Moldova
A luat pe capotă un angajat al Serviciului Fiscal: Poliția vine cu explicații în privința imaginilor cu un bărbat adus în judecată
O secvență video filmată în sediul unei judecătorii a stârnit un adevărat val de critici în mediul online. În imagini apare un bărbat ce cu greu se deplasa spre sala de ședință, iar autorul filmulețului susține că starea lui ar fi din cauza comportamentului polițiștilor.
În replică, imediat după ce imaginile au devenit virale Poliția a venit cu explicații. Bărbatul vizat are 43 de ani și este cercetat într-un dosar penal pentru “Ameninţarea sau violenţa săvârşită asupra unei persoane cu funcţie de răspundere”.
Asta după ce în data de 22 aprilie, fiind supus unei verificări a documentelor de proveniență și însoțire a mărfurilor, acesta ar fi manifestat un comportament violent în raport cu un angajat al Serviciului Fiscal de Stat, după care a pornit mașina și l-a luat pe capotă, ceea ce a creat un pericol iminent pentru viața și sănătatea persoanei. Respectivul caz a avut loc pe str. Calea Basarabiei din capitală, victima suportând mai multe traumatisme.
În prezent, suspectul se află în arest preventiv, măsura fiindu-i prelungită cu 20 de zile. Oamenii legii menționează că starea de sănătate a bărbatului este afectată de greva foamei, pe care acesta a declarat-o, fiind nemulțumit de măsura aplicată.
Bărbatul nu este la prima abatere de la lege, anterior fiind vizat în mai multe cazuri în care a manifestat un comportament agresiv față de angajații statului. Cercetările pe caz continuă.
Moldova
Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei
Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.
Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.
Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.
Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.
Moldova
Mașină scăpată de sub control, proiectată în gard la intrarea în Vrănești
Un accident rutier s-a produs miercuri, 17 decembrie, la intrarea în localitatea Vrănești, raionul Sîngerei, după ce șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului din cauza condițiilor meteo.
Mașina a ajuns în gardul unei gospodării, care s-a prăbușit în urma impactului, iar autoturismul a fost serios avariat.
Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.
Polițiștii investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.
Moldova
Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite
Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.
Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.
În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.
Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.
-
Moldova6 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Diasporao zi în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova6 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova21 de ore în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova6 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldova3 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Moldova3 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova6 zile în urmă„Agentul imobiliar” care a înșelat de milioane. Fraudă de peste 2,3 milioane de lei
