Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Numărul cazurilor de suicid crește alarmant pe teritoriul Republicii Moldova. Psihologii explică posibilele cauzele metodele de a evita tragediile

Numărul cazurilor de suicid crește alarmant pe teritoriul Republicii Moldova.

Publicat

În această săptămână, spre exemplu, un adolescent de 17 ani, din raionul Telenești, a fost găsit strangulat în grădina locuinței, de tatăl său. Potrivit poliției locale, băiatul nu ar fi lăsat un bilețel de adio. Tot la începutul săptămânii și alți doi bărbați din raioanele Fălești au fost găsiți strangulați, fără semne de moarte violentă.

Oamenii legii au înregistrat și o tentativă de suicid, la Soroca. Acolo, un bărbat de 67 de ani, fiind sub influența băuturilor alcoolice, și-ar fi cauzat o plagă tăiată în regiunea abdomenului, cu un cuțit. Din fericire acesta a rămas în viață, fiind sub supravegherea medicilor.

Odată ce a crescut în ultima săptămână numărul cazurilor de suicid înregistrate, am mers la fondatorul liniei verzi de prevenire a suicidului pentru a afla care sunt problemele la noi din societate care i-ar face pe oameni să ajungă la zid, fără a căuta ajutor.


Specialistul spune că din cauza prejudecăților oamenii nu au curajul să comunice problema și să bată la ușile psihologilor.

Psihologul ne-a explicat că datele oficiale oferite de Ministerul Afacerilor Interne și Ministerul Sănătății, sunt mult mai mici decât cele neoficiale. Astfel că, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, cifra reală e de 5 ori mai mare.

Specialistul mai notează că cea mai înaltă rată de suicid este în rândul persoanelor în vârsta, iar rata bărbaților rata ar fi de mai mare de 5 ori decât la femei. Expertul a prezentat și semnele persoanelor care se află în zona de risc.


Psihologii mai spun că există și semne directe în care omul nu ar ascunde că are gânduri suicidale.

Un rol important în prevenirea suicidului îi revine și mass-mediei, indică psihologul.

Pentru a preveni fenomenul suicidului, psihologii vin cu un apel.


Potrivit datelor oferite de Inspectoratul Național pentru Securitate Publică în primele 8 luni ale anului curent au fost înregistrate 221 de cazuri de suicid și 451 de tentative. Agenția Națională pentru Sănătate Publică a prezentat pentru anul trecut 466 de cazuri.

echipa.md

Moldova

/VIDEO/ Captură impresionantă, la Chișinău: Droguri de un milion și jumătate de lei, vândute prin „Telegram”.

Patru tineri, printre care și un minor, au fost reținuți de oamenii legii și sunt suspectați că ar face parte dintr-o rețea de trafic de droguri, care opera chiar Capitală. Membrii acesteia ar fi vândut substanțe narcotice în cantități considerabile, prin intermediul aplicației „Telegram”.

Publicat

Potrivit poliției, suspecții — trei tineri cu vârste între 19 și 24 de ani și un minor de doar 17 ani — ar fi avut rolul de curieri și depozitari. În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit un adevărat depozit de droguri: 2,5 kilograme de marijuana, peste 200 de grame de cocaină, amfetamină, hașiș, pastile „Xanox” și droguri de tip MDMA.

Valoarea totală a drogurilor ridicate este estimată la aproximativ un milion și jumătate de lei.

Trei dintre suspecți au fost reținuți pentru 72 de ore, iar minorul este cercetat în stare de libertate. Pe numele lor a fost deschis un dosar penal pentru „Circulația ilegală a drogurilor în proporții deosebit de mari”. Dacă vor fi găsiți vinovați, riscă între 7 și 15 ani de închisoare.



Citește mai departe

Moldova

Crimă cu sânge rece, la Ocnița: Un tânăr de 30 de ani, înjunghiat mortal în propria locuință.

O ceartă între doi amici de pahar s-a transformat într-o crimă, în satul Paustova, raionul Ocnița. În noaptea de 13 spre 14 iunie, poliția a fost alertată că un bărbat a fost găsit fără suflare în propria casă.

Publicat

Ajunși la fața locului, polițiștii au găsit trupul neînsuflețit al unui bărbat de 30 de ani. Acesta avea o plagă în zona pieptului, provocată de un obiect ascuțit.
Potrivit informațiilor preliminare, în acea seară, victima ar fi consumat băuturi alcoolice împreună cu un bărbat de 32 de ani, din același raion. La un moment dat, între cei doi ar fi izbucnit un conflict spontan, care a degenerat într-o altercație violentă. În timpul disputei, suspectul l-ar fi înjunghiat pe bărbat în piept, lovitura fiindu-i fatală. Potrivit ofițerului de presă al IP Ocnița, Svetlana Talpă, suspectul a fost reținut pentru 72 de ore.

Cadavrul victimei a fost transportat la Centrul de Medicină Legală pentru stabilirea exactă a cauzei morții. Cercetările continuă pentru a fi clarificate toate circumstanțele în care s-a produs crima. Dacă va fi găsit vinovat, bănuitul riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Denunțat de o viitoare polițistă: Un bărbat ar fi cerut 1.000 de euro ca să „rezolve” un permis auto.

Un bărbat din Chișinău a ajuns pe mâna ofițerilor SPIA și a procurorilor PCCOCS, după ce ar fi încercat să facă bani din trafic de influență. A fost denunțat chiar de o viitoare polițistă, căreia i-ar fi promis că o poate ajuta să obțină mai ușor permisul de conducere de categoria B, în schimbul sumei de 1.000 de euro.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, bărbatul ar fi pretins că are relații la Secția de înmatriculare a vehiculelor din Chișinău și că îi poate convinge pe angajații de acolo să intervină în favoarea ei în timpul examenului auto.

Tranzacția s-a făcut în lei, echivalentul sumei fiind de 19.400 de lei. Individul nu a mai apucat, însă, să cheltuie nimic. A fost prins în flagrant, în momentul în care primea banii, iar asupra lui a fost găsită toată suma.

Pe numele acestuia a fost deschis un dosar penal pentru trafic de influență. Dacă va fi găsit vinovat, riscă până la 6 ani de închisoare sau o amendă de până la 150.000 de lei.



Citește mai departe

topul săptămânii