Moldova
Destructurarea unei rețele de fabricare a documentelor false și angajări frauduloase în străinătate
La data de 08 februarie, în cadrul acțiunilor de urmărire penală desfășurate de polițiștii din Criuleni, sub conducerea procuraturii raionului și cu sprijinul mascaților de la BPDS „Fulger” a IGP, au fost desfășurate percheziții în satele Ișnovăț, Miclești și Stețcani din același raion.
Perchezițiile au vizat domiciliile a trei bărbați cu vârstele cuprinse între 24 și 34 ani, originari ai raionului Criuleni.
În urma acțiunilor întreprinse, oamenii legii au stabilit că, începând cu anul 2020, un grup de persoane specializate în producerea, vânzarea și folosirea actelor frauduloase identificau persoane din familii social vulnerabile și le informau despre realizarea actelor de identitate românești în vederea accesului la piața muncii din țările Uniunii Europene. Pentru obținerea acestor acte false, suspecții percepeau sume de bani de la 250 de euro în sus.
La fel, membrii grupului ofereau și oportunități de angajare în străinătate, în special în sectorul construcțiilor. Persoanele care nu aveau actele necesare le puteau obține cu condiția să achite între 200 și 500 de euro.
Pentru a fi considerate eligibile, persoanele care acceptau aceste condiții erau obligate să furnizeze fotografii și date personale în format electronic pentru confecționarea actelor de identitate false. Ulterior, actele erau prezentate de intermediari la locul de muncă, după ce persoanele respective ajungeau deja în străinătate. Pe baza acestor documente se încheiau contracte de muncă și se deschideau conturi bancare. Firmele la care erau angajate persoanele erau înregistrate în Lituania sau Serbia, cu prestarea serviciilor în domeniul construcțiilor în Germania.
În urma măsurilor întreprinse, unul dintre suspecți care avea rolul de conducere a grupării a primit arest pentru 30 de zile, cel de-al doilea pentru 72 de ore, iar al treilea este cercetat în stare de libertate și cooperează cu ancheta.
Pe cazul dat a fost inițiată o cauză penală pentru confecţionarea, deţinerea, vânzarea sau folosirea documentelor oficiale, iar pedeapsa constituie amendă de până la 32 500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore sau închisoare de până la 2 ani.
Polițiștii din Criuleni întreprind în continuare măsuri pentru identificarea altor persoane implicate.
Moldova
Noi percheziții în dosarul schemei de corupție în domeniul chirurgiei estetice. O altă angajată a unui salon din capitală, depistată cu diplomă falsă
Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii municipiului Chișinău continuă documentarea schemei de corupție în domeniul medicinii estetice. Mai multe percheziții sunt în desfășurare, la această oră, într-un nou episod din același dosar. Investigațiile vizează angajata unui salon de frumusețe din capitală, iar în acțiunile de astăzi au fost antrenați și reprezentanți ai Centrului de Sănătate Publică din cadrul Agenției Naționale pentru Sănătate Publică.
Potrivit datelor urmăririi penale, femeia deține o diplomă falsă pretins a fi eliberată de o instituție de învățământ superior din Republica Moldova. Fiind sesizată de CNA, instituția menționată a informat că în evidențele academice nu figurează un asemenea act. La moment au loc acțiuni de urmărire penală atât în salonul unde bănuita își desfășoară activitatea, cât și la domiciliul și automobilul acesteia.
Amintim că, CNA și procurorii au reținut-o săptămâna trecută pe șefa unui centru multifuncțional din cadrul Agenției Servicii Publice, bănuită că ar fi pretins și primit 15.000 de euro mită de la administratorii unor saloane specializate în dermatologie și chirurgie estetică din Republica Moldova și România în schimbul perfectării unor diplome de absolvire false ale unei instituții de învățământ superior din străinătate, fără ca beneficiarii să fi urmat efectiv studiile respective. Persoana vizată ar fi susținut că are influență asupra unor factori de decizie din domeniul educației și sănătății din Republica Moldova, promițând că poate facilita recunoașterea și echivalarea diplomelor din străinătate. Astfel, deținătorii diplomelor false, fără pregătire profesională reală, ar fi putut obține dreptul de a efectua proceduri medicale și estetice în saloanele din țară. Vineri, instanța de judecată a dispus arestarea preventivă a funcționarei pe un termen de 20 de zile.
Cazul, documentat de CNA mai bine de 6 luni, evidențiază un fenomen alarmant pentru siguranța publică – corupția și falsificarea calificărilor profesionale în domeniul medicinei estetice, prin care persoane necalificate ajung să desfășoare activități cu impact direct asupra sănătății cetățenilor. CNA și Procuratura îndeamnă cetățenii și administratorii de saloane să denunțe orice caz de corupție sau activitate ilegală, contribuind astfel la protejarea sănătății publice și a integrității profesionale în domeniul frumuseții.
Amintim că orice persoană se prezumă a fi nevinovată până la pronunțarea unei decizii definitive și irevocabile de judecată.
Moldova
Tragedie în zona Gării Feroviare: un bărbat de 83 de ani, găsit fără suflare pe trotuar
Un echipaj de carabinieri a făcut o descoperire dramatică în zona Gării Feroviare, după ce, în timpul patrulării, carabinierii au observat pe strada Piața Gării un bărbat căzut la pământ și aflat în stare de inconștiență.
Intervenția a fost imediată: zona a fost securizată, iar serviciile medicale au fost alertate. În ciuda eforturilor depuse, echipa AMU și medicul legist chemat de polițiștii de la IP Centru au constatat decesul bărbatului, care avea 82 de ani.
Poliția documentează cazul, iar o expertiză medico-legală a fost dispusă pentru a stabili cu exactitate cauza morții. Circumstanțele tragediei rămân, deocamdată, neclare.
Moldova
Descarcerare pe centura municipiului Bălți: un bărbat a ajuns la spital după un accident rutier
Descarcerare pe centura municipiului Bălți: un bărbat de 38 de ani, scos dintre fiarele mașinii
Potrivit informațiilor oferite de IGSU, un accident rutier s-a produs în dimineața zilei de 17 noiembrie 2025, pe centura de ocolire a municipiului Bălți. Apelul la 112 a fost recepționat la ora 08:37, iar în urma impactului dintre două autoturisme, o persoană a rămas blocată în interior.
La locul accidentului au intervenit două echipe de salvatori, care au efectuat lucrări de descarcerare pentru a-l elibera pe un bărbat de 38 de ani. Acesta prezenta diverse traumatisme și, deși era conștient, a fost preluat de medici și transportat la spitalul raional pentru îngrijiri suplimentare.
Circumstanțele producerii accidentului urmează a fi stabilite de organele de drept.
-
Moldova6 zile în urmăAccident nocturn, la Hîncești: Un autocar cu pasageri s-a răsturnat. Sunt răniți
-
Moldova4 zile în urmăUn polițist de la IP Fălești, mort de beat la volan, a dat cu Logan-ul în parapet, la Rîșcani. Riscă să ajungă șomer
-
Moldova6 zile în urmăDoi polițiști de patrulare, reținuți pentru luare de mită: Au fost prinși după un denunț la linia anticorupție
-
Moldova5 zile în urmăAccident spectaculos la Step-Soci, raionul Orhei: două mașini au ajuns în curtea unei gospodării
-
Moldova5 zile în urmăA torturat victima, apoi a aruncat-o de la etajul 9: O moldoveancă, condamnată pentru omor cu „cruzime excepțională”, reținută în SUA
-
Moldova5 zile în urmăȘefă de centru cadastral ASP, reținută de CNA: ar fi luat 15.000 € mită pentru diplome false în domeniul medical
-
Moldova5 zile în urmăDoi polițisti riscă dosar penal: o femeie din Ucraina ar fi fost scursă de bani si hărțuită sexual în Moldova
-
Moldova4 zile în urmăDoi tâlhari în cazul soților vârstnici din Căușeni – condamnați. Au pătruns mascați și înarmați în casă pentru 100.000 lei
