Moldova
„Tătic a trei copii şi un şef tehnic excepţional cu experienţă”. Cine este moldoveanul decedat în accidentul aviatic din Sudan
Moldoveanul care a decedat în urma accidentului aviatic din Sudan este pilotul Anatolie Ungureanu. Acesta a activat zeci de ani la Air Moldova, iar recent și-a luat câteva luni libere ca să câștige un ban. „Un tătic a 3 copii, un șef tehnic excepțional cu experiență mai mare de 30 de ani.

Anul acesta ar fi ieșit la pensie, până atunci avea nevoie de o mâna de ajutor. Iar la noi mâna nu ți-o dă nimeni, iți faci singur norocul”, se arată într-un mesaj postat pe rețele, scrie Unimedia.INFO.
„Un avion civil Antonov s-a prăbușit în Sudan. Pare departe de noi – dar e mai aproape decât credem. Nouă persoane au decedat, printre care un moldovean de-al nostru – Anatolie Ungureanu.
De zeci de ani la AirMoldova, recent și-a luat câteva luni libere să meargă să câștige un ban. Așa sunt vremurile în aviație, angajații Air Moldova, pe lângă incertitudinea la care trebuie să facă față, mai stau și fără salarii de jumătate de an. Dar cât pro bono poți face atunci când ai copii minori și realitatile financiare te ajung din urmă? Și atunci când nu mai sunt alternative în țara ta, riscul cu care vin unele oferte de muncă nu mai pare atât de mare…
Cuvint cheie – alternative. Care sunt alternativele pentru experții din sectorul aviației civile din Moldova? De cât timp este nevoie pentru a găsi o soluție pentru Air Moldova? De cât timp este nevoie pentru a aduce alte companii pe piață? Ce se face cu expertiza existentă – să mai aștepte câțiva ani poate-poate vom reuși să-i convingem pe Ryanair? Între timp punem pe pauză o întreagă industrie și închidem ochii la tragediile „individuale”. Da, e complex contextul economic – politic – financiar etc. Dar în spatele contextului sunt Oameni.
Un tătic a 3 copii, un șef tehnic excepțional cu experiență mai mare de 30 de ani, care brusc a devenit redundant. Anul acesta ar fi ieșit la pensie, până atunci avea nevoie de o mâna de ajutor. Iar la noi mâna nu ți-o dă nimeni, iți faci singur norocul”, a scris Cristina Sontu.
Moldova
Accident grav în raionul Orhei: Un tânăr se zbate între viață și moarte. Alte trei persoane, la fel, au fost rănite.
Accidentele nu contenesc pe traseele din țară. Un tânăr se zbate între viață și moarte, iar alte trei persoane, inclusiv un copil, la fel, au suferit multiple traumatisme, după ce mașinile în care se aflau s-au tamponat în plin. Totul s-a întâmplat în după-amiaza zilei de 15 august, în apropierea localității Ivancea, raionul Orhei.

Din primele cercetări, s-a stabilit că un șofer de 39 de ani nu a păstrat distanța de siguranță față de vehiculul din față, condus de un tânăr de 22 de ani, care intenționa să vireze la stânga. În urma impactului, mașina acestuia a fost proiectată pe contrasens și a intrat în coliziune cu un alt autoturism condus de un bărbat de 33 de ani.
În urma accidentului, mașinile s-au transormat în mormane de fiare, iar patru persoane au fost rănite. Ambulanța a transportat de urgență la spital o pasageră de 55 de ani, o minoră de 6 ani, șoferul mașinii care intenționa să vireze la stânga, dar și pasagerul acestuia de 22 de ani, care se află în stare critică. Toți șoferii implicați au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind negative.
Din cauza accidentului în zonă s-au format ambuteiaje kilometrice, șoferii circulând bară la bară.
Oamenii legii cercetează cazul.
Moldova
/VIDEO/ A bătut toate „recordurile”: Un biciclist beat criță a fost amendat cu 5.000 de lei.
Record periculos la alcoolemie. Un bărbat de 45 de ani din nordul țării s-a pomenit cu o amendă de câteva mii de lei după ce a fost prins circulând beat crită pe bicicletă.

Incidentul s-a produs pe o stradă din orașul Dondușeni, bărbatul deplasându-se neuniform, punând în pericol atât propria siguranță, cât și pe cea a celorlalți participanți la trafic.
Fiind stopat și testat alcoolscopic, polițiștii au făcut o descoperire surprinzătoare- biciclistul avea o alcoolemie de 2,38 mg/l alcool în aerul expirat.
În consecință, bărbatul a fost sancționat cu amendă de 5.000 de lei, în conformitate cu legislația în vigoare.
Poliția reamintește că siguranța rutieră este o responsabilitate comună, indiferent de mijlocul de transport utilizat.
Moldova
/VIDEO/ „Creșteau” droguri în laborator: Două persoane, în arest. Al treilea urmează a fi anunțat în căutare inernațională.
Laboratorare clandestine, scoase la iveală. Ofițerii Direcției Antidrog a INI în comun cu procurorii Procuraturii din Chișinău au destructurat o grupare criminală specializată în cultivarea plantelor cu efect psihotrop și halucinogen în condiții de laborator, precum și în comercializarea acestora pe teritoriul țării prin aplicația Telegram.

Timp de o lună, oamenii legii au stat cu ochii pe trei bărbați, cu vârste de 24 și 25 de ani, care acționau în favoarea unei organizații criminale. Potrivit forțelor de ordine, aceștia au fost instruiți în cultivarea marijuanei și a ciupercilor halucinogene în laboratoare improvizate.
Urmare a anchetării acțiunilor bănuiților s-a constata că, la începutul verii, suspecții au amenajat într-un apartament din Chișinău, un laborator pentru creșterea marijuanei hidroponice, iar la domiciliul unuia dintre ei, din orașul Rîșcani, un laborator clandestin pentru cultivarea ciupercilor cu efect halucinogen. Drogurile obținute urmau să fie vândute liderilor grupării la preț angro, apoi porționate și ascunse în locații prestabilite, de unde erau comercializate prin Telegram către consumatorii finali.
Astfel, ofițerii de investigații au reținut doi suspecți în capitală, iar la iar la domiciliile acestora, aurme a perchezițiilor, au fost depistate și ridicate cântare electronice de înaltă precizie, 2,5 kg de marijuana, 40 grame de ciuperci halucinogene și un laborator complet echipat pentru cultivarea marijuanei hidroponice. În locuința suspectului din Rîșcani, aflat peste hotare, au fost găsite cântare electronice și echipamente pentru asamblarea unui laborator destinat cultivării ciupercilor halucinogene.
De menționat că, valoarea drogurilor scoase din circuit depășește suma de 800.000 de lei. În baza demersului procurorilor, doi suspecți au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, iar al treilea urmează să fie dat în căutare internațională, reținut și extrădat.
Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă închisoare pe un termen ce variază de la 7 la 15 ani.
În cauză, cercetările continuă în vederea stabilirii întregii arii infracționale și a altor potențiali complic în schemă.
-
Moldova4 zile în urmă
Și-a găsit sfârșitul la scăldat: O femeie s-a înecat în iazul din satul Bușila.
-
Moldova4 zile în urmă
Crimă mușamalizată șapte ani: Un primar din florești, un medic legist și doi complici- reținuți.
-
Moldova6 zile în urmă
Ultima oră! Un fost judecător, găsit împușcat în cap sub un pod din capitală
-
Diaspora6 zile în urmă
Italia: Un copil de 4 ani din R. Moldova, mort după ce a rămas blocat într-un automobil lăsat sub soare
-
Moldova7 zile în urmă
Aventură încheiată după gratii: Trei ani de închisoare pentru un angajat de spălătorie care a fugit cu o mașină de lux.
-
Moldova3 zile în urmă
Accident grav în raionul Orhei: Un tânăr se zbate între viață și moarte. Alte trei persoane, la fel, au fost rănite.
-
Moldova7 zile în urmă
Incident la „Ziua Diasporei” la Costești. Un carusel s-a prăbușit, iar șapte minori s-au ales cu leziuni
-
Moldova6 zile în urmă
Incendiu mortal, la Sadova: Un bărbat a fost găsit decedat într-o locuință mistuită de foc.