Moldova
PTF Cahul: două persoane descoperite cu șapte acte falsificate
Polițiștii de frontieră din PTF Cahul au depistat în fluxul de călători un șofer din R. Turcia care avea două permise de conducere neveridice și un conațional – cu cinci acte străine falsificate. Ambele incidente au avut loc ieri, 19 ianuarie 2023, ca urmare a controlului de specialitate suplimentar.

Cetățeanul turc, în vârstă de 42 de ani, s-a prezentat la volanul unui autoturism, cu numere de înmatriculare ucrainene. Acesta se afla în tranzit pe teritoriul R. Moldova, destinația finală fiind orașul Odessa, Ucraina. În timpul verificării actelor, polițiștii de frontieră au stabilit că permisul de conducere turcesc conține semne de falsificare.
Ca urmare, fiind supus controlului de nivelul II, în lucrurile personale a fost descoperit un alt permis de conducere ucrainean, care de asemenea era falsificat.
La audieri, străinul a declarat că în anul 2017 pentru admiterea unor încălcări în trafic, permisul turcesc i-a fost suspendat, însă l-ar fi recuperat în scurt timp, achitând suma de 130 de dolari. Cel de-al doilea permis ar fi perfectat în Ucraina, cu ajutorul unui intermediar, și contra sumei de 12 mii de grivne.
A doua persoană documentată este un locuitor al raionului Florești, în vârstă de 25 de ani. Tânărul a fost identificat în fluxul pasagerilor de la ruta „Moldova-Franța”. Acesta a camuflat printre lucrurile personale cinci acte românești, cu semne rezonabile de falsificare. Toate documentele erau perfectate pe numele a cinci persoane străine. Despre cele descoperite conaționalul nu a putut explica.
Conform procedurilor legale, pe numele persoanelor implicate au fost întocmite acte de constatare a ilegalității, documentele fiind ridicate și transmise spre expertiză. Cercetările sunt continuate de către polițiștii de frontieră din Direcția regională SUD, în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor.
Moldova
/VIDEO/ A călcat pe aceeași greblă: Un bărbat a ajuns din nou după gratii, pentru comiterea a 6 furturi din locuințe.
Un bărbat de 48 de ani, originar din Soroca, a ajuns din nou după gratii, fiind bănuit că a comis șase furturi din locuințe pe parcursul lunilor ianuarie – iulie curent. Potrivit polițiștilor din Ialoveni, suspectul acționa pe timp de zi, forțând uși și geamuri pentru a pătrunde în gospodării din localitățile Ulmu, Costești, Bardar, Ruseștii Noi și chiar orașul Ialoveni.

Ținta hoțului erau bijuteriile din aur și banii. Deși unele case erau dotate cu camere de supraveghere, acest lucru nu l-a descurajat, fiind surprins de mai multe ori pe imagini video în timp ce dădea spargeri.
În urma acțiunilor sale ilegale, victimele au rămas cu un prejudiciu de peste 80.000 de lei. Reținut de oamenii legii, recidivistul și-a recunoscut integral vina. La solicitarea procurorilor, pe numele său a fost emis mandat de arest preventiv pentru 30 de zile.
De menționat că, individul fusese anterior condamnat pentru infracțiuni similare. Dacă va fi găsit vinovat, riscă până la 4 ani de închisoare.
Între timp, poliția continuă investigațiile pentru a stabili dacă bărbatul ar fi implicat și în alte furturi produse pe teritoriul raionului Ialoveni.
Moldova
În stare gravă la spital: Un copil de 5 ani a fost lovit de o motocicletă condusă de un minor.
Un copil de 5 ani a ajuns în stare gravă la spital, după ce a fost lovit de o motocicletă în apropierea localității Damașcani, raionul Rîșcani. Incidentul s-a produs pe 20 august, în jurul orei 11:20, în zona unei păduri, unde micuțul se juca împreună cu alți copii.

Potrivit ofițerului de presă al Inspectoratului de Poliție Rîșcani, Lilia Harea, la ghidonul motocicletei se afla un adolescent, care a fugit de la locul accidentului imediat după impact. Copilul a fost transportat de urgență la Spitalul Raional Rîșcani, iar ulterior a fost transferat la Institutul Mamei și Copilului din Chișinău, unde a fost internat în secția de neurochirurgie. Purtătorul de cuvânt al instituției, Maxim Cazacu, a declarat că starea micuțului este grav-stabilă.
Poliția a reușit să identifice conducătorul motocicletei și să ridice vehiculul implicat în accident. Testarea minorului de 15 ani cu aparatul Drager a confirmat că acesta nu consumase alcool.
Autoritățile continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei și pentru a determina măsurile legale ce se impun.
Moldova
/VIDEO/ Încălcările în trafic, filmate de sus: Polițiștii au surprins, cu ajutorul dronelor, zeci de abateri în mai puțin de două ore.
Poliția Națională a intensificat controalele în trafic, șoferii fiind supravegheați… din aer. Inspectorii de patrulare au ridicat de la sol 16 drone pentru a monitoriza conducătorii auto care încalcă regulile de circulație. Dispozitivele au fost ridicate simultan în cinci locații din Chișinău, dar și în mai multe orașe din țară, printre care Bălți, Edineț, Orhei, Soroca, Criuleni și Hâncești.

Rezultatele nu s-au lăsat așteptate. În doar o oră și jumătate, peste 360 de conducători auto au fost documentați pentru diverse abateri. Cei mai mulți – 262 la număr – au ignorat marcajul rutier. Alți 58 au fost trași la răspundere pentru încălcări anterioare surprinse de camerele din trafic, precum depășirea limitei de viteză, lipsa centurii de siguranță sau utilizarea telefonului la volan. Restul au fost amendați pentru circulația pe banda destinată transportului public ori pentru nerespectarea indicatoarelor rutiere.
Poliția anunță că astfel de operațiuni vor continua și în perioada următoare, scopul fiind creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor.
Datele statistice arată că pericolul este unul real: doar în primele șapte luni ale anului curent s-au produs 1.200 de accidente pe drumurile din Republica Moldova. În urma acestora, 102 persoane și-au pierdut viața, iar peste 1.400 au fost rănite.
-
Moldova2 zile în urmă
Momentul accidentului teribil de la Strășeni, în care a murit violonista de 24 de ani, surprins de camere. Șoferul microbuzului – plasat în arest preventiv
-
Moldova20 de ore în urmă
Clipa dinaintea dezastrului. Imagini filmate din microbuzul implicat în accidentul fatal de la Strășeni
-
Moldova7 zile în urmă
Accident grav în raionul Orhei: Un tânăr se zbate între viață și moarte. Alte trei persoane, la fel, au fost rănite.
-
Moldova4 zile în urmă
/VIDEO/ Deposedată de 100 de mii de lei: O femeie a căzut în plasa escrocilor, după ce i-au fost promise câștiguri fabuloase, în mediul online.
-
Moldova3 zile în urmă
Alcoolul la scăldat a mai făcut o victimă: Un tânăr a murit în timpul scăldatului într-un iaz din orașul Sîngerei.
-
Moldova4 zile în urmă
Nu avea lumini și vestă reflectorizantă: Un conducător de tricicletă a murit, fiind tamponat din spate de un camion.
-
Moldova7 zile în urmă
Accidentele se țin lanț: Un minor a fost rănit în urma unui carambol cu trei mașini, la Orhei.
-
Moldova3 zile în urmă
A trăit clipe de groază: O minoră a fost izbită în plin de un motociclist fără permis de conducere.