Rețele de socializare

Moldova

40 de șoferi beți și aproape 1.000 de vitezomani. Încălcările constatate în weekend de INSP

În weekend, polițiștii de patrulare au depistat peste 1500 de abateri ale Regulamentului circulației rutiere comise de participanții la trafic.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, 40 de conducători auto erau băuți, majoritatea dintre aceștia se aflau în stare avansată.

La fel, șoferii au ignorat și alte reguli de circulație care sunt obligatorii să le respecte, cum ar fi:
• depășirea limitei de viteză – 989 de șoferi amendați;
• nerespectarea indicatoarelor de semnalizare rutieră – 335 de conducători auto amendați;
• încălcarea regulilor de înmatriculare sau de înregistrare de stat de revizie tehnică a vehiculelor – 181;
• necuplarea centurii de siguranță – 141 de conducători auto sancționați.

În această perioadă polițiștii INSP au intervenit în 133 de cazuri, apeluri parvenite la numărul unic 112.


Respectați regulile circulației rutiere, ele sunt create sunt pentru siguranța voastră.

Vă dorim un început de săptămână pozitiv și vă îndemnăm să fiți atenți la drum!


Advertisement

Moldova

Speluncă de droguri descoperită în Cimișlia: aparate artizanale și substanțe suspecte, ridicate de poliție

Un apartament din Cimișlia s-a dovedit a fi un loc de consum pentru droguri, după ce polițiștii au intervenit în baza unei informații operative.

Publicat

În locuința unui bărbat de 41 de ani, oamenii legii au descoperit mai multe dispozitive artizanale folosite la consumul de substanțe narcotice, precum și o pungă cu masă vegetală uscată, asemănătoare marijuanei.

Toate obiectele au fost ridicate și trimise pentru expertiză judiciară. Proprietarul apartamentului este cercetat, iar legea prevede o pedeapsă cu închisoarea între 2 și 6 ani pentru astfel de fapte.


Poliția continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele complete și a identifica alte persoane care ar fi putut frecventa locul.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Razii antidrog la Botanica: două apartamente transformate în narco-bordeluri

Două percheziții desfășurate pe 26 noiembrie în sectorul Botanica au scos la iveală scene șocante: locuințe folosite pentru consum și depozitare de droguri, improvizate cu zeci de dispozitive artizanale și pachețele cu substanțe interzise.

Publicat

Într-un apartament de pe strada Hristo Botev, cinci persoane cu vârste între 24 și 33 de ani au fost surprinse consumând PVP. În încăpere au fost găsite aparate artizanale pentru inhalare și pachete cu substanță cristalină albă. Proprietarul locuinței, un bărbat de 33 de ani, a fost reținut pentru 72 de ore.

În aceeași zi, într-un apartament de pe bulevardul Cuza Vodă, au fost descoperite plicuri cu droguri, numeroase dispozitive de consum, dar și bani și acte de identitate aparținând altor persoane. Proprietarul de 39 de ani este cercetat penal în stare de libertate.


Toate substanțele și obiectele ridicate au fost trimise la expertiză, iar ancheta continuă pentru identificarea întregii rețele implicate în trafic și distribuție.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Urmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare

Un bărbat de 33 de ani din raionul Rîbnița a murit în această dimineață, după ce, încercând să scape de urmărirea poliției, s-a lovit cu mașina într-o stație de așteptare a transportului public, lângă satul Cruglic.

Publicat

Mașina, un Volkswagen, a fost observată inițial în localitatea Ivancea, raionul Orhei. Polițiștii i-au cerut șoferului actele și i-au propus să fie testat cu alcooltestul, însă acesta a pornit motorul și a plecat, ignorând indicațiile oamenilor legii.

Pe traseu, șoferul a fost urmărit de polițiști, dar nu a oprit, conducând cu viteză mare. Pe un carosabil umed, în apropiere de Cruglic, acesta a pierdut controlul volanului și s-a izbit direct în stație. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață.


Polițiștii au încercat să-i acorde ajutor până la sosirea ambulanței, dar medicii nu au mai putut face nimic.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii