Moldova
/VIDEO/ Un moldovean, reținut în Franța: Transporta țigări de contrabandă
Un cetățean al R. Moldova ce transporta 26.000 de cartușe de țigări de contrabandă cu un camion înmatriculat în România a fost reținut în Franța, în apropierea orașului Soissons.
Bărbatul a fost adus în regim de urgență în fața magistraților, care l-au condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare și la plata unei amenzi de 100.000 de euro, scrie presa franceză, conform Știri.md.
Valoarea țigărilor confiscate este estimată la 2,7 milioane de euro.
Potrivit poliției franceze, în camion erau ascunse 5,2 tone de tutun contrafăcut. Moldoveanul conducea spre Paris și s-a oprit lângă un oraș din nordul Franței, la trei kilometri de un punct de control vamal.
Agenții de la supravegherea internă din Nogent-sur-Oise au fost alertați și au procedat la verificarea camionului. Moldoveanul le-a spus că transporta o încărcătură de plăci de polistiren. Ofițerii vamali au procedat la o examinare mai amănunțită a încărcăturii, deschizând prelatele de pe partea laterală a camionului. 550 de cutii de tutun de contrabandă au fost descoperite. Bărbatul a fost reținut.
„Nu știam că sunt cutii de țigări. Am fost naiv, am crezut că doar transport polistiren în Spania. Nu am crezut că am transportat bunuri ilegale”, a declarat moldoveanul, fiind citat de presa franceză.
Potrivit bărbatului, un cunoscut i-a propus să transporte încărcătura din Franța în Spania. La 11 ianuarie, acesta a părăsit Moldova și a zburat la Amsterdam, înainte de a fi condus la Bruxelles pentru a lua camionul și un telefon. Apoi s-a îndreptat spre orașul francez Beauvais pentru a prelua remorca încărcată.
În instanță, moldoveanul a fost întrebat de ce nu a verificat încărcătura.
„Am crezut că voi avea probleme dacă verific camionul care era deja sigilat. Am urmat instrucțiunile pe care le primeam la telefon pe măsură ce înaintam. Mă simt foarte rău, este prima dată când mă aflu într-o situație ilegală”, a declarat bărbatul.
Reprezentanții administrației vamale au declarat că moldoveanul nu avea nicio dovadă a provenienței bunurilor și nici contract de muncă sau un traseu fix.
Într-un final, instanța l-a condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare și la o amendă vamală de 100.000 de euro. Ofițerii vamali au fost felicitați de miniștrii francezi Bruno Le Maire și Gabriel Attal pentru această captură.
Pe 15 ianuarie, într-un depozit din orașul francez Rouen au fost confiscate peste 100 de tone de țigări. Nouă oameni, dintre care mai mulți cetățeni din Republica Moldova, au fost arestați.


Moldova
/VIDEO/ Ar fi spart mașini parcate: Doi cetățeni străini, reținuți la Chișinău și plasați în arest pentru 30 de zile.
Doi cetățeni străini au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, după ce ar fi spart un automobil parcat pe o stradă din Chișinău și ar fi furat câteva mii de lei. Suspecții sunt bănuiți că fac parte dintr-un grup infracțional organizat, specializat în furturi din mașini.
Potrivit poliției, reținerea a fost efectuată de ofițerii sectorului Botanica, iar cei doi bărbați au vârstele de 46 și 51 de ani. Ancheta arată că indivizii ar fi spart geamul unui automobil parcat, au pătruns în interior și au sustras mijloace bănești, după care au părăsit locul faptei.
În urma măsurilor speciale de investigație, polițiștii au reușit să-i identifice și să-i localizeze pe suspecți. Oamenii legii susțin că aceștia ar face parte dintr-o grupare infracțională organizată, care viza automobile parcate în diferite zone ale capitalei.
Pe numele bănuiților a fost aplicată măsura preventivă – arest pentru 30 de zile. Conform legislației în vigoare, dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă o pedeapsă de până la patru ani de închisoare.
Moldova
Doi maturi și patru copii au fost răniți, după ce mașina lor s-a tamponat cu un tir și cu un microbuz, la Anenii Noi.
Un accident rutier extrem de grav, soldat cu mai multe persoane rănite, inclusiv patru copii, s-a produs în după-amiaza zilei de 9 februarie, pe drumul de ocolire a localității Troița Nouă din raionul Anenii Noi. Victimele au avut nevoie de intervenția de urgență a medicilor.
Potrivit informațiilor preliminare oferite de poliție, accidentul a avut loc în jurul orei 15:00. Un bărbat de 53 de ani, care conducea un camion, ar fi pierdut controlul direcției de deplasare, a pătruns pe sensul opus de circulație și a lovit un automobil condus de un bărbat de 30 de ani. În urma impactului violent, autoturismul a fost proiectat într-un microbuz, la volanul căruia se afla un bărbat de 40 de ani.
În urma coliziunii, șoferul autoturismului și pasagerii acestuia – un tânăr de 21 de ani și patru copii cu vârstele de 14, 10, 2 și 1 an – au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale.
Poliția mai precizează că toți cei trei șoferi implicați în accident au fost testați alcoolscopic, iar rezultatele au fost negative. Oamenii legii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs accidentul.


Moldova
Bunuri istorice, descoperite la Bălți: O colecție de monede și obiecte istorice, păstrate și vândute ilegal în nordul țării.
O adevărată lovitură în lupta împotriva traficului ilegal de obiecte istorice la Bălți. Ofițerii de investigație și cei de urmărire penală ai Inspectoratului de Poliție Bălți, în comun cu procurorii, au descoperit o adevărată colecție de bunuri istorice care erau păstrate și comercializate ilegal.
În cadrul perchezițiilor efectuate, polițiștii au ridicat 316 monede din diferite epoci. Printre acestea se numără monede romane antice, monede medievale și moderne, monede europene și asiatice, dar și monede comemorative. Toate urmează să fie supuse expertizelor de specialitate pentru a se stabili autenticitatea, perioada, proveniența și statutul lor juridic.
Potrivit anchetatorilor, bunurile istorice erau oferite spre vânzare inclusiv prin platforme online, încălcând regimul legal special de protecție a patrimoniului cultural. Ancheta continuă pentru a stabili întreaga rețea de persoane implicate și pentru a identifica modul în care obiectele au ajuns în circuitul ilegal.
Autoritățile atrag atenția că traficul cu bunuri culturale este o infracțiune gravă și poate atrage răspundere penală. În același timp, ancheta se desfășoară cu respectarea prezumției de nevinovăție a persoanelor vizate.





-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Narcotice de milioane, ascunse în stufăriș: Patru bărbați, prinși în flagrant cu 8 kilograme de droguri, la Țînțăreni.
-
Moldova5 zile în urmă19 victime la Ulmu: O autospecială IGSU a derapat și s-a tamponat cu un microbuz.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Call-centru cu rulaj de milioane: Polițiștii au destructurat o amplă schemă de escrocherii și spălare de bani.
-
Moldova6 zile în urmă350.000 de euro pe zi: trei moldoveni ar fi făcut avere la o fabrică uriașă de țigări de contrabandă în Italia.
-
Moldova24 de ore în urmă/VIDEO/ Rețea criminală din penitenciare: Tânăr de 25 de ani, reținut pentru coordonarea unei organizații criminale.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Migrație ilegală, dejucată la Ungheni: Patru moldoveni ar fi încercat să scoată ilegal din țară cinci cetățeni străini.
-
Moldova5 zile în urmăColiziune mortală la Orhei: Un șofer a murit după ce a derapat cu mașina și s-a tamponat cu un camion.
-
Moldova5 zile în urmăAu rămas fără apartamente: Mai mulți investitori ai unui bloc locativ din capitală, înstrăinați ilicit de proprietate.
