Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Un conațional și doi străini, cercetați pentru uz de acte falsificate

Polițiștii de frontieră din Direcția regională SUD au înregistrat, în ultimele 48 de ore, trei cazuri de fraudă în documente oficiale.

Publicat

În punctul de trecere a frontierei Cahul a fost documentat un bărbat de 29 de ani, cu dublă cetățenie (RM/BGR). Bărbatul, originar din raionul Cantemir, era la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare germane. La verificarea actelor de călătorie, polițistul de frontieră a avut bănuială rezonabilă asupra permisului de conducere, care ar fi eliberat de către autoritățile din Polonia. Cercetarea amănunțită cu tehnica specială, a rezultat cu stabilirea indicilor de falsificare. Fiind audiat, moldoveanul a mărturisit că pentru a-și facilita angajarea la muncă peste hotare și-ar fi perfectat permisul. A fost ajutat de un intermediar, serviciile căruia l-a costat – 1500 de euro.

În punctul de trecere a frontierei Basarabeasca au fost inițiate cercetări pentru uz de fals în acte pe numele a doi tineri din Ucraina. Ambii s-au prezentat în calitate de pietoni, pe sensul de intrare în Moldova. În baza criteriilor de risc, polițiștii de frontieră au supus unui control special actele de călătorie ale străinilor, inclusiv certificatele medicale privind incapacitatea de exercitare a serviciului militar, ce le dețineau asupra lor.

Ca urmare a verificării certificatelor medicale, dar și fiind observat că tinerii nu prezentau semne de inaptitudine fizică sau psihică, s-a constatat că documentele s-au falsificat. Persoanelor le-a fost autorizată trecerea frontierei de stat.


În continuare, polițiștii de frontieră din Direcția regională Sud continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de fals în acte oficiale (art.361, al.1 CP al RM).

 


Moldova

/VIDEO/ Incident revoltător, la Telenești. O echipă de asistență medicală urgentă a fost huiduită, iar felcerul s-a ales cu un pumn în față.

Incident revoltător, la Telenești. O echipă de asistență medicală urgentă a fost huiduită, iar felcerul s-a ales cu un pumn în față, chiar în timpul misiunii de serviciu. Totul s-a întâmplat în seara de 25 aprilie, în timp ce ambulanța intervenise pentru a acorda asistență medicală unei femei care se simțea. Momentul agresiunii au fost publicate de Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească.

Publicat

Protagonistul scenei șocante este chiar stăpânul gospodăriei, care în acel moment era beat criță. Deși echipa medicală fusese solicitată pentru a acorda ajutor soției individului, acesta i-ar fi huiduit pe angajații medicali și i-ar fi impus să îi monitorizeze pulsul.
În cele din urmă, la fața locului a intervenit poliția. Urmează ca oamenii legii să stabilească circumstanțele exacte în care s-a produs cazul.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Un șofer beat, prins pe o stradă din Chișinău. Acesta a întrecut norma de nouă ori.

A întrecut orice limită, iar pentru asta ar putea plăti „o avere” și mai mult, ar putea petrece următorii trei ani după gratii. Este vorba despre un șofer de 46 de ani care a fost prins de polițiștii de patrulare conducând haotic pe strada Grigore Alexandrescu din Chișinău.

Publicat

Oamenii legii au stopat imediat vehiculul, iar după un scurt schimb de replici cu șoferul, și-au dat seama că acesta este sub influența alcoolului. Presupunerile agenților de patrulare au fost confirmate de rezultatele testului Drager, care a indicat o concentrație de 1,32 mg/l alcool în aerul expirat — o valoare ce depășește de aproape nouă ori limita legală admisă. Prin urmare, autoturismul bărbatului a fost ridicat și transportat la parcarea specială, iar pe numele său a fost inițiat un dosar penal.
Conform legii, bărbatul riscă amendă de la 75 000 la 125 000 de lei sau până la 3 ani de detenție, în ambele cazuri cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Un grup infracțional s-ar fi specializat în escrocherii cu carduri bancare. Un membru al acestuia- prins de poliție.

Escrocherie cu carduri bancare dată peste cap de poliție. Un tânăr de 20 de ani din Bălți riscă pușcărie, după ce ar fi fost implicat în cel puțin două episoade de înșelătorii bancare, care s-au soldat cu un prejudiciu de aproximativ 446 de mii de lei. Oamenii legii menționează că, individul ar face parte dintr-un grup infracțional specializat în astfel de fraude.

Publicat

„Afacerea” ilegală ar fi funcționat în felul următor: membrii grupului ar fi contactat telefonic victimele, prezentându-se drept angajați ai unor instituții bancare și, sub pretextul unor verificări de securitate sau activități de protecție a contului, ar fi reușit să obțină de la victime datele confidențiale ale cardurilor bancare. Ulterior, escrocii ar fi utilizat aceste date pentru efectuarea tranzacțiilor ilegale.
În cele din urmă schema a fost deconspirată, iar tânărul a fost reținut. S-a dovedit că acesta reușise, din bani sustrași, să cumpere circa 9 telefoane mobile, pe care le-a transmis ulterior unor persoane terțe.
Poliția cercetează cazul pentru a stabili și alți potențiali complici ai tânărului. Actualmente, acesta este cercetat penal și riscă de la 2 la 6 ani de pușcărie.
În acest context, oamenii sunt rugați să de-a dovadă de vigilență și să nu divulge nimănui datele afișate pe cardul bancar, iar în cazul în care primesc un apel suspect să întrerupă conversația și să apeleze banca care îi deservește. În plus, cetățenii sunt îndemnați ca în cazul în care suspectează o tentativă de fraudă, să apeleze de urgență Serviciul Unic 112.


Citește mai departe

topul săptămânii