Rețele de socializare

Moldova

Dosarul fetiței de un an și două luni, strivite de creanga unui copac, pe masa magistraților. Un angajat de la „Spații Verzi” riscă 6 ani de pușcărie

Publicat

Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Principal a finisat urmărirea penală și a expediat în instanța de judecată cauza penală, în privința unui angajat din cadrul Întreprinderii Municipale „Asociația de gospodărire a Spațiilor Verzi”, învinuit de neglijența în serviciu.

Procurorii au înaintat acuzarea pe faptul că, învinuitul, exercitând funcția de maistru serviciul defrișare, fiind în conformitate cu prevederile art.123 alin.(2) din Codul penal, persoană publică, contrar fișei de post, fiind responsabil de asigurarea gospodăririi spațiilor verzi pe teritoriul sectorului Buiucani, municipiul Chișinău, în perioada 17 februarie 2022 – 14 mai 2022 și-a îndeplinit necorespunzător obligațiile de serviciu, în special, nu a organizat și nu a asigurat o verificare și curățare eficientă a arborilor amplasați pe teritoriul Grădinii publice „Alunelul”, amplasată în strada Calea Ieșilor din municipiul Chișinău, din punct de vedere a pericolului de prăbușire sau rupere și a necesității defrișării sau curățirii acestora, pentru a nu pune în pericol viața și sănătatea populației.

Ca rezultat, la 14 mai 2022, aproximativ ora 11:40, s-a produs ruperea unei secțiuni a arborelui specia „populus nigra” care a căzut, în consecință, strivind o fetiță de numai un an și două luni și provocând decesul micuței.


Potrivit raportului de expertiză judiciară, cauza, care a dus la ruperea și căderea la 14 mai 2022 a secțiunii de arbore, a fost lipsa de rezistență a masei lemnoase, datorită stării avansate de putrefacție a arborelui. În condițiile unui sistem complex de măsuri preventive de gospodărire rațională a lucrărilor de regenerare/defrișare, era posibil de dedus la timp prezența unui pericol de rupere sau cădere a arborilor.

Învinuitul a pledat nevinovat. Acesta riscă o pedeapsă maximă de până la 6 ani de închisoare, cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 5 la 10 ani.


Moldova

Va plăti cu vârf și îndesat: Un minor riscă închisoare, după ce a distrus 18 ghivece într-un parc din capitală.

Un adolescent de 17 ani din Chișinău a ajuns pe banca acuzaților, după ce a vandalizat mai multe obiecte de proprietate publică într-un parc din capitală. Procuratura Generală anunță că urmărirea penală a fost finalizată, iar dosarul a fost expediat în instanță.

Publicat

Potrivit anchetei, în zorii zilei de 10 mai, în jurul orei 04:00, tânărul se afla în Parcul-pădure „Rîșcani” de pe strada Nicolae Dimo și ar fi manifestat comportament agresiv, deteriorând mai multe bunuri amplasate pe faleza lacului.

Mai exact, tânărul ar fi distrus 18 ghivece din beton pentru flori, provocând societății comerciale responsabile de amenajare un prejudiciu de peste 30.000 de lei. Procurorii vor solicita

în instanță recuperarea prejudiciului cauzat.


Pe parcursul urmăririi penale, tânărul nu și-a recunoscut vinovăția. Conform legislației, fapta de huliganism se pedepsește cu amendă de până la 52.500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității sau închisoare de până la 3 ani.


Citește mai departe

Moldova

Schemă dată în vileag: Încă o grupare specializată în migrație ilegală, destructurată.

Schemele de migrație ilegală apar ca ciupercile după ploaie. Un moldovean de 34 de ani a fost reținut de polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale Nord și procurorii din Briceni, fiind bănuit că face parte dintr-o grupare criminală, specializată în organizarea migrației ilegală a cetățenilor ucraineni.

Publicat

Bărbatul ar fi avut rol de „taximetrist” în schemă, acesta fiind responsabil de transportarea migranților.

Totodată, polițiștii de frontieră au stabilit faptul că, gruparea criminală din care făcea parte suspectul, ar fi facilitat intrarea și șederea ilegală a ucrainenilor în schimbul unei sume considerabile. Indivizii cereau câte 10 mii de dolari SUA, de la fiecare migrant „dornic” să treacă clandestin hotarul.

În data de 13 august, oamenii legii l-au reținut pe moldoveanul de 34 de ani, iar mijlocul de transport utilizat de acesta la comiterea infracțiunii a fost ridicat și dislocat în parcarea specială a IGPF, urmând a fi utilizat ca probă materială în dosarul penal.


Pe numele bănuitului a fost dispusă măsura arestului preventiv pentru 30 de zile. Investigațiile continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și tragerea acestora la răspundere penală, conform legislației în vigoare.


Citește mai departe

Moldova

Accident desprins parcă din filme: O mașină s-a răsturnat pe o alee din capitală.

Accident spectaculos, desprins parcă din filmele de acțiune, pe străzile capitalei. O mașină s-a răsturnat, după ce s-a tamponat violent cu un alt automobil.

Publicat

Totul s-a întâmplat în noaptea de 18 spre 19 august, pe bulevardul Grigore Vieru. Potrivit poliției, coliziunea s-ar fi produs din cauza unei șoferițe de 18 ani, care în timpul deplasării nu s-ar fi asigurat corespunzător și s-ar fi ciocnit violent cu un alt vehicul, la volanul căruia se afla un șofer de 20 de ani. În urma impactului puternic, automobilul tânărului a „aterizat” direct pe aleea care separă bulevardul, dărâmând în calea sa și gardul de protecție.

Deși lovitura a fost extrem de puternică, iar mașina care circula regulamentar s-a inversat în urma impactului, conducătorii auto au scăpat nevătămați.

Poliția continuă documentarea cazului pentru a stabili toate circumstanțele, iar autoritățile reamintesc conducătorilor auto să circule prudent și să respecte regulile de circulație.



Citește mai departe

topul săptămânii