Moldova
/VIDEO/ Condamnat la trei ani închisoare cu suspendare, pentru contrabandă cu țigări. Procurorii vor contesta hotărârea judecătorească
Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) a demonstrat la Judecătoria Hâncești vinovăția bărbatului care la începutul lui octombrie 2021 a încercat să transporte spre România peste 150.000 țigări, cumpărate de acesta la stațiile de alimentare cu combustibil, cu circa 300.000 lei.
Bărbatul de 44 de ani și-a recunoscut vinovăția, iar instanța de judecată a decis condamnarea acestuia la pedeapsa cu închisoarea pentru un termen de trei ani, cu suspendarea executării acesteia, confiscarea capturii de țigări și încasarea de la inculpat a contravalorii mijlocului de transport folosit la comiterea infracțiunii, în sumă de circa 250.000 lei.
Procurorii PCCOCS, însă, urmează să conteste hotărârea instanței, în partea care ține de suspendarea executării pedepsei închisorii și solicitarea încasării contravalorii în sumă de peste 655.000 lei. Potrivit legii, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești curente sau celei ulterior contestării, inculpatul se prevalează de prezumția nevinovăției.
Cu titlu de reamintire, comunicăm faptul că inculpatul a tăinuit cele nouă mărci de țigări scumpe în rezervoarele mijlocului de transport pe care-l conducea la ieșirea din țară, prin Leușeni.
Potrivit inculpatului care muncea în calitate de șofer de curse lungi începând din 2019, acesta intenționa să le comercializeze pe piața neagră a Uniunii Europene; iar ascunzișurile din cele două rezervoare le confecționase artizanal, astfel încât doar aproximativ 20% din spațiu putea fi umplut cu combustibil.
Moldova
Doi recidiviști, reținuți pentru atacul brutal asupra unei femei de 88 de ani din Șoldănești
Doi tineri de 26 de ani din raionul Șoldănești, ambii cu antecedente penale, sunt suspectați că au comis un atac violent asupra unei bătrâne de 88 de ani din satul Socola, în martie 2024. Potrivit anchetatorilor, cei doi ar fi acționat mascați și purtând mănuși, pătrunzând seara în gospodăria femeii, care locuia singură.
Suspecții au ucis câinele din curte, apoi au forțat ușa locuinței și au imobilizat victima, legând-o cu un cablu. Femeia a fost lovită în repetate rânduri și amenințată cu un cuțit, fiind obligată să spună unde își ține banii. Din casă au fost sustrase 33 000 de lei, un inel și o pereche de cercei din aur, după care agresorii au fugit.
Unul dintre suspecți a fost arestat pentru 30 de zile și și-a recunoscut vina. Celălalt se află deja în Penitenciarul nr. 11 Bălți, unde ispășește o pedeapsă pentru un omor comis în grup în vara anului 2024. În urma perchezițiilor din penitenciar, polițiștii au ridicat telefonul mobil al acestuia, găsind probe relevante pentru dosar.
Cercetările continuă, iar dacă vinovăția le va fi demonstrată, cei doi riscă între 8 și 10 ani de închisoare.
Moldova
Caz tragic în capitală: Un bărbat a murit după ce a căzut în gol de la etajul 7
Tragedie în capitală. Un bărbat a căzut în gol de la înălțime pe strada Albișoara. Totul a avut loc în prima parte a zilei de 3 decembrie.
La fața locului, polițiștii au depistat corpul neînsuflețit al unui bărbat în vârstă de 56 de ani. Preliminar, acesta ar fi căzut în gol de la etajul 7 al unui bloc de locuit, iar în urma traumatismelor suferite a decedat pe loc.
Pe caz a fost inițiată o anchetă. Toate circumstanțele producerii incidentului, precum și cauza exactă a decesului, urmează a fi stabilite în cadrul investigațiilor în desfășurare.
📌 În cazul în care detaliile expuse în acest material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor emoțional sau vă faceți griji pentru un apropiat, puteți apela după ajutor la Linia Verde Antisuicid, contactând numărul de telefon 060 806 623, sau puteți lăsa un email la adresa ajutor@pentruviata.md.
Moldova
Echipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
O intervenție medicală de urgență s-a transformat într-o situație-limită pentru echipa SAMU Ungheni, în dimineața zilei de 2 decembrie 2025. Chemate să ajute o femeie de 47 de ani aflată în stare de sincopă, cadrele medicale au fost amenințate cu pistolul chiar în timpul examinării pacientei.
Apelul la 112 a fost recepționat la ora 09:24, iar ambulanța a ajuns la adresa indicată în doar patru minute. În loc să găsească o situație calmă, paramedicii au dat peste trei persoane aflate în stare avansată de ebrietate. În momentul în care încercau să acorde ajutorul medical, soțul pacientei, un bărbat de aproximativ 50 de ani, a devenit violent și a scos un pistol din buzunar, îndreptându-l spre echipaj.
Gestul agresiv a creat o atmosferă de tensiune extremă, însă personalul medical a rămas concentrat pe salvarea pacientei. În ciuda intimidării și a riscului major, echipa a reușit să stabilizeze femeia și să o transporte în siguranță la spitalul din regiune.
Poliția, sosită la scurt timp după incident, a început documentarea cazului și urmează să stabilească toate circumstanțele, inclusiv proveniența armei și eventualele antecedente ale bărbatului agresiv.
IMSP Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească califică incidentul drept unul de o gravitate excepțională și amintește că numărul agresiunilor asupra lucrătorilor medicali este în creștere. În primele șase luni ale anului 2025 au fost înregistrate 195 de atacuri asupra echipelor AMU – de la amenințări și injurii la violență fizică.
-
Moldova7 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova3 zile în urmăCaz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
-
Moldova17 ore în urmăEchipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
-
Moldova3 zile în urmăDoi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
-
Moldova2 zile în urmăUn accident rutier cu implicarea unui microbuz de rută s-a produs în localitatea Malcoci din raionul Ialoveni
-
Moldova2 zile în urmăAccident periculos în Chișinău: Troleibuz surprins cum trece pe roșu și lovește un automobil
-
Moldovao zi în urmăCadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
-
Moldova6 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
