Rețele de socializare

Moldova

Un ofițer CNA a fost condamnat la închisoare, după ce a cerut o mită de 100.000 de euro

Procuratura Anticorupție a anunțat despre o sentință finală ce vizează acțiunile unui ofițer de urmărire penală al Centrului Național Anticorupție (CNA) care a pretins și a primit bani ca să exercite influență asupra ofițerilor CNA și procurorilor din Procuratura Anticorupție într-o cauză penală.

Publicat

În februarie 2016, ofițerul CNA a pretins suma de 100 000 euro (echivalentul a 2 206 730 MDL) pentru a influența o urmărire penală în gestiunea CNA și Procuraturii Anticorupție, și a adopta unele decizii favorabile în interesul Președintelui Federației de Baschet, în special de a nu fi reținut/arestat, pentru a nu-i fi sechestrate bunurile și pentru clasarea cauzei penale.  Astfel, persoana vizată în dosar s-a întâlnit cu ofițerul CNA la data de 24 februarie 2016 și a transmis suma pretinsă de 100 000 euro sub formă de bancnote nominale a câte 500 euro.

După ce a transmis suma de bani, Președintele Federației de Baschet a fost reținut și menținut în arest preventiv după efectuarea perchezițiilor la domiciliu, oficiu, și în mașină. Ulterior cauza penală în privința persoanei a fost trimisă în judecată.

Procuratura Anticorupție a pornit cauza penală la 3 iunie 2016, în aceeași zi în care a fost depus denunțul de către persoana care a oferit mita. Tot la 3 iunie 2016, ofițerul CNA a fost reținut și recunoscut în calitate de bănuit.  Măsura preventivă de arest preventiv a fost aplicată și prelungită până la 19 august 2016, atunci când Colegiul Penal al Curții de Apel Chișinău a aplicat liberarea provizorie sub control judiciar pe un termen de 30 de zile.  Ofițerul CNA a fost suspendat din funcție.  Urmărirea penală a durat trei luni, și Procuratura Anticorupție a trimis cazul in judecată în septembrie 2016.  Judecata a durat mai mult de 6 ani.


În cadrul ședinței de judecată învinuitul nu și-a recunoscut vinovăția. Acuzatorul de stat a solicitat  pedeapsă cu închisoare pe un termen de 5 ani cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis, cu privare de dreptul de a ocupa funcții publice și funcții de demnitate publică pe un termen de 5 ani și confiscarea specială prin încasarea în contul statului a sumei de 100 000 euro.

Prin sentință din 19 decembrie 2022 instanța a recunoscut vinovat inculpatul de comiterea infracțiunii prevăzute de  art. 326 alin. (3) lit. a) (trafic de influență în proporții deosebit de mari) din Codul penal și i s-a aplicat o pedeapsă sub formă de închisoare pe un termen de  3 ani și 6 luni, cu executare în penitenciar de tip semiînchis. Totodată, s-a aplicat confiscarea specială, prin încasarea din contul inculpatului în beneficiul statului a sumei de 100 000 euro, exprimați în lei moldovenești conform cursului oficial al BNM.

echipa.md


Moldova

Val antidrog în centrul țării: consumatori, cultivatori și curieri, prinși într-o singură săptămână

Polițiștii din Ialoveni, Hîncești și Orhei au desfășurat în ultimele zile o serie de operațiuni antidrog care au vizat consumatori, cultivatori și curieri implicați în distribuția substanțelor narcotice în zona de centru a țării.

Publicat

La Ulmu, polițiștii au descins la patru adrese unde au găsit pachețele cu droguri, folii cu urme de substanțe interzise și dispozitive de consum. Patru persoane, cu vârste între 24 și 39 de ani, au fost testate pozitiv la marijuana. În Molești, oamenii legii au ridicat o cantitate mare de masă vegetală cu miros specific și o armă IJ deținută ilegal, proprietarul de 39 de ani recunoscând că este consumator.

La Cărpineni, un tânăr de 28 de ani a fost reținut după ce ar fi cultivat cannabis procurat de peste hotare, pe care îl distribuia ulterior în cantități mari. Perchezițiile au scos la iveală marijuana hidroponică, semințe, un cântar de precizie și valută, toate trimise la expertiză.


Totodată, la Bulăiești, polițiștii din Orhei au depistat un tânăr de 19 ani care ar fi lucrat ca „curier” pentru un magazin online de droguri pe Telegram, plasând pachete în ascunzișuri din Chișinău. La domiciliul său au fost găsite Ecstasy, heroină, PVP, LSD și materiale de ambalare.

Cei vizați riscă pedepse de până la 7 ani de închisoare, iar anchetele continuă pentru identificarea întregii rețele implicate în traficul de droguri.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Un ucrainean, condamnat la 9 ani de închisoare după ce a introdus în Moldova droguri de peste 6 milioane de lei

Un cetățean ucrainean de 38 de ani a fost condamnat la nouă ani de închisoare, după ce procurorii PCCOCS au demonstrat că acesta a introdus prin contrabandă în Republica Moldova peste 12 kilograme de alfa-PVP, droguri sintetice evaluate la peste 6.000.000 de lei.

Publicat

Bărbatul, originar din Lvov, și-a recunoscut vinovăția, ceea ce a dus la aplicarea unei pedepse mai blânde față de maximul prevăzut de lege.

Potrivit anchetei, faptele au avut loc în primăvara anului 2025. Traficantul a intrat în țară prin punctul de trecere Briceni, la volanul unui Audi Q5, evitând să declare marfa interzisă. În prima cursă, el a transportat aproape șapte kilograme de alfa-PVP, din care un kilogram l-a lăsat într-o locație ascunsă în apropiere de Vatici, iar o altă cantitate similară – într-o fâșie forestieră din zona Susleni, Orhei. Peste o lună, acesta a revenit în Moldova cu alte peste cinci kilograme de droguri, ascunse în torpedoul mașinii, în sistemul de ventilare și sub parbriz.


După documentarea primelor livrări și monitorizarea comunicării suspectului cu complicii prin aplicația Telegram, ofițerii vamali l-au reținut în a doua călătorie. Cele două transporturi însumând circa 12 kilograme de substanțe narcotice au fost ridicate și urmează să fie distruse prin ardere.

Judecătoria Chișinău a dispus și încasarea a 155.000 de lei de la inculpat, reprezentând valoarea Audi-ului folosit la trafic, întrucât mașina aparține altei persoane. Sentința este cu drept de apel.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Trei indivizi au vandalizat iluminatul festiv din Bălți. Autoritățile cer ajutorul populației

Iluminatul de sărbătoare din centrul municipiului Bălți a fost vandalizat în noaptea de 10 decembrie, când trei persoane au distrus mai multe elemente ale decorațiunilor festive.

Publicat

Incidentul a fost surprins de camerele de supraveghere din parcul „Mihai Volontir”, iar imaginile au fost transmise autorităților municipale și poliției.

Primăria Bălți face apel la locuitori să ajute la identificarea făptașilor. Cetățenii care recunosc persoanele din imagini sunt rugați să contacteze de urgență poliția la numărul 112 sau la 0231 2-63-67.


Autoritățile anunță că persoanele vinovate riscă să fie trase la răspundere pentru distrugere intenționată a bunurilor publice.


Citește mai departe

topul săptămânii