Rețele de socializare

Moldova

Ialoveni: Un bărbat a ajuns la spital după ce a fost înjunghiat de nepotul său

Un bărbat de 65 de ani din satul Costești, raionul Ialoveni a ajuns la spital cu mai multe plăgi de cuțit după ce a fost înjunghiat chiar de nepotul său.

Publicat

Potrivit poliției, apelul la 112 a venit din partea unui angajat al biroului de probațiune care a anunțat că brățara cu ajutorul căreia era monitorizat un bărbat sub arest la domiciliu a fost deconectată, transmite deschide.md

Ajunși la fața locului, polițiștii au l-au găsit doar pe unchiul acestuia. Bărbatul în vârstă de 65 de ani avea două răni de cuțit în regiunea abdomenului și în regiunea gâtului.

Acesta a comunicat polițiștilor că a fost atacat de nepotul său, în vârstă de 42 de ani. Bărbatul a fost transportat la Institutul de Medicină Urgentă din Capitală pentru a primi îngrijiri medicale.


Poliția întreprinde acțiunile necesare pentru al găsi pe atacator.


Moldova

/VIDEO/ Șofer agresiv, surprins pe contrasens la Măgdăcești. Bărbatul riscă să rămână fără permis de conducere.

Scene periculoase pe traseul R-6, în satul Măgdăcești din raionul Criuleni. Un șofer a fost surprins de camere mergând pe contrasens și manifestând un comportament agresiv în trafic.

Publicat

Imaginile au apărut în mediul online, iar Poliția s-a autosesizat imediat. Potrivit informațiilor, incidentul s-a produs pe 6 noiembrie. În urma unui apel la Serviciul 112, un echipaj al poliției de patrulare a intervenit prompt și a reușit să identifice conducătorul auto — un bărbat de 32 de ani, originar din UTA Găgăuzia, care se afla la volanul unui Volkswagen.

Pentru comportament agresiv în trafic, pe numele acestuia a fost întocmit un proces-verbal, iar materialele au fost transmise instanței de judecată. Oamenii legii propun ca șoferul să fie privat de dreptul de a conduce pentru o perioadă de la 6 luni până la un an.

Totodată, a fost inițiat un proces penal, după ce bărbatul a refuzat testarea alcoolscopică.


Poliția reamintește tuturor participanților la trafic că siguranța rutieră este responsabilitatea fiecăruia și îndeamnă șoferii să manifeste prudență și respect în trafic, pentru a evita tragediile.


Citește mai departe

Moldova

/ÎN CĂUTARE/ Dispărută fără urmă: O femeie din Bălți este căutată de rude, după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors.

A plecat de acasă fără a anunța pe cineva încotro merge, iar de atunci nimeni nu mai știe nimic despre ea. Este vorba despre o femeie în vârstă de 70 de ani, originară din municipiul Bălți. Aceasta ar fi ieșit din locuință în plină noapte și nu s-a mai întors.

Publicat

Disperate, rudele s-au adresat după ajutor la poliție. Potrivit acestora, în dimineața zilei de 5 noiembrie, în jurul orei 4:00, femeia a părăsit domiciliul său, amplasat pe o stradă din municipiul Bălți, într-o direcție necunoscută, iar de atunci i s-a pierdut urma.

În acest context, poliția solicită ajutorul cetățenilor. Femeia care apare în imagini are o înălțime de aproximativ 1,65 metri, corpolență medie, păr cărunt și ochi căprui.

Persoanele care au recunoscut-o și dețin informații despre locul aflării ei sunt rugate să apeleze imediat numerele de telefon 069 889 914, 068 976 000 sau serviciul unic 112. Orice detaliu contează!


Citește mai departe

Moldova

Lecție scumpă pentru un șofer grăbit – 30 de zile fără permis și faimă online

Un bărbat de 54 de ani din capitală a fost identificat și sancționat după ce imaginile video apărute online l-au surprins ignorând un pieton care traversa regulamentar strada Ion Creangă, în sectorul Buiucani. Mai mult, acesta se deplasa cu viteză excesivă pe banda destinată transportului public.

Publicat

Incidentul s-a produs pe 4 noiembrie, iar comportamentul periculos al conducătorului auto, aflat la volanul unui Renault, a stârnit reacții aprinse în mediul online. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că șoferul avea deja 9 puncte de penalizare pentru abateri anterioare de la regulile de circulație.

Pentru această încălcare, dar și din cauza punctajului acumulat, bărbatul va fi suspendat din dreptul de a conduce pentru 30 de zile.


Citește mai departe

topul săptămânii