Rețele de socializare

Moldova

Șeful IGPF, Rosian Vasiloi, are statut de bănuit în dosarul privind crima de la Aeroport: „Voi prezenta un raport și voi pleca în concediu neplătit”

Șeful Poliției de Frontieră, Rosian Vasiloi, este bănuit de neglijență în serviciu, după atacul armat din 30 iunie de pe Aeroport, soldat cu trei victime. Oficialul susține că a primit ordonanța emisă de Procuratura Generală pe 15 septembrie astăzi, 18 septembrie.

Publicat

Într-o postare pe Facebook, Vasiloi a anunțat că va prezenta un raport detailat privind cele întâmplate și va solicita acordarea unui concediu neplătit, pentru o perioadă de peste 30 de zile, scrie Newsmaker.MD.

„Procurorul nu a considerat necesară suspendarea mea provizorie din funcție. Cu toate acestea, am considerat corect și în interesul transparenței să informez imediat Ministrul Afacerilor Interne despre atribuirea calității procesuale de bănuit în cadrul unei cauze penale. (…) În calitate de conducător al instituției și având demnitatea de ofițer, cred cu tărie că este esențial să contribui ca organul de urmărire penală să colecteze toate probele și să efectueze urmărirea penală, pentru a clarifica toate circumstanțele cauzei penale și acuzațiile aduse. De aceea, în semn de respect față de instituția pe care o conduc și față de cetățenii Republicii Moldova, voi prezenta un raport și voi solicita acordarea unui concediu neplătit pentru o perioadă de peste 30 de zile”, a scris Vasiloi pe o rețea de socializare.

Vasiloi le-a mulțumit colegilor și partenerilor pentru sprijinul constant și cooperarea din această perioadă și a dat asigurări că va coopera „în totalitate” cu organul de urmărire penală și în continuare.


„Voi răspunde cu demnitate și onoare, astfel încât adevărul să fie stabilit și să reconfirm încrederea în demnitatea de ofițer pe care am onorat-o întotdeauna. (…) Asigur cetățenii că, indiferent de circumstanțe, securitatea și integritatea frontierelor noastre rămân prioritare. Unicul interes pe care l-am avut și îl voi avea în continuare – este serviciul Patriei și a cetățeanului”, a conchis șeful Inspectoratului General al Poliției de Frontieră.

***

Amintim că un cetățean al Tadjikistanului, cercetat penal pentru răpire în țara de baștină, a deschis focul pe Aeroportul Internațional Chișinău, în seara de 30 iunie, după ce i-a fost refuzată intrarea în Moldova. La scurt timp, agresorul, pe nume Rustam Așurov, a fost capturat de brigada de poliție cu destinație specială Fulger, acesta fiind grav rănit. În urma atacului, polițistul de frontieră Serghei Muntean și angajatul din securitatea aeroportuară, Igor Ciofu, au fost omorâți. Grav rănit în urma schimbului de focuri de la Aeroport, atacatorul acuzat de dublu omor, s-a stins pe patul de spital pe 3 iulie.


Moldova

10,7 tone de margarină toxică, distruse de ANSA: nivelul contaminanților depășea norma de aproape trei ori

ANSA a nimicit un lot uriaș de 10 720 kg de margarină după ce testele au arătat depășiri masive ale contaminanților 3-MCPD și ale esterilor grași: în total 8600 µg/kg, față de limita admisă de 2500 µg/kg, adică de aproape 4 ori mai mult decât norma.

Publicat

Lotul neconform a fost pus sub reținere oficială și trimis la o fabrică de prelucrare a uleiurilor uzate, unde produsul a fost neutralizat astfel încât să nu mai poată fi utilizat în alimentație. Inspectorii ANSA au monitorizat întreg procesul, iar cazul ridică semne grave privind siguranța grăsimilor vegetale rafinate.

De reținut: margarina cu depășiri ale contaminantului 3-MCPD nu poate fi folosită în alimente și nu se admite amestecarea ei cu alte uleiuri conforme.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Escrocherii din penitenciar: Nouă deținuți furau conturi de WhatsApp și cereau bani din numele victimelor

Poliția Capitalei a dat peste o schemă de escrocherii care pornea chiar din spatele gratiilor. Nouă deținuți, cu vârste între 23 și 35 de ani, sunt bănuiți că au pus la punct o rețea prin care furau accesul la conturile de WhatsApp ale unor persoane, apoi cereau bani de la rudele acestora, sub pretexte urgente.

Publicat

 

În doar câteva episoade identificate până acum, prejudiciul depășește 270.000 de lei. Banii ajungeau pe cardurile unor complici aflați în libertate, care redistribuiau sumele pentru a ascunde urma tranzacțiilor.

Schema a ieșit la iveală după percheziții în Penitenciarele nr. 13 și 18, unde au fost găsite telefoane mobile folosite ilegal, cartele SIM, carduri bancare și notițe cu rol în organizarea fraudei.


Cei nouă deținuți sunt cercetați penal, iar dacă vinovăția le va fi demonstrată, ar putea primi până la 8 ani în plus de închisoare. Ancheta continuă, iar polițiștii verifică dacă gruparea a fost implicată și în alte cazuri similare.


Citește mai departe

Moldova

Vin moldovenesc vândut ca „armenesc și georgian”, exportat în SUA. Patru companii și șase persoane – trimise în judecată

Patru companii din Moldova și șase persoane au fost trimise în judecată pentru contrabandă cu vinuri spre Statele Unite ale Americii de peste 3.600.000 lei, în anii 2021-2023.

Publicat

Cele șase persoane cu vârste cuprinse între 33 și 60 de ani au rol de fondatori, administratori și angajați în diverse funcții ai companiilor în care lucrează. Aceștia au creat o schemă prin care cumpărătorii celor zeci de mii de sticle de vin exportate în SUA din Moldova ar fi fost înșelați că acestea ar fi fost produse în Armenia din „suc din rodii pur 100%” și vin demi-dulce în Georgia. Mai exact, companiile și-ar fi partajat rolurile de machetare și tipărire a etichetelor false, de fabricare a cutiilor pentru sticle, de cumpărare a dopurilor pentru sticle, termocapsulelor și a sacilor decorativi (inclusiv din velvet) pentru ambalarea sticlelor.

Potrivit Codului penal, schema de contrabandă comisă în aceste împrejurări se pedepsește cu închisoare de la 4 la 10 ani, iar companiile ar risca amendă de la 400.000 lei la 600.000 lei cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate. Totuși, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești finale, persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii