Moldova
/VIDEO/ Omor în raionul Strășeni. Doi bărbați, reținuți de mascații de la Fulger
Aseară, în jurul orei 23:00, colegii noștri au fost sesizați despre comiterea unui omor în localitatea Recea.
Imediat la fața locului s-a deplasat grupa operativă, care a stabilit că doi bărbați cu vârstele de 30 și 32 de ani au mers în ospeție la un cunoscut de 37 de ani din Recea.
După ce împreună au consumat băuturi alcoolice, între aceștia s-a iscat un conflict, în timpul căruia cei doi i-au aplicat mai multe lovituri gazdei cu mâinile și picioarele, după care au luat un cuțit aplicându-i o lovitură în regiunea capului, în consecință victima decedând pe loc.
Ambii suspecți se aflau în stare de ebrietate cu grad avansat, având antecedente penale.
Pe caz a fost inițiat un proces penal pentru omor intenționat, cei doi fiind reținuți pe un termen de 72 de ore.
Suspectul de 30 de ani a fost imobilizat și reținut cu ajutorul angajaților BPDS „Fulger”, după ce a fugit de la locul comiterii infracțiunii și se ascundea la domiciliul său în podul casei, opunând rezistență și manifestând un comportament agresiv.
Pentru fapta comisă, persoana care se face vinovată de comiterea faptei riscă închisoare de la 15 la 20 ani sau detențiune pe viață.
Moldova
/VIDEO/ Contrabandă peste graniță: 186.000 de țigarete și peste 200 de litri de alcool, ridicate la vamă.
Oamenii legii au identificat mai multe persoane implicate într-o schemă de contrabandă cu țigări și alcool destinate pieței Uniunii Europene. În urma perchezițiilor, au fost ridicate telefoane mobile, bunuri fără acte de proveniență, dar și mijlocul de transport folosit în activitatea suspectă.
Cazul a fost documentat de ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea procurorilor PCCOCS, în urma unui schimb de informații cu autoritățile din România. Ancheta a început după ce un autocar a fost oprit la frontiera româno-moldovenească, existând suspiciuni privind transportul de mărfuri nedeclarate.
În timpul verificărilor, în actele prezentate autorităților vamale erau indicate doar colete obișnuite, fără produse accizabile. Totuși, în urma controlului efectuat de autoritățile române în compartimentul marfar al mijlocului de transport, printre colete cu destinația mai multor state ale Uniunii Europene, în special Italia, au fost descoperite și ridicate 186.400 de țigarete de diferite mărci comerciale și 229,75 litri de băuturi alcoolice, toate nedeclarate.
În prezent, șase persoane cu vârste între 32 și 45 de ani sunt cercetate în stare de libertate, iar investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și a persoanelor implicate.
Moldova
Clipe de groază în trafic: Un biciclist de 60 de ani, lovit în plin de un automobil în capitală.
Un biciclist a trăit clipe de groază în capitală, după ce a fost tamponat de un automobile la intersecția străzilor Nicolae Testemițanu și Natalia Gheorghiu din Chișinău. În urma impactului, circulația din zonă a fost grav afectată, formându-se ambuteiaje kilometrice pe mai multe artere adiacente.
Accidentul s-a produs în data de 27 mai, iar poliția a intervenit la fața locului pentru documentarea cazului și dirijarea traficului.
Potrivit informațiilor preliminare, un bărbat de 60 de ani, aflat pe bicicletă, a fost lovit de un automobil condus de o tânără de 20 de ani, în circumstanțe care urmează să fie stabilite.
Biciclistului i-a fost acordat ajutor medical la fața locului, însă acesta a refuzat transportarea la spital după evaluarea stării sale.
Oamenii legii continuă cercetările pentru a stabili toate detaliile producerii accidentului rutier.
Moldova
/VIDEO/ Schemă financiară, deconspirată: Percheziții într-un dosar de spălare de bani de peste 10 milioane de lei.
Schemă de spălare de bani de peste 10 milioane de lei, deconspirată de oamenii legii. Ofițerii INI și ai Serviciului Fiscal de Stat, împreună cu procurorii PCCOCS, au descins cu 39 de percheziții într-o anchetă care vizează activitatea unui agent economic afiliat unui subiect supus restricțiilor internaționale.
Descinderile au avut loc în Centrul, Nordul și Sudul țării, cu sprijinul mascaților de la „Fulger”. Potrivit oamenilor legii, întreprinderea investigată ar fi pus la punct o schemă prin care ascundea încasările reale făcute în numerar, pentru a evita sancțiunile și restricțiile impuse.
Asta în condițiile în care firmele aflate sub controlul unor persoane vizate de restricții internaționale pot încasa numerar de la persoane fizice doar în limita a 1000 de lei pentru o plată. Pentru a ocoli această regulă, compania ar fi recurs la folosirea fictivă a voucherelor.
Mai exact, spun anchetatorii, cumpărături de 2000 de lei ar fi fost achitate integral cash, însă în acte apărea că doar 1000 de lei au fost încasați în numerar, iar restul sumei ar fi fost trecut fictiv drept voucher.
Conform datelor preliminare, schema ar fi fost pusă în aplicare începând cu luna decembrie 2025 de un grup de persoane aflat încă în curs de identificare. Scopul ar fi fost disimularea veniturilor reale obținute din încasările cash.
În urma celor 39 de percheziții, oamenii legii au ridicat telefoane mobile, tehnică informatică, bani, acte contabile, înscrisuri de ciornă și mai multe suporturi electronice de stocare a informației. Toate urmează să fie analizate pentru acumularea probelor în dosar.
Aceasta este a doua schemă de amploare descoperită în același caz. În luna martie, autoritățile anunțau despre o altă schemă de spălare de bani, estimată la peste 173 de milioane de lei.
Investigațiile continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate, stabilirea beneficiarilor reali ai schemei și tragerea la răspundere a celor vinovați.
-
Moldova3 zile în urmăDumitru Vartic, pus oficial sub acuzare: Bărbatul este învinuit de două episoade infracționale.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Imagini surprinse în trafic la Chișinău: Un șofer a ignorat pietonii aflați pe trecere și a fost amendat de poliție.
-
Moldova3 zile în urmăCu CNA la ușă: Opt persoane au fost reținute într-un dosar de contrabandă și spălare de bani.
-
Moldova2 zile în urmăCăutat cu disperare: Un tânăr 20 de ani din Strășeni a dispărut fără urmă.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Curier de „doze”, reținut: O tânără de 19 ani a fost prinsă în flagrant în timp ce distribuia narcotice în capitală.
-
Moldova3 zile în urmăIncendiu în orașul Ialoveni: Un șopron a fost cuprins de flăcări, iar pompierii au intervenit cu două echipaje.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Ploile și rafalele puternice de vânt au provocat mai multe situații de risc în toată țara.
-
Moldova3 zile în urmăPetrecere soldată cu dosar penal: Un bărbat va fi judecat după incendiul provocat de focuri de artificii, în capitală.
