Rețele de socializare

Moldova

Incendiu la „Arena Chișinău”. Patru echipe de pompieri au intervenit pentru lichidarea focului

Panică la Arena Chișinău, după ce s-a declanșat sirena antiincendiu. Toată lumea a fost evacuată de urgență după ce un incendiu a izbucnit într-o încăpere tehnică.

Publicat

Totul a avut loc în prima parte a zilei de 19 iulie, apelul la 112 fiind recepționat la ora 11.40. La fața locului au intervenit în regim de urgență 4 echipaje de pompieri și salvatori, care au constat că flăcările au izbucnit la un transformator electric.

Din cauza mirosului insuportabil de fum, pompierii au utilizat echipamente speciale cu măști respiratorii care le-au permis să pătrundă în încăpere și să localizeze arderea. Din fericire, în mai puțin de o oră, pompierii au reușit să domolească incendiul care nu s-a extins și la încăperile vecine.

În urma celor întâmplate nicio persoană nu a avut de suferit. Deocamdată, pompierii nu pot spune cu exactitate de la ce a pornit incendiul.


Totuși una dintre versiunile preliminare ar fi un scurtcircuit. Toate circumstanțele, dar și suma pagubei materiale provocate de flăcări vor fi stabilite în cadrul unei anchete.


Moldova

Goană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video

O întrecere periculoasă între doi șoferi a avut loc la intrarea în orașul Ialoveni, punând în pericol alți participanți la trafic.

Publicat

Potrivit imaginilor apărute pe rețelele sociale, cei doi s-au angajat într-o cursă de viteză, ignorând regulile de circulație. Ajunși în fața unui semafor unde se formase o coloană de mașini, unul dintre șoferi a ales să circule pe contrasens, iar celălalt a mers pe acostament, pentru a-și continua goana.

Scenele au fost filmate de un alt participant la trafic și au stârnit reacții dure în mediul online. Internauții cer intervenția Poliției și sancționarea celor doi șoferi, pe care îi califică drept iresponsabili.


Citește mai departe

Moldova

Escroc căutat de Interpol, depistat și reținut în Republica Moldova

Un cetățean al Uzbekistanului, în vârstă de 30 de ani, anunțat în căutare internațională pentru escrocherie, a fost reținut pe teritoriul Republicii Moldova. Bărbatul era căutat de Biroul Național Central Interpol Uzbekistan, fiind vizat de o măsură preventivă de arest.

Publicat

Potrivit autorităților, acesta a fost identificat și localizat în urma unor acțiuni speciale desfășurate de ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație, cu sprijinul Inspectoratului Național de Investigații. După reținere, străinul a fost plasat în arest pentru 72 de ore.

În această perioadă urmează să fie inițiată procedura de extrădare, iar bărbatul riscă o pedeapsă de până la 8 ani de închisoare pentru faptele de care este acuzat.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Beat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare

Un bărbat de 32 de ani a fost condamnat la un an de închisoare, cu executare, după ce a agresat un polițist aflat în misiune, în municipiul Chișinău.

Publicat

Incidentul s-a produs în noaptea de 1 mai, când oamenii legii au intervenit la o sesizare privind un grup de persoane aflate în stare de ebrietate și cu comportament agresiv pe o stradă din capitală.

Potrivit anchetei, după ce a fost dus la Inspectoratul de Poliție Botanica, bărbatul a continuat să fie violent, iar în timpul testării alcoolscopice a încercat să sustragă arma unui polițist, provocând o altercație. Ofițerul a fost lovit cu pumnul în față și amenințat, iar agresorul a fost ulterior trimis în judecată.

Instanța l-a condamnat la un an de detenție într-un penitenciar de tip semi-închis, iar bărbatul și-a recunoscut vina pentru faptele comise.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii