Rețele de socializare

Moldova

57 de șoferi, prinși băuți la volan în weekend. Alți peste 1300 se deplasau cu viteză excesivă

Pentru prevenirea accidentelor rutiere și disciplinarea șoferilor, pe parcursul zilelor de weekend Inspectoratul național de securitate publică a intensificat activitățile de menținere a ordinii publice și supraveghere a traficului rutier pe întreg teritoriul țării.

Publicat

În această perioadă, 57 de conducători auto au fost depistați și înlăturați de la conducerea mijlocului de transport pentru că se aflau în stare de ebrietate, iar 6 au refuzat să treacă procedura de testare alcoolscopică, alți peste 2500 de șoferi au fost sancționați pentru că au ignorat prevederile regulamentului circulației rutiere.

Cele mai frecvente încălcări depistate de către inspectorii de patrulare rămân a fi:
– depășirea limitei de viteză – 1310 șoferi amendați;
– nerespectarea indicatoarelor de semnalizare rutieră – 637 de conducători auto sancționați;
– încălcarea regulilor de înmatriculare sau de înregistrare de stat, de revizie tehnică a vehiculelor – 327 conducători auto amendați;
– încălcarea regulilor de oprire şi neacordare de prioritate pietonilor – 95 de conducători auto amendați;
– traversarea străzii în locuri interzise de către pietoni – 90 de pietoni sancționați.
Totodată, în această perioadă, agenții de patrulare au intervenit în 208 cazuri, apeluri parvenite la Serviciul unic 112.
Polițiștii Inspectoratului Național de Securitate Publică zilnic vor continua activitatea în teren, pentru neadmiterea încălcărilor rutiere și menținerea în siguranță a traficului rutier.

De aceea, vă recomandăm să nu riscați cu propria viață, atât în calitate de șofer, cât și de pieton:
– nu conduceți dacă sunteți obosiți sau dacă ați servit alcool;
– nu depășiți limita de viteză admisă pe segmentul de drum;
– nu efectuați depășiri neasigurate;
– asigurați-vă temeinic înainte de a traversa strada.
Un început de săptămână liniștit tuturor!


Advertisement

Moldova

/VIDEO/ Ar fi spart mașini parcate: Doi cetățeni străini, reținuți la Chișinău și plasați în arest pentru 30 de zile.

Doi cetățeni străini au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, după ce ar fi spart un automobil parcat pe o stradă din Chișinău și ar fi furat câteva mii de lei. Suspecții sunt bănuiți că fac parte dintr-un grup infracțional organizat, specializat în furturi din mașini.

Publicat

Potrivit poliției, reținerea a fost efectuată de ofițerii sectorului Botanica, iar cei doi bărbați au vârstele de 46 și 51 de ani. Ancheta arată că indivizii ar fi spart geamul unui automobil parcat, au pătruns în interior și au sustras mijloace bănești, după care au părăsit locul faptei.

În urma măsurilor speciale de investigație, polițiștii au reușit să-i identifice și să-i localizeze pe suspecți. Oamenii legii susțin că aceștia ar face parte dintr-o grupare infracțională organizată, care viza automobile parcate în diferite zone ale capitalei.

Pe numele bănuiților a fost aplicată măsura preventivă – arest pentru 30 de zile. Conform legislației în vigoare, dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă o pedeapsă de până la patru ani de închisoare.



Citește mai departe

Moldova

Doi maturi și patru copii au fost răniți, după ce mașina lor s-a tamponat cu un tir și cu un microbuz, la Anenii Noi.

Un accident rutier extrem de grav, soldat cu mai multe persoane rănite, inclusiv patru copii, s-a produs în după-amiaza zilei de 9 februarie, pe drumul de ocolire a localității Troița Nouă din raionul Anenii Noi. Victimele au avut nevoie de intervenția de urgență a medicilor.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare oferite de poliție, accidentul a avut loc în jurul orei 15:00. Un bărbat de 53 de ani, care conducea un camion, ar fi pierdut controlul direcției de deplasare, a pătruns pe sensul opus de circulație și a lovit un automobil condus de un bărbat de 30 de ani. În urma impactului violent, autoturismul a fost proiectat într-un microbuz, la volanul căruia se afla un bărbat de 40 de ani.

În urma coliziunii, șoferul autoturismului și pasagerii acestuia – un tânăr de 21 de ani și patru copii cu vârstele de 14, 10, 2 și 1 an – au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale.

Poliția mai precizează că toți cei trei șoferi implicați în accident au fost testați alcoolscopic, iar rezultatele au fost negative. Oamenii legii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs accidentul.



Citește mai departe

Moldova

Bunuri istorice, descoperite la Bălți: O colecție de monede și obiecte istorice, păstrate și vândute ilegal în nordul țării.

O adevărată lovitură în lupta împotriva traficului ilegal de obiecte istorice la Bălți. Ofițerii de investigație și cei de urmărire penală ai Inspectoratului de Poliție Bălți, în comun cu procurorii, au descoperit o adevărată colecție de bunuri istorice care erau păstrate și comercializate ilegal.

Publicat

În cadrul perchezițiilor efectuate, polițiștii au ridicat 316 monede din diferite epoci. Printre acestea se numără monede romane antice, monede medievale și moderne, monede europene și asiatice, dar și monede comemorative. Toate urmează să fie supuse expertizelor de specialitate pentru a se stabili autenticitatea, perioada, proveniența și statutul lor juridic.

Potrivit anchetatorilor, bunurile istorice erau oferite spre vânzare inclusiv prin platforme online, încălcând regimul legal special de protecție a patrimoniului cultural. Ancheta continuă pentru a stabili întreaga rețea de persoane implicate și pentru a identifica modul în care obiectele au ajuns în circuitul ilegal.

Autoritățile atrag atenția că traficul cu bunuri culturale este o infracțiune gravă și poate atrage răspundere penală. În același timp, ancheta se desfășoară cu respectarea prezumției de nevinovăție a persoanelor vizate.




Citește mai departe

topul săptămânii