Moldova
/VIDEO/ Tânăr suspectat de comiterea unui omor comis în localitatea Dondușeni, extrădat din Italia
Un bărbat de 27 ani, originar din localitatea Dondușeni, raionul Dondușeni, suspectat în comiterea unui omor comis la data de 19 decembrie 2020, a fost reținut în Italia și extrădat autorităților din Moldova.
Acesta, împreună cu un alt bărbat, ar fi consumat băuturi alcoolice și și-au amintit despre niște reglări de conturi anterior dintre ei și victimă.
În consecință, aceștia s-au deplasat la domiciliul bărbatului și i-au aplicat mai multe lovituri, în urma cărora acesta a decedat, după care au plecat de la locul infracțiunii.
Reamintim că, în urma acțiunilor întreprinse de către angajații Direcției investigații criminale a INI în comun cu angajații IP Dondușeni și sub conducerea procuraturii Dondușeni, la data de 23 decembrie 2020 a fost reținut unul dintre suspecți, cu vârsta de 29 de ani, din aceeași localitate. Acesta a fost condamnat la 13 ani și 6 luni privațiune de libertate, iar complicele acestuia a fost anunțat în căutare internațională.
La începutul lunii aprilie 2021,în urma măsurilor speciale de investigație întreprinse de către angajații Direcției investigații criminale a INI, în colaborare cu cei ai Direcției Cooperare Polițienească Internațională a IGP și oficialii BNC Interpol Roma, bărbatul a fost reținut și arestat în or. Pavia, regiunea Milano din Italia.
La data de 4 noiembrie curent, suspectul reținut și arestat de către autoritățile Italiene a fost extrădat în Republica Moldova și plasat în arest.
Conform legii penale acesta, dacă se va găsi vinovat, riscă pedeapsă cu închisoare de la 15 la 20 de ani sau cu detenţiune pe viaţă.
Moldova
Va plăti cu vârf și îndesat: Un minor riscă închisoare, după ce a distrus 18 ghivece într-un parc din capitală.
Un adolescent de 17 ani din Chișinău a ajuns pe banca acuzaților, după ce a vandalizat mai multe obiecte de proprietate publică într-un parc din capitală. Procuratura Generală anunță că urmărirea penală a fost finalizată, iar dosarul a fost expediat în instanță.
Potrivit anchetei, în zorii zilei de 10 mai, în jurul orei 04:00, tânărul se afla în Parcul-pădure „Rîșcani” de pe strada Nicolae Dimo și ar fi manifestat comportament agresiv, deteriorând mai multe bunuri amplasate pe faleza lacului.
Mai exact, tânărul ar fi distrus 18 ghivece din beton pentru flori, provocând societății comerciale responsabile de amenajare un prejudiciu de peste 30.000 de lei. Procurorii vor solicita
în instanță recuperarea prejudiciului cauzat.
Pe parcursul urmăririi penale, tânărul nu și-a recunoscut vinovăția. Conform legislației, fapta de huliganism se pedepsește cu amendă de până la 52.500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității sau închisoare de până la 3 ani.
Moldova
Schemă dată în vileag: Încă o grupare specializată în migrație ilegală, destructurată.
Schemele de migrație ilegală apar ca ciupercile după ploaie. Un moldovean de 34 de ani a fost reținut de polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale Nord și procurorii din Briceni, fiind bănuit că face parte dintr-o grupare criminală, specializată în organizarea migrației ilegală a cetățenilor ucraineni.
Bărbatul ar fi avut rol de „taximetrist” în schemă, acesta fiind responsabil de transportarea migranților.
Totodată, polițiștii de frontieră au stabilit faptul că, gruparea criminală din care făcea parte suspectul, ar fi facilitat intrarea și șederea ilegală a ucrainenilor în schimbul unei sume considerabile. Indivizii cereau câte 10 mii de dolari SUA, de la fiecare migrant „dornic” să treacă clandestin hotarul.
În data de 13 august, oamenii legii l-au reținut pe moldoveanul de 34 de ani, iar mijlocul de transport utilizat de acesta la comiterea infracțiunii a fost ridicat și dislocat în parcarea specială a IGPF, urmând a fi utilizat ca probă materială în dosarul penal.
Pe numele bănuitului a fost dispusă măsura arestului preventiv pentru 30 de zile. Investigațiile continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și tragerea acestora la răspundere penală, conform legislației în vigoare.
Moldova
Accident desprins parcă din filme: O mașină s-a răsturnat pe o alee din capitală.
Accident spectaculos, desprins parcă din filmele de acțiune, pe străzile capitalei. O mașină s-a răsturnat, după ce s-a tamponat violent cu un alt automobil.
Totul s-a întâmplat în noaptea de 18 spre 19 august, pe bulevardul Grigore Vieru. Potrivit poliției, coliziunea s-ar fi produs din cauza unei șoferițe de 18 ani, care în timpul deplasării nu s-ar fi asigurat corespunzător și s-ar fi ciocnit violent cu un alt vehicul, la volanul căruia se afla un șofer de 20 de ani. În urma impactului puternic, automobilul tânărului a „aterizat” direct pe aleea care separă bulevardul, dărâmând în calea sa și gardul de protecție.
Deși lovitura a fost extrem de puternică, iar mașina care circula regulamentar s-a inversat în urma impactului, conducătorii auto au scăpat nevătămați.
Poliția continuă documentarea cazului pentru a stabili toate circumstanțele, iar autoritățile reamintesc conducătorilor auto să circule prudent și să respecte regulile de circulație.

-
Moldova6 zile în urmăȘi-a găsit sfârșitul la scăldat: O femeie s-a înecat în iazul din satul Bușila.
-
Moldova6 zile în urmăCrimă mușamalizată șapte ani: Un primar din florești, un medic legist și doi complici- reținuți.
-
Moldova4 zile în urmăAccident grav în raionul Orhei: Un tânăr se zbate între viață și moarte. Alte trei persoane, la fel, au fost rănite.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Deposedată de 100 de mii de lei: O femeie a căzut în plasa escrocilor, după ce i-au fost promise câștiguri fabuloase, în mediul online.
-
Moldova7 zile în urmăGraba a băgat-o în spital: O femeie a fost tamponată de o mașină când traversa strada neregulamentar
-
Moldova2 zile în urmăNu avea lumini și vestă reflectorizantă: Un conducător de tricicletă a murit, fiind tamponat din spate de un camion.
-
Moldova17 ore în urmăAlcoolul la scăldat a mai făcut o victimă: Un tânăr a murit în timpul scăldatului într-un iaz din orașul Sîngerei.
-
Moldova5 zile în urmăAccidentele se țin lanț: Un minor a fost rănit în urma unui carambol cu trei mașini, la Orhei.
