Rețele de socializare

Moldova

Curier de acte false. Un moldovean, prins la frontiera română cu două permise pe care voia să le ducă în Spania

Publicat

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Sculeni au descoperit asupra unui cetăţean din Republica Moldova, două permise de conducere cu însemnele autorităților din R. Moldova, care s-au dovedit a fi falsificate.

În data de 18 august 2022, în jurul orei 11.20, în Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni – judeţul Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control pentru trecerea frontierei, un cetăţean R. Moldova, în vârstă de 38 de ani, pasager într-un autocar ce se deplasa spre Spania.

În baza analizei de risc pe linia documentelor de călătorie false, s-a efectuat un control amănunţit, colegii noștri descoperind asupra bărbatului două permise de conducere cu însemnele autorităţilor din R. Moldova, eliberate pe numele altor persoane.


Existând suspiciuni cu privire la autenticitatea documentelor descoperite, polițiștii de frontieră au efectuat verificări suplimentare şi au constatat că acestea nu îndeplinesc condiţiile de formă şi fond ale unor documente autentice, fiind false.

Cu privire la documente, bărbatul a declarat că o prietenă a soţiei l-a rugat să le preia din R. Moldova, de la o persoană necunoscută, urmând să le transporte în Portugalia.

Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cauză, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale.


Moldova

Pericol de explozie la Cahul: Pompierii au evacuat o butelie cu freon și alta cu gaz dintr-o locuință cuprinsă de foc.

Pericol de explozie în sudul țării. Un incendiu a izbucnit în după amiaza zilei de 2 iunie într-o casă de locuit de pe strada Constantin Stamati din municipiul Cahul. La fața locului au intervenit trei echipaje de pompieri și salvatori.

Publicat

Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 14:01, iar potrivit primelor informații, flăcările au cuprins acoperișul locuinței.

Ajunși la destinație, angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au intervenit pentru localizarea incendiului și prevenirea extinderii focului. În timpul intervenției, pompierii au evacuat din zona de risc două butelii, una cu gaz și alta cu freon, evitând astfel producerea unei explozii.

Incendiul a fost localizat în jurul orei 14:36, iar echipele de intervenție au continuat lucrările de lichidare a focarelor reușind stingerea complete a incendiului către ore 16:40.


Din fericire, în urma celor înctâmplate victime nu au fost raportate.

Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează să fie stabilite de specialiști.


Citește mai departe

Moldova

Microbuz răsturnat în România: Opt moldoveni implicați într-un accident, la Drăgușeni.

Un microbuz cu opt moldoveni la bord s-a răsturnat în România, după o manevră de depășire care s-a încheiat dramatic. Accidentul s-a produs în după-amiaza zilei de 2 iunie, în localitatea Drăgușeni, județul Suceava. Toate persoanele din vehicul au fost evaluate de medici, iar un bărbat de 43 de ani a ajuns la spital.

Publicat

Potrivit presei din România, accidentul s-a produs în jurul orei 13:00. Din primele cercetări reiese că șoferul microbuzului, înmatriculat în Republica Moldova, ar fi încercat să depășească un TIR, însă nu ar fi păstrat distanța laterală necesară. Vehiculul ar fi lovit una dintre roțile camionului, după care s-a răsturnat pe marginea drumului.

La fața locului au intervenit pompierii militari ai Detașamentului Fălticeni cu o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, fiind sprijiniți de alte trei echipaje medicale.

Toți cei opt cetățeni moldoveni aflați în microbuz au fost examinați de medici. Un singur pasager, un bărbat de 43 de ani, a avut nevoie de îngrijiri suplimentare și a fost transportat la Spitalul Municipal Fălticeni.


TATIANA BARAC, PURTĂTOAREA DE CUVÂNT A MAE: „Potrivit informațiilor comunicate de autoritățile române, patru persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale la fața locului, iar un cetățean moldovean a fost transportat la Spitalul Municipal Fălticeni pentru investigații și îngrijiri medicale. Consulatul General al Republicii Moldova la Iași menține contactul permanent cu autoritățile locale și instituțiile medicale competente pentru a monitoriza situația și a acorda la necesitate asistența consulară necesară cetățenilor afectați.”

Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău anunță că urmărește evoluția cazului prin intermediul Consulatului General al Republicii Moldova la Iași, care se află în contact permanent cu autoritățile și instituțiile medicale din România.

Circumstanțele exacte ale accidentului urmează să fie stabilite de polițiștii români.



Citește mai departe

Moldova

Corupție la „Termoelectrica”: Un șef de secție, reținut pentru 72 de ore pentru mișmașuri cu achiziții publice.

Corupție sistemică la Societatea pe Acțiuni „Termoelectrica”. Un șef de secție din cadrul Societății a fost reținut pentru 72 de ore de ofițerii CNA și procurorii Procuraturii municipiului Chișinău, într-un dosar de corupție ce vizează organizarea unor proceduri de achiziții în cadrul întreprinderii.

Publicat

Potrivit anchetei, funcționarul ar fi pretins și primit în mod sistematic bani de la reprezentantul unui agent economic, pentru a favoriza compania respectivă în cadrul licitațiilor organizate de societate. Conform datelor preliminare, acesta ar fi primit lunar câte 10 mii de lei.

În cadrul acțiunilor de urmărire penală, ofițerii anticorupție și procurorii au efectuat percheziții la biroul de serviciu al persoanei vizate, dar și la sediul agentului economic implicat. În urma descinderilor au fost ridicate mijloace bănești presupus transmise pentru luna mai, dispozitive electronice și mai multe documente relevante pentru anchetă.

Persoana reținută a fost plasată în izolatorul CNA, iar investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate în schemă.


Între timp, reprezentanții „Termoelectrica” au anunțat că întreprinderea cooperează deplin cu organele de drept și oferă tot suportul necesar pentru desfășurarea investigațiilor. Instituția susține că promovează o politică de toleranță zero față de orice formă de corupție, fraudă sau abatere de la normele legale și etice.

Totodată, compania precizează că, în cazul în care faptele investigate vor fi confirmate, acestea reprezintă acțiuni individuale și nu reflectă valorile sau practicile instituționale ale întreprinderii. Reprezentanții societății au menționat că, pentru a nu afecta desfășurarea anchetei, la această etapă nu vor oferi alte detalii despre caz.


Citește mai departe

topul săptămânii