Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Cazinou ilegal, demascat de polițiști: Organizatorul, o angajată și 7 participanți, puși cu fața la pământ de mascații de la Fulger

Ofițerii Direcției investigații criminalitate organizată a INI, au intrat în posesia unei informații operative despre activitatea unui cazinou ce activează clandestin, în sectorul Buiucani al capitalei.

Publicat

Activitatea ilegală a cazinoului a fost documentată pe parcursul a două luni, timp în care grupul de urmărire penală și de investigație au acumulat material probatoriu pe caz.

Activitatea ilegală era coordonată de un bărbat de 59 de ani, locuitor al municipiului Chișinău, anterior judecat pentru comiterea diferitor genuri de infracțiuni.

Pentru a participa la joc, persoanele trebuiau să aibă la ei suma de 5 000 lei și era obligatoriu să fie recomandați de alte persoane de încredere din cercul de prieteni ai organizatorului. Miza minimă de participare la joc constituia 1 000 de lei.


Forțele de ordine au dispus efectuarea percheziție autorizată, unde în urma intervenției polițiștilor în incinta sălii de joc, au fost depistate nouă persoane, dintre care 7 participanți, o angajată și organizatorul.

În cadrul percheziției au fost depistate și ridicate telefoane mobile, bani în valută națională cât și străină, înscrisuri de ciornă ce țin de activitatea ilegală desfășurată, fișe în echivalentul la 500 000 de lei.

Bărbatul este cercetat în stare de libertate pentru încălcarea legislației privind organizarea și desfășurarea jocurilor de noroc care constituie monopol de stat.


Acțiunile de documentare au fost desfășurate de angajații Direcției investigații criminalitate organizată a INI, de comun cu ofițerul de urmărire penală din cadrul IP Buiucani al DP mun. Chișinău, procurorii Procuraturii mun. Chișinău, Oficiul Buiucani și cu suportul mascaților de la BPDS ,, Fulger ”.

Cazul este documentat în continuare de către organele de drept în stabilirea tuturor circumstanțelor.


Moldova

Accident grav pe traseul Chișinău–Hâncești: o femeie și două minore, transportate la spital

Un accident rutier s-a produs joi seara pe traseul Chișinău–Hâncești, în apropiere de o curbă periculoasă.

Publicat

Potrivit poliției, șoferul unei Skoda Fabia, care se deplasa din direcția Hâncești spre capitală, ar fi pierdut controlul volanului și a ajuns pe contrasens, unde a lovit frontal un automobil Nissan,.

În Nissan se afla un bărbat de 43 de ani din Cărpineni, împreună cu o femeie și două minore. Familia se întorcea spre Hâncești. Impactul puternic a provocat răni pasagerei, care a fost transportată de urgență la Spitalul de Urgență, în timp ce cele două fete au fost duse la Spitalul „Mamei și Copilului” pentru îngrijiri medicale.


Poliția avertizează șoferii că vizibilitatea pe traseu este redusă din cauza ceții, iar riscul producerii accidentelor crește considerabil. Autoritățile recomandă adaptarea vitezei și prudență maximă la volan.


Citește mai departe

Moldova

Rețea de contrabandă cu mașini și cocaină, destructurată: percheziții și capturi de sute de mii de lei

Contrabandă cu automobile de lux și piese auto, în valoare de peste 1.200.000 lei. În cadrul operațiunii a fost reținut un bărbat de 41 de ani, iar un complice de aceeași vârstă din Chișinău este cercetat în libertate.

Publicat

În urma perchezițiilor la domiciliul bărbatului reținut, organizator al schemei, autoritățile au ridicat cocaină estimată la 120.000 lei, bani proveniți din activitatea infracțională – 7.000 de euro și 40.000 de hrivne – precum și un automobil BMW, estimat în valoare de 25.000 euro.

Urmare a reținerii acestuia, la demersul PCCOCS, judecătorul de instrucție a dispus aplicarea arestului preventiv în privința învinuitului, pentru buna desfășurare a investigațiilor. Totodată, de la domiciliul unui alt suspect a fost ridicat un automobil Lexus NX, evaluat la o valoare estimativă de 35.000 euro.


În total, în dosar sunt cercetate patru persoane cu vârste între 40 și 53 de ani, care beneficiază de prezumția nevinovăției.

Poliția de Frontieră își reafirmă angajamentul de a combate contrabanda și traficul de droguri, în cooperare cu instituțiile naționale și internaționale de aplicare a legii.


Citește mai departe

Moldova

Speluncă de droguri descoperită în Cimișlia: aparate artizanale și substanțe suspecte, ridicate de poliție

Un apartament din Cimișlia s-a dovedit a fi un loc de consum pentru droguri, după ce polițiștii au intervenit în baza unei informații operative.

Publicat

În locuința unui bărbat de 41 de ani, oamenii legii au descoperit mai multe dispozitive artizanale folosite la consumul de substanțe narcotice, precum și o pungă cu masă vegetală uscată, asemănătoare marijuanei.

Toate obiectele au fost ridicate și trimise pentru expertiză judiciară. Proprietarul apartamentului este cercetat, iar legea prevede o pedeapsă cu închisoarea între 2 și 6 ani pentru astfel de fapte.


Poliția continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele complete și a identifica alte persoane care ar fi putut frecventa locul.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii