Rețele de socializare

Moldova

Omorul de la Hiliuți: Unul dintre suspecți, condamnat la 17 ani de închisoare

Prin sentința Judecătoriei Bălți, sediul Fălești, din 25 martie 2022, unul dintre co-participanții omorul de la Hiliuți, care s-a soldat cu decesul a doi tineri, a fost condamnat la închisoare, pe un termen de 17 ani, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis, pentru săvârșirea infracțiunilor de tâlhărie (art. 188 alin. (2) lit. b), f), e) din Codul penal) și omor intenționat (art.145 alin.(2) lit.g), i), j), f), k) din Codul penal).

Publicat

Amintim că, cazul a avut loc în noiembrie 2021, atunci când inculpații, aflându-se împreună cu cele două victime la domiciliul unei persoane, dintr-un sat din raionul Fălești, în scopul dobândirii unor bunuri materiale de la cei doi tineri, i-au atacat pe aceștia din urmă, cărora cu o deosebită cruzime le-au aplicat multiple lovituri, în rezultatul cărora a survenit acestora. Pentru vizualizarea integrală a comunicatului Procuraturii Generale din 10 februarie 2022, accesați următorul link: http://procuratura.md/md/newslst/1211/1/8858/

Subsecvent, informăm că, cauza penală vizată supra, la 08 februarie 2022, a fost remisă într-un termen în instanța de judecată de către procurorii din cadrul Procuraturii Fălești.

Prin urmare, ținând cont de faptul că, unul dintre inculpați a recunoscut vina integral în săvârșirea infracțiunii incriminate, cauza penală în privința acestuia a fost disjunsă într-o procedură separată și judecata s-a realizat conform unei proceduri simplificate, pe baza probelor administrate în faza de urmărire penală (art.364/1 din Codul de procedură penală).


În aceste condiții, conform normelor legale, inculpatul vizat a beneficiat de o reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege în cazul pedepsei cu închisoare.

Concomitent, informăm că, la pronunțarea sentinței, instanța de judecată a decis de a încasa din contul inculpatului în beneficiul succesorilor celor două victime, a sumei de 100 000 lei în privința unuia și respectiv 200 000 lei referitor la altă victimă, cu titlu de compensare a prejudiciului moral cauzat în rezultatul săvârșirii infracțiunii.

În partea ce se referă la ceilalți inculpați, care au calitatea de co-autori la săvârșirea infracțiunilor incriminate, examinarea cauzei penale în instanța de judecată continuu.
Sentința nu este definitivă și poate fi atacată la Curtea de Apel Bălți, în termen de 15 zile.


 

Moldova

Accident mortal, la Ialoveni. Un tânăr de 18 ani a tamponat cu BMW-ul un pieton ce traversa neregulamentar

Accident fatal în orașul Ialoveni. Un BMW condus de un tânăr de 18 de ani, care se deplasa din direcția Ialoveni spre Chișinău, a tamponat un bărbat de 67 de ani, în momentul în care acesta traversa neregulamentar partea carosabilǎ.

Publicat

În urma traumelor primite, bărbatul a decedat pe loc.

Șoferul, care deține permis de conducere, a fost testat cu aparatul Drager, rezultatul indicând lipsa alcoolului.

Acesta a fost reținut pentru 72 ore, iar Poliția documentează cazul.


Citește mai departe

Moldova

Accident devastator, în stânga Nistrului: două persoane au murit

Accident devastator, în stânga Nistrului: două persoane au murit după ce mașina în care se aflau a derapat de pe traseu.

Publicat

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de 2 mai, pe traseul Parcani – Bîcioc. Un automobil de marca Volkswagen s-a răsturnat și a lovit un copac. Martorii au alertat imediat serviciile de urgență.


La fața locului au intervenit prompt pompierii și salvatorii din Bender. Din interiorul mașinii, angajații Serviciului Situații Excepționale au scos o femeie aflată pe bancheta din spate. Aceasta era conștientă și a fost preluată de echipajul medical.

Cu ajutorul unui instrument special, salvatorii au spart parbrizul și au reușit să extragă un bărbat aflat pe scaunul din față, în dreapta șoferului. Din păcate, acesta nu mai prezenta semne vitale. Medicii au încercat să-l resusciteze, însă fără succes — bărbatul a decedat din cauza traumelor suferite.

Alte două femei au fost găsite la pământ, lângă mașină. Una dintre ele a murit pe loc, iar cealaltă a fost transportată la Spitalul orășenesc din Bender.


Circumstanțele accidentului urmează să fie stabilite.

Citește mai departe

Moldova

Judecător pe banca acuzaților: Ar fi mințit în declarațiile de avere, ascunzând sute de mii de euro

A trecut de cealaltă parte a baricadelor! Un judecător din Chișinău va ajunge în fața instanței, fiind acuzat că a mințit în declarațiile sale de avere.

Publicat

Procuratura Anticorupție a finalizat urmărirea penală și a transmis dosarul în judecată. Cauza penală a fost inițiată în luna ianuarie a acestui an, după ce oamenii legii au constatat că magistratul nu ar fi declarat mai multe sume importante de bani și bunuri în perioada 2019–2023.

Mai exact, în anul 2019, judecătorul ar fi vândut un apartament cu 120.000 de euro, dar a declarat doar 70.000 de euro. Tot atunci, ar fi împrumutat unei persoane fizice toată suma obținută din vânzarea imobilului, dar nu a menționat acest lucru în declarația sa.

Mai mult, el nu ar fi declarat nici că deținea un automobil de lux. Iar în anul 2021, nu a spus nimic despre venitul de 300.000 de lei obținut din vânzarea unui alt vehicul, dar nici despre 20.000 de euro primiți înapoi din împrumutul oferit anterior.


De asemenea, între 2020 și 2023, nu a menționat datoria rămasă din acel împrumut, de peste 85.000 de euro.

Judecătorul pledează nevinovat, dosarul său urmând a fi examinat de către magistrații judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani.

Dacă va fi găsit vinovat, el riscă o amendă de până la 30.000 de lei sau detenție de până la un an. În plus, poate fi interzis să mai ocupe funcții publice timp de până la 5 ani.


 

Citește mai departe

topul săptămânii