Rețele de socializare

Moldova

Escrocherii cu „ruda implicată în accident”. Trei persoane reținute și cercetate penal în 6 cazuri pe teritoriul capitalei

Trei minori cu vârstele de 16 și 17 ani, originari din mun. Bălți, și un bărbat de 33 de ani din UTA Găgăuzia, toți membri ai unui grup infracțional organizat în comiterea escrocheriilor și anume prin crearea unor istorii false precum că ruda persoanei apelate ar fi produs un accident rutier, au fost reținuți și sunt cercetați penal în 6 cazuri pe teritoriul capitalei, timp de o lună.

Publicat

Suma estorcată de suspecți în aceste cazuri se ridică la peste un milion de lei.

Menționăm că, fiecare dintre aceștia avea rolul său în această schemă infracțională. Ei se dădeau drept angajați ai organelor de drept, contactau rudele și, sub pretextul că apropiații lor ar fi produs un accident rutier în urma căruia a avut de pătimit o persoană, solicitau mijloace bănești pentru a nu fi trași la răspundere penală.

Aceștia contactau potențialele victime, iar sumele estorcate variau între 3 000 și 20 000 de euro.


Ultimul caz comis de suspecți a fost la 30 octombrie, în sectorul Botanica al capitalei.

Aceștia ar fi sunat o femeie de 70 de ani și sub pretextul că nepoata sa ar fi nimerit într-un accident rutier, au solicitat 200 000 de lei pentru a restitui paguba părții vătămate, iar nepoata ei să fie eliberată. Astfel, femeia a transmis unui dintre suspecți suma solicitată.

Bărbatul a fost plasat în arest pentru 20 de zile, iar minorii sunt cercetați în stare de libertate. Conform legislației penale în vigoare aceștia riscă închisoare de la 4 la 8 ani.


Măsurile speciale de investigație au fost desfășurate de către ofițerii de investigație din cadrul Direcției de Poliție a mun. Chișinău și Inspectoratului de Poliție Botanica, sub conducerea procurorilor Procuraturii mun. Chișinău- Oficiul Botanica.

Investigațiile continuă pentru stabilirea complicității și altor persoane în comiterea infracțiunii.

 


Moldova

Incendiu puternic pe acoperișul unui bloc cu 15 etaje din Chișinău. Două persoane evacuate cu semne de intoxicație

Un incendiu de proporții a izbucnit în dimineața zilei de 11 decembrie pe acoperișul unui bloc locativ de pe bulevardul Renașterii Naționale 6 din Chișinău.

Publicat

Apelul la Serviciul 112 a fost înregistrat la ora 08:57, iar primele date indicau arderea ruberoidului de pe acoperiș, cu pericol real ca flăcările să se extindă în interiorul imobilului.

Intervenția a fost tratată cu nivel sporit de alertă, la fața locului fiind mobilizate nu mai puțin de nouă echipe de pompieri. Pentru coordonarea operațiunii, IGSU a constituit și un Stat Major, având în vedere riscul ridicat al incendiului și înălțimea clădirii.


Pe durata intervenției, pompierii au reușit evacuarea a două persoane de la etajul 12, ambele prezentând semne de intoxicație cu produsele de ardere. Acestea au primit îngrijiri medicale, iar potrivit autorităților, nu au fost raportate victime.

La această oră, echipele IGSU continuă lucrările de lichidare completă a focarului. Cauza izbucnirii incendiului urmează să fie stabilită de specialiști.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Val antidrog în centrul țării: consumatori, cultivatori și curieri, prinși într-o singură săptămână

Polițiștii din Ialoveni, Hîncești și Orhei au desfășurat în ultimele zile o serie de operațiuni antidrog care au vizat consumatori, cultivatori și curieri implicați în distribuția substanțelor narcotice în zona de centru a țării.

Publicat

La Ulmu, polițiștii au descins la patru adrese unde au găsit pachețele cu droguri, folii cu urme de substanțe interzise și dispozitive de consum. Patru persoane, cu vârste între 24 și 39 de ani, au fost testate pozitiv la marijuana. În Molești, oamenii legii au ridicat o cantitate mare de masă vegetală cu miros specific și o armă IJ deținută ilegal, proprietarul de 39 de ani recunoscând că este consumator.

La Cărpineni, un tânăr de 28 de ani a fost reținut după ce ar fi cultivat cannabis procurat de peste hotare, pe care îl distribuia ulterior în cantități mari. Perchezițiile au scos la iveală marijuana hidroponică, semințe, un cântar de precizie și valută, toate trimise la expertiză.


Totodată, la Bulăiești, polițiștii din Orhei au depistat un tânăr de 19 ani care ar fi lucrat ca „curier” pentru un magazin online de droguri pe Telegram, plasând pachete în ascunzișuri din Chișinău. La domiciliul său au fost găsite Ecstasy, heroină, PVP, LSD și materiale de ambalare.

Cei vizați riscă pedepse de până la 7 ani de închisoare, iar anchetele continuă pentru identificarea întregii rețele implicate în traficul de droguri.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Un ucrainean, condamnat la 9 ani de închisoare după ce a introdus în Moldova droguri de peste 6 milioane de lei

Un cetățean ucrainean de 38 de ani a fost condamnat la nouă ani de închisoare, după ce procurorii PCCOCS au demonstrat că acesta a introdus prin contrabandă în Republica Moldova peste 12 kilograme de alfa-PVP, droguri sintetice evaluate la peste 6.000.000 de lei.

Publicat

Bărbatul, originar din Lvov, și-a recunoscut vinovăția, ceea ce a dus la aplicarea unei pedepse mai blânde față de maximul prevăzut de lege.

Potrivit anchetei, faptele au avut loc în primăvara anului 2025. Traficantul a intrat în țară prin punctul de trecere Briceni, la volanul unui Audi Q5, evitând să declare marfa interzisă. În prima cursă, el a transportat aproape șapte kilograme de alfa-PVP, din care un kilogram l-a lăsat într-o locație ascunsă în apropiere de Vatici, iar o altă cantitate similară – într-o fâșie forestieră din zona Susleni, Orhei. Peste o lună, acesta a revenit în Moldova cu alte peste cinci kilograme de droguri, ascunse în torpedoul mașinii, în sistemul de ventilare și sub parbriz.


După documentarea primelor livrări și monitorizarea comunicării suspectului cu complicii prin aplicația Telegram, ofițerii vamali l-au reținut în a doua călătorie. Cele două transporturi însumând circa 12 kilograme de substanțe narcotice au fost ridicate și urmează să fie distruse prin ardere.

Judecătoria Chișinău a dispus și încasarea a 155.000 de lei de la inculpat, reprezentând valoarea Audi-ului folosit la trafic, întrucât mașina aparține altei persoane. Sentința este cu drept de apel.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii