Rețele de socializare

Moldova

Administratorul de facto al unei rețele de restaurante – reținut: Ar fi „spălat” circa 16.000.000 lei din neachitarea impozitelor

Ofițerii Direcției investigare infracțiuni economice INI și procurorii PCCOCS, anunță reținerea administratorului de factor al unei rețele de restaurante din Chișinău, pentru spălare de bani în sumă de circa 16.000.000 lei.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, suma de bani ar fi fost rezultată din neachitarea impozitelor la stat. Bărbatul reținut administra afacerea din umbră, prin interpuși, iar infracțiunea pentru care este investigat ar fi comis-o începând din octombrie 2022.

Luni, 6 noiembrie, oamenii legii au desfășurat șapte percheziții care au inclus localurile administrate de bănuit în diferite sectoare ale capitalei, precum și la domiciliul și automobilul acestuia. Prin urmare, au fost ridicate date și informații relevante urmăririi penale, printre care: acte contabile, purtătoare de informații de tip „flash”, inclusiv cel care ar conține evidența contabilă „neagră”, trei calculatoare de birou, un calculator portabil, înscrise de ciornă, telefoane mobile, precum și peste 90.000 lei care ar proveni și ei din sumele de bani care nu au fost achitate statului și ar fi urmat să fie supuși spălării de bani.

După reținerea bănuitului, procurorii PCCOCS urmează să cerceteze probele și să decidă asupra formulării învinuirii în privința bărbatului. Anterior, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) l-a trimis pe bărbat pe banca acuzaților, în 2017, pentru evaziune fiscală de 11.000.000 lei în privința aceleași rețele de restaurante. În 2020, la solicitarea inculpatului, Judecătoria Chișinău, sediul Centru, a dispus desfășurarea unei expertize financiare pe dosar. Între timp, la solicitarea procurorilor PCCOCS, pe dosar au fost aplicate sechestre pe mai multe imobile locative și comerciale din municipiul Chișinău, inclusiv pe un automobil de lux.


Investigațiile în noul dosar penal continuă, iar pe parcursul investigațiilor bănuitul beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Moldova

Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani a provocat haos în centrul Orheiului

Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani, din satul Ciocîlteni a provocat haos în centrul Orheiului.

Publicat

În noaptea de 28 august, după ora 02:00, tânărul ar fi deteriorat 28 de semne de circulație și a lăsat inscripții pe peretele stadionului, într-un scuar din parc și pe două monumente.

Vezi pe linkul de mai jos declarațiile tânărului:


La scurt timp după ce incidentul a fost semnalat poliției, oamenii legii au reușit să-l identifice pe autor. În declarațiile date, minorul a explicat că gestul său a fost impulsionat de sentimentele neîmpărtășite ale unei tinere față de el, încercând astfel să-i atragă atenția.

Autoritățile continuă cercetările pentru a documenta toate pagubele și circumstanțele faptei. În funcție de evaluarea prejudiciului și a responsabilității, minorul riscă măsuri legale specifice vârstei sale.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Ar fi prejudiciat bugetul de stat: Schemă de evaziune fiscală de peste 12 milioane de lei, deconspirată de PCCOCS.

Fondatorul și administratorul unei firme din Chișinău, precum și compania însăși, sunt cercetați într-un dosar penal de evaziune fiscală și spălare de bani, în valoare de peste 12,5 milioane de lei. Schema ar fi fost pusă la cale încă din 2023, în cadrul transportării mărfurilor spre port.

Publicat

În baza probelor acumulate, cu sprijinul mascaților de la „Fulger” și ai ofițerilor INI, oamenii legii au efectuat 19 percheziții – atât la sediul companiei, cât și în port. În urma acestora, au fost ridicate telefoane mobile, calculatoare, documente contabile, softuri, înscrisuri de ciornă, dar și mijloace financiare în lei și valută străină, toate supuse cercetării penale.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor evaziunii fiscale și a spălării de bani. Între timp, persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției, așa cum prevede legea.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Spălare de bani, la Ungheni: Patru bărbați, vizați într-un dosar de proporții.

Descinderi de amploare la Ungheni. Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 22 și 37 de ani, sunt cercetați de procurorii PCCOCS și ofițerii Direcției Combaterea Criminalității Organizate a INI, într-un dosar de spălare de bani în proporții deosebit de mari.

Publicat

Oamenii legii au desfășurat la data de 26 august mai multe percheziții pe teritoriul orașului Ungheni. În urma acestora, au fost ridicate telefoane mobile de diferite modele, înscrisuri de ciornă cu date relevante pentru cauză, extrase de la case de schimb valutar, dar și documente privind transferuri bancare.

De asemenea, dintr-un automobil de lux, utilizat de unul dintre suspecți au fost ridicate documente similare celor găsite în locuințe, iar vehiculul a fost plasat la parcarea specială, urmând să rămână acolo pe întreaga durată a anchetei.

Ancheta continuă, iar oamenii legii anunță că urmează și alte acțiuni de urmărire penală pentru a documenta întregul mecanism prin care s-ar fi spălat banii.



Citește mai departe

topul săptămânii