Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ La un pas de tragedie: Un lift dintr-un bloc din Chișinău a căzut în gol cu patru persoane în interior

Salvatorii au avut misiunea de a debloca 4 persoane din interiorul unui ascensor căzut de la etajul patru a unui bloc de locuit de pe bulevardul Moscova nr.9 din municipiul Chișinău.

Publicat

Cazul a fost înregistrat în seara zilei de 15 mai la ora 19:46. La fața locului, de urgență au fost trimise trei echipaje de salvatori și pompieri. Ajunși la destinație, aceștia au stabilit că ascensorul a rămas blocat la etajul trei, după ce a căzut în gol.

Salvatorii au efectuat de urgență lucrări de deblocare a ușii ascensorului și au extras din interior doi bărbați cu vârstele de 23 și 66 de ani, dar și două femei cu vârstele de 62 și 66 de ani. În urma incidentului persoanele nu au fost rănite.

Cauza și circumstanțele urmează a fi stabilite.


În situații excepționale oamenii sunt îndemnați să apeleze de urgență Serviciul 112. În ultimele 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit în 27 situații de risc.

echipa.md


Moldova

Poliția oferă detalii în cazul crimelor din Anenii Noi. Un bărbat dispărut, anchetă de omor și indicii despre alte crime

O anchetă începută în septembrie, după dispariția unui bărbat de 61 de ani din localitatea Beriozchi, raionul Anenii Noi, a dus la rețineri și descoperiri cutremurătoare. Principalul suspect este un bărbat de 59 de ani, din aceeași localitate, cunoscut anterior cu antecedente penale, față de care anchetatorii iau în calcul versiunea omorului.

Publicat

În urma perchezițiilor efectuate la gospodăriile acestuia, oamenii legii au găsit hainele victimei purtate în ziua dispariției, oseminte presupuse a fi umane, obiecte care ar fi fost folosite la comiterea infracțiunii și alte probe esențiale. Toate bunurile au fost ridicate și urmează să fie supuse expertizelor, inclusiv ADN.

Cu sprijinul mascaților BPDS Fulger, au fost reținute trei persoane: suspectul, o femeie de 55 de ani apropiată acestuia și un bărbat de 34 de ani, urmând să fie solicitat arest preventiv. Anchetatorii susțin că există indicii temeinice că bănuitul ar fi implicat și în alte infracțiuni similare, ceea ce a dus la extinderea investigațiilor.


În prezent, poliția desfășoară cercetări ample pe terenurile și la ferma suspectului, cu tehnică specializată, pentru a identifica eventuale alte victime. Ancheta este în plină desfășurare, iar toate persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției până la o decizie definitivă a instanței.

Amintim că potrivit unor surse apropiate anchetei, citate de Stiri.MD, cel puțin trei persoane ar fi fost ucise, iar ulterior cadavrele ar fi fost distruse, fiind oferite drept hrană animalelor din gospodăria suspectului.


Citește mai departe

Moldova

Percheziții într-un dosar de construcții ilegale în centrul Chișinăului. Este vizat proiectul de pe locul fostului „Gaudeamus”

O companie de construcții din municipiul Chișinău este vizată într-o cauză penală ce ține de încălcarea regulilor de executare a lucrărilor de construcție pentru clădiri cu cinci și mai multe etaje. Dosarul se referă la edificarea unui complex multifuncțional cu peste 15 nivele pe terenul fostului cinematograf „Gaudeamus”, amplasat în centrul capitalei, în apropierea zonelor de protecție a monumentelor istorice și a forului public.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, reprezentanții companiei ar fi obținut de la Primăria municipiului Chișinău actele permisive necesare, inclusiv certificatul de urbanism și autorizația de construire, fără avizul obligatoriu al Ministerului Culturii. Mai mult, lucrările propriu-zise ar fi fost începute în lipsa tuturor avizelor legale și cu nerespectarea distanțelor normative față de zonele de protecție ale monumentelor istorice din perimetru.

În baza probelor acumulate, Centrul Național Anticorupție a inițiat o cauză penală, existând o bănuială rezonabilă privind încălcarea regulilor de executare a construcțiilor. La această oră, ofițerii CNA, în comun cu procurorii din municipiul Chișinău, desfășoară percheziții la administratorii companiei de construcții și în alte locații din capitală, pentru a stabili toate circumstanțele cazului și a identifica persoanele implicate.


Toate persoanele vizate urmează să fie audiate în calitate de bănuiți. Autoritățile subliniază că acestea beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.


Citește mai departe

Moldova

Cazino online ilegal, scos la iveală după percheziții în mai multe raioane ale țării

Mai multe persoane sunt vizate într-o cauză penală ce vizează organizarea ilegală a jocurilor de noroc online, inclusiv pe platforma 1xBT.

Publicat

Ancheta arată că acestea ar fi creat și administrat site-uri ilegale, folosite pentru atragerea jucătorilor și obținerea de venituri ilegale.

Astăzi au fost desfășurate percheziții în raioane din sudul și centrul țării, atât la domiciliile suspecților, cât și în automobilele folosite de aceștia. În urma verificărilor, oamenii legii au ridicat telefoane mobile, calculatoare, servere și alte dispozitive electronice care ar putea conține probe relevante.

Cauza este investigată de Inspectoratul Național de Investigații, în comun cu procurorii PCCOCS. Dacă vor fi găsite vinovate, persoanele riscă până la cinci ani de închisoare și amendă, urmând ca toate circumstanțele să fie stabilite în cadrul anchetei.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii