Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Colectau taxe de protecție: Opt moldoveni, suspectați că estorcau bani de la șoferi de rute internaționale

Ofițerii Direcției investigații criminalitate organizată a Inspectoratul Național de Investigații, de comun cu Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), au destructurat activitatea unui grup infracțional organizat, care estorcau bani de la șoferi de microbuze care circulă pe rute internaționale.

Publicat

Grupul era format din opt cetățeni moldoveni, care estorcau bani de la șoferii din Moldova care circulau în afara țării, cu microbuzele și autocarele destinate transportării pasagerilor și coletelor. Potrivit materialelor dosarului, aceștia pretindeau taxe săptămânale de protecție.

Astfel, într-un episod investigat, în timp ce se aflau în Paris, Franța, aceștia l-au șantajat cu aplicarea armei și violenței periculoase pentru viață și sănătate pe un cetățean moldovean – șofer de microbuz care circula pe rute internaționale – iar ca urmare, au dobândit de la acesta mijloace bănești în sumă totală de până la 5000 euro.

Urmare a perchezițiilor la membrii grupului, oamenii legii au depistat și ridicat mijloace bănești în sumă de până la un milion de lei, bijuterii și alte obiecte de preț, provenite din activitatea criminală, care urmează să fie supuse expertizării.


Totodată, în baza probelor existente, patru membri ai grupului au fost reținuți și plasați în arest pentru 30 de zile, urmare a demersurilor procurorilor PCCOCS, care pe parcursul investigațiilor se prevalează de prezumția nevinovăției. Ceilalți patru membri au fost anunțați în căutare internațională.

Actualmente, oamenii legii sunt în curs de identificare a altor părți vătămate, care încă nu s-au adresat la autorități.

Acțiunile de reținere s-au desfășurat cu suportul ofițerilor de la BPDS „Fulger”.


Advertisement

Moldova

Coliziune cu trei răniți, la Soroca: O șoferiță nu ar fi acordat prioritate în trafic și a provocat un accident de proporții.

Accident grav la intrarea în satul Șeptelici, raionul Soroca. Trei persoane au fost rănite după ce o șoferiță de 53 de ani nu a acordat prioritate într-o intersecție, iar mașina sa a intrat în coliziune cu un alt automobil care circula regulamentar.

Publicat

Totul s-a întâmplat în dimineața de 24 noiembrie. Potrivit primelor cercetări, șoferița ar fi pătruns în intersecție fără să se asigure și a intrat în coliziune cu un automobil condus de un tânăr de 24 de ani, care circula pe drumul cu prioritate. Impactul a fost violent, iar pagubele materiale au fost semnificative.

În urma accidentului, conducătoarea auto a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind transportată la spital. De asemenea, doi pasageri din cealaltă mașină — o femeie de 36 de ani și un tânăr de 20 de ani — au suferit traumatisme și au fost duși la spital pentru tratament.

Poliția din Soroca continuă investigarea circumstanțelor producerii accidentului pentru a stabili cu exactitate vinovăția și eventualele sancțiuni legale.



Citește mai departe

Moldova

Speluncă de droguri destructurată și dealeri prinși pe stradă: val de rețineri în Chișinău

Droguri pe bandă rulantă în Chișinău. Noi cazuri au fost descoperite de polițiștii din capitală.

Publicat

O speluncă de consum de droguri a fost destructurată în capitală, iar mai mulți tineri implicați în distribuirea substanțelor narcotice au fost reținuți. Un bărbat de 26 de ani și-a transformat apartamentul într-un loc de consum, unde polițiștii au găsit pachețele cu PVP („sare”), un dispozitiv artizanal și doi bărbați de 29 și 48 de ani. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, acțiunea având sprijinul BPDS „Fulger”.

În același timp, angajații BPRO au depistat, în ultimele zile, mai mulți indivizi cu droguri asupra lor în sectoarele Botanica, Rîșcani și Buiucani. Printre ei – un curier de 31 de ani cu 7 pachețele cu PVP pe șoseaua Muncești, un tânăr de 20 de ani cu 44 de pachețele de „marijuana” pe strada Hristo Botev, doi bărbați de 31 și 32 de ani cu PVP în Rîșcani și alte două persoane depistate cu „marijuana” pe strada Ion Creangă.


Toți suspecții sunt documentați conform legii, iar poliția anunță că va continua operațiunile antidrog în capitală.


Citește mai departe

Moldova

Droguri pe bandă rulantă, în Chișinău: Poliția a reținut șapte indivizi suspectați că distribuiau narcotice.

Capturi de droguri și rețineri pe bandă rulantă în Chișinău. În doar câteva zile, patrulele Batalionului de Reacționare Operativă au reținut cinci persoane suspectate că distribuiau substanțe narcotice în diferite sectoare ale capitalei.

Publicat

La Botanica, oamenii legii au dat peste trei indivizi care aveau asupra lor pachețele cu droguri pregătite pentru vânzare. Un bărbat de 31 de ani a fost oprit pe șoseaua Muncești cu șapte pachețele cu PVP. Luat la întrebări, individul a recunoscut că activează în calitate de curier. Pe strada Teilor, un alt bărbat, de 34 de ani, a predat de bunăvoie un pachet cu marijuana. Totodată, pe strada Hristo Botev, un tânăr de 20 de ani a fost prins cu circa 44 de pachețele de marijuana și a recunoscut că lucrează ca distribuitor.

În același timp, în sectorul Rîșcani, doi bărbați de 31 și 32 de ani au fost opriți pe strada Luncii. Unul dintre ei a predat benevol un pachet cu PVP.

Iar la Buiucani, patrulele au depistat doi bărbați de 24 și 33 de ani pe strada Ion Creangă, ambii având asupra lor pachețele cu marijuana.


Toți cei reținuți sunt acum documentați conform legii.


Citește mai departe

topul săptămânii