Moldova
Un moldovean are nevoie de ajutor, după un grav accident în Ungaria: „Acasă au rămas 4 copii și o soție îndurerată”
Un moldovean are nevoie de ajutor, după un accident tragic care a avut loc în Ungaria.
Potrivit informațiilor, un microbuz în care se aflau și moldoveni s-a tamponat violent cu o mașină. Totul s-a întâmplat în dimineața zilei de 23 februarie, scrie Unimedia.INFO.
Din imaginile video publicate pe Facebook se observă cum un bărbat este prins între fiarele mașinii.
„La doar câțiva kilometri de vama cu Ungaria s-a produs un accident grav în care a fost implicat și Victor Simionel. În urma accidentului (încă nu se cunosc circumstanțele) Victor a suferit multe traumatisme și la moment este internat la terapie intensivă în Ungaria.
Acasă au rămas 4 copii și o soție îndurerată care de abia își pot reveni după șocul produs la auzirea vestei. Însă familia lui este dispusă să lupte pentru Victor și să-l aducă acasă sănătos, indiferent cât va dura și ce va necesita. Deocamdată, nu se știe cât va rămâne internat acolo și când va fi posibil de transportat, însă cheltuielile de spitalizare sigur nu pot fi acoperite de familie. De aceea, astăzi soția și cei 4 copii vin în fața voastră cu rugămintea de a-i ajuta cu o mică donație și rugăciune pentru a putea achita tratamentul lui Victor”, se arată în postare.
Link online pentru donații din orice colț al lumii:
https://www.mcharity.org/…/o-sansa-la-viata-pentru…
SMS cu textul 264 la 3300 (Moldcell) sau 9005 (Unite): 45 lei
(0)900 09005 din rețelele fixe, mobile Moldtelecom: 45 lei
Paypal: office@mcharity.org – Victor Simionel
B͟a͟n͟c͟a͟r͟e͟
MDL
Depuneți pe numele fundației: Fundația MCharity
Codul băncii: AGRNMD2X
Cod Fiscal: 1021620005849
IBAN Lei: MD22AG000000022514454458
IBAN USD: MD54AG000000022514454464
IBAN EUR: MD81AG000000022514454463
Adăugați în comentariile plății: pentru Victor Simionel
R͟e͟v͟o͟l͟u͟t͟
IBAN: LT43 3250 0579 3096 9989
SWIFT: REVOLT21
Notați în comentariu – pentru Victor Simionel
Moldova
12 moldoveni, depistați într-un imobil abandonat și expulzați din Italia
O amplă operațiune a Poliției de Stat din Italia s-a soldat cu expulzarea a 12 cetățeni ai Republicii Moldova, descoperiți într-o casă abandonată din localitatea Villanova, provincia Forlì-Cesena. Intervenția a fost declanșată după sesizările locuitorilor din zonă, care au semnalat prezența unor persoane suspecte într-un imobil părăsit.
La fața locului au intervenit polițiștii Biroului pentru Imigrație și ai Brigăzii Mobile, care au identificat mai mulți cetățeni străini. În urma verificărilor, s-a stabilit că 12 dintre aceștia, cu vârste cuprinse între 20 și 40 de ani, nu dețineau documente legale de ședere pe teritoriul Italiei.
În baza deciziei șefului Poliției, aceștia au fost expulzați și escortați la aeroport în seara zilei de 12 decembrie, fiind trimiși în Republica Moldova.
Autoritățile locale au calificat intervenția drept una dintre cele mai ample acțiuni de acest tip desfășurate în provincie, raportat la numărul persoanelor implicate.
Reprezentanți ai administrației locale din Forlì au salutat operațiunea, subliniind că astfel de acțiuni contribuie la combaterea imigrației ilegale și la restabilirea siguranței în comunități, prin prevenirea apariției unor focare de ilegalitate și degradare urbană.
Moldova
Hoți „cu scanner”, prinși în Chișinău: prejudiciu de aproape 70.000 de lei
Patru bărbați din Georgia, cu vârste între 28 și 45 de ani, au fost reținuți în capitală, fiind bănuiți că spărgeau automobile folosind dispozitive electronice care interceptau semnalul cheii. Suspecții ar fi comis cel puțin două furturi din mașini lăsate nesupravegheate, de unde sustrăgeau bani și bunuri.
Prejudiciul total cauzat este estimat la aproximativ 69.000 de lei.
În urma investigațiilor s-a stabilit că suspecții acționau în momentele în care autoturismele erau lăsate nesupravegheate. Aceștia foloseau metoda „scanner”, utilizând dispozitive electronice speciale pentru a intercepta semnalul cheii și a debloca vehiculele fără a lăsa urme de forțare. Din interiorul automobilelor erau sustrase sume de bani și diverse bunuri materiale.
La scurt timp, polițiștii Inspectoratului de la Botanica, în comun cu angajații Direcției de Poliție Chișinău, au identificat automobilul cu care se deplasau suspecții. Aceștia au fost localizați și reținuți în trafic.
În urma perchezițiilor, oamenii legii au depistat și ridicat articole vestimentare despre care există suspiciuni că ar fi fost utilizate la comiterea furturilor, precum și alte obiecte cu valoare probatorie.
Totodată, ancheta a relevat că persoanele vizate ar fi fost specializate și în furturi din locuințe.
Indivizii au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Dacă vinovăția lor va fi demonstrată, aceștia riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 4 ani.
Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cauzei, identificarea altor posibile episoade infracționale și recuperarea prejudiciului material cauzat.
Moldova
Un bărbat a fost rănit într-un incendiu izbucnit într-o parcare din Chișinău
Un incendiu s-a produs în dimineața zilei de 15 decembrie, într-o parcare individuală de pe strada Ginta Latină din municipiul Chișinău. Potrivit informațiilor, focul a cuprins o construcție auxiliară de aproximativ 20 de metri pătrați, unde ardeau bunuri materiale.
La fața locului au intervenit două echipaje de salvatori și pompieri, care au localizat incendiul în scurt timp și l-au lichidat complet. În urma incidentului, proprietarul construcției, un bărbat de 69 de ani, a suferit arsuri de gradul II și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști.
Potrivit IGSU, de la începutul anului 2025 în Republica Moldova au fost înregistrate 1590 de incendii, în urma cărora 97 de persoane și-au pierdut viața. În ultimele 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit în 31 de situații de risc.
-
Moldova5 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Moldova4 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova6 zile în urmăAccident grav, la Fundul Galbenei: Un camion s-a răsturnat, iar șoferul a fost transportat la spital.
-
Moldova4 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldovao zi în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova2 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Moldova7 zile în urmăTată, fiu, concubina și un apropiat de familie și-au transformat casa într-un „business” cu droguri pe Telegram
-
Moldova6 zile în urmăVin moldovenesc vândut ca „armenesc și georgian”, exportat în SUA. Patru companii și șase persoane – trimise în judecată
