Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Șantaj dirijat de după gratii. Un deținut a pus la cale o schemă de șantaj intim cu imagini trucate ale unei femei.

N-au liniște nici după gratii. Oamenii legii au deconspirat o schemă de șantaj intim al unei femei din Chișinău, dirijat chiar din penitenciarul din Cricova.

Publicat

Potrivit forțelor de ordine, deținutul are vârsta de 22 de ani și a fost condamnat pentru furt și jaf, cu ispășirea pedepsei până în anul 2028. În a doua jumătate a lunii noiembrie a acestui an, individul ar fi contactat victima și i-ar fi cerut 500 euro pentru ca să nu publice pe internet și să nu le trimită rudelor acesteia un set de imagini intime ale acesteia. De fapt, deținutul a preluat imaginile de pe profilul ei public de pe platformele de socializare, pe care le-ar fi modificat în programe de editare grafică, astfel încât acum imaginile exprimau posturi indecente. Pentru a devini mai credibil, acesta i-ar fi trimis femeii câteva din imaginile trucate. Totuși, victima a anunțat autoritățile de drept, care au preluat controlul comunicării cu deținutul pentru acumularea probelor. Ulterior, sub controlul autorităților, victima i-a transferat 1.200 lei unui tânăr de 25 de ani de la libertate, cunoscut al deținutului, pe care ulterior autoritățile l-au și reținut. Totodată, cu sprijinul angajaților Administrației Naționale a Penitenciarelor, oamenii legii l-au percheziționat pe deținut și celula acestuia, unde a fost găsit și telefonul folosit la comunicarea ilegală cu femeia, chiar dacă telefoanele sunt interzise în penitenciar.
Ulterior procurorii au depus demers privind aplicarea arestului preventiv pentru 30 zile față de complicele de la libertate. În ceea ce-l privește pe deținutul care a dirijat schema, acesta urmează să fie investigat penal în interiorul penitenciarului. Totuși, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești finale, ambii beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Advertisement

Moldova

Un camion a ajuns pe contrasens și s-a izbit de un microbuz de rută, la Ungheni: 15 pasageri, la spital.

Accident extrem de grav în apropiere de satul Petrești, raionul Ungheni. Un autocamion a ajuns pe contrasens și s-a izbit frontal de un microbuz de rută. 15 pasageri, inclusiv copii, au fost transportați la spital.

Publicat

Impactul violent s-a produs în amiaza zilei de 17 august, în jurul orei 12:20, după ce șoferul unui autocamion ar fi pierdut controlul volanului.

Potrivit informațiilor preliminare, bărbatul de 59 de ani ar fi acroșat acostamentul. În rezultat, camionul a ajuns pe contrasens și s-a izbit frontal de un microbuz de rută, care circula pe traseul Ungheni–Toxobeni.

În microbuz se aflau mai mulți pasageri. 15 dintre ei, cu vârste cuprinse între 8 și 69 de ani, au fost transportați la Spitalul Raional Ungheni pentru investigații și îngrijiri medicale.


Cei doi șoferi au scăpat fără răni. Ambii au fost testați alcoolscopic, iar rezultatele au fost negative.

Poliția investighează cazul pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs accidentul și cine se face vinovat de impact.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Manevre periculoase pe străzile capitalei. Doi tineri, trași pe dreapta de polițiști.

Manevre periculoase în traficul din capitală, surprinse de martori. Doi șoferi au ajuns în vizorul polițiștilor după ce au fost filmați sau observați în timp ce conduceau agresiv. Unul dintre ei are 21 de ani, celălalt – 22. Ambii au fost sancționați.

Publicat

Unul dintre cazuri s-a produs pe 15 august, pe strada Albișoara. Imaginile cu șoferul care conducea agresiv au apărut în spațiul public și au ajuns în atenția polițiștilor.

Ofițerii Secției patrulare Chișinău a INSP au examinat imaginile și au identificat conducătorul auto. Este vorba despre un tânăr de 21 de ani.

Acesta a fost sancționat pentru comportament agresiv în trafic.


Un alt caz a fost înregistrat în weekend, pe Calea Ieșilor, în sectorul Buiucani. Un echipaj al Secției escortă și misiuni speciale a observat un șofer care efectua manevre periculoase.

Polițiștii au intervenit imediat și au oprit automobilul. La volan se afla un tânăr de 22 de ani, originar din raionul Ocnița.


Și acesta a fost sancționat pentru comportament agresiv în trafic. Mai mult, verificările au arătat că șoferul mai avea și alte abateri de la Regulamentul circulației rutiere, comise anterior. Pentru acestea, a primit amenzi suplimentare.

Poliția avertizează că astfel de comportamente nu rămân nesancționate. O manevră făcută agresiv poate pune în pericol, în doar câteva secunde, atât șoferul, cât și ceilalți participanți la trafic.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Reținuți pentru trafic de droguri: Polițiștii au ridicat de la patru suspecți PVP și mefedronă.

Patru bărbați, cu vârste între 19 și 52 de ani, sunt suspectați că ar fi fost implicați în comercializarea ilegală a drogurilor în capitală. Aceștia au fost documentați de ofițerii de investigație ai Inspectoratului de Poliție Botanica.

Publicat

Potrivit poliției, suspecții ar fi activat în cadrul unor rețele infracționale specializate în distribuirea drogurilor. Marfa ar fi fost vândută prin intermediul aplicației Telegram.

În urma măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au descins cu percheziții. Atât asupra suspecților, cât și în locuințele acestora au fost găsite substanțe narcotice de tip PVP, cunoscută drept „sare”, dar și mefedronă. Polițiștii au mai ridicat cântare de înaltă precizie și alte probe care ar urma să demonstreze activitatea infracțională.

Cei patru au fost reținuți. Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă între 7 și 15 ani de închisoare.


Cazul vine în contextul unei săptămâni în care polițiștii din capitală au înregistrat și alte cazuri privind distribuirea, deținerea și consumul de substanțe interzise.

În total, au fost pornite 19 cauze penale, iar 13 persoane au fost reținute. Oamenii legii spun că au scos din circuit droguri de diferite tipuri, în valoare de peste 650 de mii de lei. Totodată, au fost întocmite 72 de procese-verbale.


Și patrulele au depistat persoane care aveau asupra lor substanțe interzise sau dispozitive destinate consumului de droguri. În cadrul acțiunilor desfășurate de angajații Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă, 27 de persoane au fost depistate în flagrant. În aceste cazuri au fost întocmite alte 26 de procese-verbale.


Citește mai departe

topul săptămânii