Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Conflict între un grup de romi și carabinieri. Unul din agresori amenința că are o armă

Conflict aprins întremai multe persoane de etnie romă, soldat cu tragere de pumni, la Bălți.

Publicat

Imaginile de la fața loculu iau fost publicate pe canalul de Telegram Bălți_Online. 

Mai mulți angajați ai IGC au fost agresați în timp ce încercau să calmeze spiritele. Totul s-a petrecut în seara de 26 decembrie, în jurul orei 22.05. Militarii efectuau patrula când la un moment dat au observat pe strada Sfântul Nicolae un grup de persoane care deteriorau un automobil. Proprietarul vehiculului a dat bir cu fugiții, însă persoanele rămase la fața locului au început să strige și să înjure carabinierii.

Unul dintre indivizi a început să amenințe carabinieri, simulând că ar avea are o armă la spate. În consecință, militarii au fost nevoiți să aplice gazul lacrimogen.


La locul faptei a fost chemată echipa de reacționare operativă și încă un echipaj al IGC. Persoanele implicate în conflict au fost reținute și duse la IP Bălți pentru identificare și stabilirea tuturor circumstanțelor.

Ulterior, un individ de 39 de ani a fost documentat pentru agresarea angajatului din cadrul MAI și opunerea rezistenței acestuia, dar și pentru nesubordonarea cu rea-voinţă dispoziţiei, materialele urmând a fi remise în instanța de judecată pentru examinare și primirea deciziei.


Advertisement

Moldova

/VIDEO/ Caz grav de violență între minori: Un copil ar fi fost agresat de patru adolescenți, după ce a încercat să apere un alt minor.

Un nou caz grav de violență între minori a avut loc în capitală. Potrivit Poliției, incidentul s-a produs pe 22 aprilie, în sectorul Rîșcani, într-o curte de pe strada Albișoara, iar scena a fost suprinsă de camerele de supraveghere amplasate în zonă. Vă atenționăm că urmează imagini cu puternic impact emoțional!

Publicat

Conform informațiilor apărute în presă, un băiat de doar 7 ani ar fi fost agresat de patru adolescenți, după ce a încercat să apere un alt copil. Minorul ar fi fost lovit cu pumnii și picioarele.

Poliția anunță că s-a autosesizat în acest caz, iar toate persoanele implicate au fost deja identificate. Autoritățile competente au fost sesizate pentru documentarea completă a incidentului și stabilirea măsurilor legale care se impun.

În acest context, Poliția îndeamnă cetățenii, părinții și cadrele didactice să anunțe imediat autoritățile la numărul de urgență 112, dacă sunt martori sau dețin informații despre cazuri similare. Intervenția promptă poate preveni consecințe grave și poate contribui la protejarea minorilor.



Citește mai departe

Moldova

Accident fatal la Briceni: Un șofer a murit după ce s-a izbit de un copac și a fost proiectat pe carosabil.

Accident tragic în raionul Briceni. Un bărbat de 34 de ani a murit după ce a ajuns cu mașina într-un copac. Tragedia a avut loc în dimineața de 24 aprilie, în jurul orei 8:30, la ieșirea din satul Caracușenii Noi.

Publicat

Potrivit unui comunicat al poliției, șoferul ar fi pierdut controlul volanului. Autoturismul a derapat de pe carosabil, s-a izbit violent de un copac, iar ulterior a fost proiectat înapoi pe traseu. În urma impactului, șoferul a murit pe loc.

Nu se cunoaște deocamdată cauza producerii accidentului. Toate circumstanțele urmează a fi stabilite.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Narcotice aduse din Ucraina: Un tânăr din Bălți, implicat într-o rețea de contrabandă cu droguri sintetice.

Un tânăr de 19 ani din Bălți a fost reținut de poliție, fiind suspectat de implicare într-o rețea de contrabandă și distribuire a drogurilor sintetice pe teritoriul Republicii Moldova.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, activitatea infracțională era coordonată prin intermediul aplicației Telegram, iar tânărul ar fi avut rolul de curier în cadrul rețelei. Acesta ar fi ridicat drogurile de la autocare care transportau pasageri și colete neînsoțite din Ucraina în Moldova.

Ulterior, substanțele erau transportate la un domiciliu închiriat, unde erau divizate în cantități mai mici, de aproximativ 50–100 de grame, și ascunse în diferite locații. De acolo, drogurile erau preluate de curieri și distribuite mai departe în doze de aproximativ un gram.

Suspectul ar face parte dintr-o grupare infracțională formată din cetățeni moldoveni și ucraineni, specializată în contrabandă și comercializarea drogurilor sintetice. Rețeaua ar fi activat timp de câteva luni și ar fi avut conexiuni în mai multe țări, inclusiv Ucraina, Polonia, România și Georgia.


Tânărul a fost reținut pe 16 aprilie, după ce a ridicat un colet neînsoțit de la un autocar intrat în Republica Moldova prin punctul de trecere Palanca–Maiaki–Udobnoe.

În urma percheziției, într-un colet cu produse alimentare, ascuns într-un pachet de cafea, polițiștii au depistat și ridicat aproximativ un kilogram de substanță de tip PVP, cunoscută drept „sare”.

Valoarea estimativă a drogurilor scoase din circuit depășește jumătate de milion de lei.


La solicitarea procurorilor, instanța a emis pe numele tânărului un mandat de arest preventiv pentru 30 de zile. La moment, acesta riscă o pedeapsă de la 7 până la 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

topul săptămânii