Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ S-au pornit pe jos, spre Germania: Trei tineri originari din Siria și Pakistan, prinși la hotarul moldo-român

S-au pornit pe jos, spre Germania. Trei tineri originari din Siria și Pakistan au fost prinși de polițiștii de frontieră moldoveni și români pe podul Eiffel, din localitatea de frontieră Ungheni. Aceștia riscă să fie cercetați penal pentru migrație ilegală.

Publicat

Reținerea a avut loc în noaptea de 10 februarie, aproape de ora 02.00. În urma unui schimb de informații dintre polițiștii de frontieră moldoveni și români, s-a reușit reținerea a trei tineri, care se deplasau pe jos, pe pod, intenționând să ajungă în România.

În cadrul cercetărilor s-a constatat că aceștia au vârste cuprinse între 18 și 31 de ani, sunt originari din Siria si Pakistan și intenționau să ajungă la muncă în Germania.

Prin urmare, cei trei străini au fost preluați de către autoritățile de frontieră din Republica Moldova, în vederea continuării cercetărilor.


Autoritățile de frontieră din cele două state anunță că vor colabora și în viitor pentru a păstra un climat de ordine și siguranță la frontiera comună.


echipa.md


Moldova

Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor

Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.

La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.


Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.


Citește mai departe

Moldova

Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar

Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.

Publicat

Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.

Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!


Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.


Citește mai departe

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii