Moldova
/VIDEO/ Preparau droguri în laborator, la Bălți. Un cetățean al Rusiei și complicii săi, condamnați la ani grei de închisoare
Urmare a dosarului trimis în judecată de către Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), un cetățean al Rusiei, soția sa și alte două complice au fost condamnați la 11 și 7 ani închisoare pentru trafic de droguri de peste 380.000 lei, preparate într-un laborator din Bălți.
Cei patru au vârste cuprinse între 23 și 27 de ani. Liderul grupului infracțional este din Sanct Petersburg, Rusia, cu domiciliul temporar în Bălți, de comun cu soția sa – inculpată și ea în acest dosar; iar celelalte două învinuite sunt din Râșcani și regiunea transnistreană. Cea din urmă învinuită a fost anunțată în căutare în timp ce era plasată în arest la domiciliu, după ce Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana a refuzat solicitarea procurorului PCCOCS de aplicare a arestului preventiv în privința acesteia. Liderul continuă să fie plasat în arest preventiv, iar în privința altor două învinuite a fost aplicată interdicția de părăsire a țării.
Confiscarea celor peste 380.000 lei, însă, a fost respinsă de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani. Potrivit datelor din dosarul instrumentat de comun cu ofițerii INI și DGUP din cadrul Poliției, aceste mijloace financiare ar proveni din trafic de droguri, primite de lider inclusiv în criptomonedă. Prin urmare, procurorul va contesta sentința la Curtea de Apel Chișinău. Totodată, așa cum procurorul PCCOCS a solicitat condamnarea liderului la 13 ani închisoare, iar instanța a pronunțat un termen de 11 ani, acuzatorul de stat va contesta sentința emisă și în această parte.
Schema de trafic de droguri funcționa în baza comunicării liderului cu clienții, pe platforme conectate la internet. Ulterior, drogurile preparate de acesta și soția sa în laboratorul din Bălți erau plasate în ascunzișurile din Chișinău, de către celelalte două învinuite, de unde clienții le puteau prelua după achitarea comenzilor pe conturile indicate. Urmare a perchezițiilor desfășurate cu angajații „Fulger,” a fost depistată materie primă pentru prepararea drogurilor de tip mefedronă (drog similar pastilelor Ecstasy) în cantități impunătoare, accesorii pentru prepararea și vânzarea lor, precum și substanță stupefiantă.
Potrivit Codului penal, traficul de droguri se pedepsește cu închisoarea pentru un termen de la 7 la 15 ani.
Moldova
S-a intoxicat cu monoxid de carbon: O minoră de 17 ani a fost transportată la spital, după ce fumul de la sobă s-a acumulat în casă.
O minoră de 17 ani a ajuns la spital cu intoxicație cu monoxid de carbon, după ce fumul de la sobă s-a acumulat în locuință. Incidentul s-a produs în dimineața zilei de 4 ianuarie, într-o gospodărie din satul Tocuz, raionul Căușeni.
Potrivit informațiilor preliminare, fata a prezentat semne de intoxicație cu monoxid de carbon și a fost transportată de urgență la spitalul raional pentru investigații medicale. Medicii spun că, în prezent, starea acesteia este stabilă.
În urma cercetărilor efectuate la fața locului, specialiștii IGSU au stabilit că incidentul s-ar fi produs din cauza nerespectării regulilor antiincendiare la exploatarea sobei și a canalelor de evacuare a fumului. Mai exact, tatăl minorei ar fi închis cahla sobei, fapt care a împiedicat evacuarea normală a fumului și a dus la acumularea monoxidului de carbon în interiorul locuinței.
Alte circumstanțe ale cazului urmează să fie stabilite de organele de resort.
În acest context, salvatorii și pompierii reamintesc cetățenilor importanța verificării periodice a sobelor de încălzit și a canalelor de evacuare a fumului. Totodată, aceștia avertizează că este strict interzisă blocarea sau închiderea sistemelor de evacuare a fumului, inclusiv a cahlei sobei, atunci când focul este aprins.
De asemenea, în încăperile încălzite cu sobe sau alte surse pe bază de combustibil solid se recomandă aerisirea regulată a încăperilor și instalarea detectoarelor de fum și monoxid de carbon, pentru avertizare timpurie.
Moldova
Incendiu la o biserică din Drochia: Focul a cuprins o anexă a lăcașului, unde era amenajată cazangeria.
Un incendiu a izbucnit în dimineața de 4 ianuarie la o biserică din raionul Drochia. Focul a cuprins o anexă a lăcașului de cult, însă intervenția rapidă a pompierilor a salvat biserica de la distrugere.
Alarma a fost dată la ora 06:40, când pompierii din nordul țării au fost solicitați să intervină la biserica „Sfânta Treime” din localitatea Sofia. La fața locului au ajuns patru echipaje de salvatori și pompieri, care au stabilit că incendiul a izbucnit într-o încăpere tehnică, unde era amenajată cazangeria, pe o suprafață de aproximativ 12 metri pătrați.
Flăcările au afectat mai multe bunuri materiale din interiorul anexei, însă datorită intervenției operative, focul a fost localizat și nu s-a extins spre biserica propriu-zisă. Incendiul a fost lichidat complet după aproape o oră, iar victime nu au fost raportate.
Potrivit specialiștilor IGSU, cauza probabilă a incendiului este nerespectarea regulilor antiincendiare la exploatarea cazanului care funcționa pe combustibil solid.
În ajunul Crăciunului pe stil vechi, pompierii fac apel către responsabilii lăcașelor de cult să respecte cu strictețe normele de securitate. Aceștia recomandă verificarea instalațiilor de încălzire, evitarea utilizării echipamentelor defecte, menținerea liberă a căilor de evacuare și verificarea surselor electrice după încheierea slujbelor.
Totodată, enoriașii sunt îndemnați să evite aglomerațiile și să păstreze o distanță sigură față de lumânări și candele, pentru a preveni producerea incendiilor. În situații de risc, cetățenii sunt rugați să apeleze de urgență Serviciul 112.
Potrivit datelor IGSU, în zilele de weekend pompierii și salvatorii au intervenit în circa 60 de situații de risc la nivel național.













Moldova
Incident șocant la Ceadîr-Lunga: Un bărbat ar fi tras cu arma în mașina în care se afla soția sa, cu care este în proces de divorț.
Groază pe un drum din sudul țării: un bărbat a fost reținut după ce ar fi tras cu arma în mașina în care se afla soția sa, cu care este în proces de divorț.
Incidentul șocant a avut loc în seara zilei de 4 ianuarie, în orașul Ceadîr-Lunga. Potrivit poliției, femeia se afla împreună cu copilul și concubinul său într-o mașină pe drumul local Tomai-Ceadîr-Lunga când aceasta a fost ținta unei împușcături. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită.
Principala persoană vizată de anchetă este soțul femeii, cu care aceasta se află în proces de divorț.
Arma suspectului a fost ridicată, iar bărbatul a fost reținut și este audiat de polițiști pentru clarificarea tuturor circumstanțelor acestui incident grav.
-
Moldova7 zile în urmăSpărgea apartamente în plină zi: Un chișinăuian ar fi golit șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei
-
Moldova6 zile în urmăȘi-a bătut gazda până la moarte. Inculpatul, trimis pe banca acuzaților
-
Moldova6 zile în urmăPrins după 10 ani de căutări: Moldovean căutat pentru omor, reținut în Italia
-
Moldova2 ore în urmăIncident șocant la Ceadîr-Lunga: Un bărbat ar fi tras cu arma în mașina în care se afla soția sa, cu care este în proces de divorț.
-
Moldova2 ore în urmăIncendiu la o biserică din Drochia: Focul a cuprins o anexă a lăcașului, unde era amenajată cazangeria.
-
Moldovao oră în urmăS-a intoxicat cu monoxid de carbon: O minoră de 17 ani a fost transportată la spital, după ce fumul de la sobă s-a acumulat în casă.
