Rețele de socializare

Moldova

Ucrainean reținut pe teritoriul țării fiind suspectat de escrocherie

S-ar fi dat drept mare afacerist și ar fi atras în capcană mai mulți oameni de afaceri, de pe urma cărora s-ar fi pricopsit cu mii de euro.

Publicat

Este vorba despre un ucrainean de 39 de ani, căutat de autoritățile din Ucraina pentru fapte de escrocherie, și care a fost reținut pe teritoriul Republicii Moldova.
Suspectul, ar fi pus la cale o schemă de înșelătorie pe teritoriul țării vecine, de pe urma căreia s-ar fi pricopsit cu un milion de euro.

Pentru a scăpa de pedeapsă, bărbatul ar fi fugit în Israel, iar apoi a venit în Republica Moldova, unde s-a stabilit de mai mulți ani. Aici, ucraineanul nu ar fi pierdut timpul în zadar, dar s-ar fi infiltrat în diferite cluburi ale oamenilor de afaceri, unde se prezenta ca businessman în diferite domenii.

După ce le-ar fi câștigat încrederea, ucraineanul le-ar fi propus să participe la diferite tranzacții avantajoase, însă după investirea banilor suspectul spunea că tranzacția a eșuat și nu mai returna banii.


Una dintre victimele identificate, un bărbat de 39 de ani, a depus o plângere pe numele ucraineanului. Acesta a declarat că ultimul l-ar fi ademenit cu o tranzacție profitabilă de procurare a cerealelor și realizarea lor în Bulgarie, de pe urma căreia ar fi putut obține 10 la sută profit la fiecare două săptămâni.

Dar după ce a investit banii, ucraineanul s-a făcut nevăzut.
În urma acumulării probelor, suspectul a fost reținut pentru 72 de ore. Dacă va fi găsit vinovat bărbatul riscă o pedeapsă cu pușcăria pe un termen de la 7 la 10 ani.

echipa.md


Advertisement

Moldova

Trei tineri, reținuți după ce au păcălit o femeie cu schema „Ruda implicată în accident”. Poliția a recuperat banii

Trei tineri cu vârste de 18, 20 și 21 de ani, originari din Telenești și regiunea transnistreană, au fost reținuți de polițiștii din Bălți, fiind suspectați că au participat la o schemă de escrocherie bine cunoscută: „Ruda implicată în accident”.

Publicat

Potrivit anchetei, aceștia au apelat o femeie, s-au prezentat drept angajați ai organelor de drept și au convins-o să le transmită 1000 de dolari și 5000 de lei. Pretextul folosit: o rudă apropiată ar fi provocat un accident rutier și ar avea nevoie urgentă de bani.

Datorită intervenției operative, polițiștii au reușit să-i intercepteze pe suspecți în municipiul Chișinău. Aceștia au fost reținuți pentru 30 de zile, iar asupra lor au fost depistați banii sustrași, care urmează să fie restituiți victimei.


Oamenii legii continuă investigațiile pentru identificarea altor persoane implicate în această rețea de escrocherie.


Citește mai departe

Moldova

Bărbat din raionul Anenii Noi, reținut pentru uciderea mamei sale de 81 de ani

Un bărbat de 44 de ani din localitatea Geamăna, raionul Anenii Noi, a fost reținut, fiind suspectat că și-a omorât mama în vârstă de 81 de ani. Ancheta arată că bărbatul, cunoscut cu probleme de alcool și comportament agresiv, locuia împreună cu părinții și obișnuia să folosească pensia acestora pentru a-și procura băuturi alcoolice.

Publicat

În seara crimei, după ce femeia i-a refuzat bani pentru alcool, el ar fi agresat-o fizic, aplicându-i mai multe lovituri care i-au provocat decesul.

Inițial, suspectul a încercat să ascundă fapta, declarând că nu se afla acasă în seara incidentului, dar ulterior și-a recunoscut vina. Bărbatul are antecedente pentru violență în familie, huliganism, injurie și corupere electorală pasivă. Ancheta continuă, iar suspectul este plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Puneau în circulație bancnote false. Doi tineri, reținuți în Chișinău

Doi tineri de 20 și 21 de ani, din Chișinău, au fost reținuți fiind suspectați de punerea în circulație a bancnotelor false pe teritoriul capitalei.

Publicat

Poliția a fost sesizată de un tânăr care a comunicat că ar fi primit o bancnotă presupus falsă de la unul dintre indivizi. Ulterior, în baza probelor și a informațiilor operative acumulate de polițiștii de la Botanica, în comun cu Direcția de Poliție Chișinău, s-a stabilit implicarea celor doi suspecți în comiterea infracțiunii.

În cadrul perchezițiilor efectuate la domiciliile și în autovehiculele suspecților au fost ridicate probe relevante, inclusiv purtători de informații, care confirmă implicarea acestora în activitatea ilegală.


Cei doi au fost plasați în arest pentru 30 de zile. Dacă vinovăția lor va fi demonstrată, aceștia riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 5 la 10 ani.

Acțiunile de reținere au fost efectuate cu suportul mascaților din BPDS „Fulger”.

Ancheta continuă pentru documentarea completă a cazului.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii