Moldova
Opt moldoveni și un ungur, prinși la frontieră cu documente false
Opt certificate Covid-19 și un permis de conducere cu semne de falsificare au fost depistate la trecerea frontierei de stat, în ultimele 72 de ore. Documentați pentru uz de fals în acte sunt opt conaționali și un cetățean al Ungariei. Toate cazurile au fost înregistrate pe sensul de intrare în Republica Moldova, în PTF Cahul, PTF Giurgiulești-Galați, PTF Leușeni și PTF Sculeni.
În Direcția regională SUD, polițiștii de frontieră au raportat despre depistarea a trei locuitori ai raioanelor Briceni, Bălți și municipiului Chișinău, care au prezentat certificate de vaccinare împotriva Covid-19, cu semne clare de falsificare. A fost confirmată neveridicitatea acestora, în urma efectuării unor verificări în baza de date, unde s-a aflat că bănuiții nu se aflau în țară la data vaccinării și a eliberării certificatelor moldovenești.
Cetățeanul Ungariei, care a prezentat permisul de conducere falsificat, se aflat în tranzit pe teritoriul Republicii Moldova, urmând să ajungă în Ucraina. În timpul verificării actelor de călătorie ale străinului, polițiștii de frontieră au depistat că permisul de conducere, care ar fi emis din numele autorităților competente ucrainene, prezintă unele suspecții. După cercetarea amănunțită s-a stabilit că actul este falsificat. La cele depistate, bărbatul a declarat că permisul și l-ar fi perfectat anul trecut, în timp ce se afla în vacanță în Ucraina.
Prin intermediul unei cunoștințe s-ar fi înscris la un curs de instruire auto, iar după trei săptămâni ar fi obținut permisul ucrainean, pentru care a achitat și suma de 400 de euro. Ca urmare a celor constate, persoana a fost înlăturată de la conducerea autoturismului.
În Direcția regională VEST, pe numele a cinci bărbați moldoveni au fost inițiate documentări pentru uz de acte neveridice. Patru certificate de vaccinare și un test negativ la Covid-19 au fost ridicate la trecerea frontierei de stat pe motiv că prezentau indici de falsificare.
Pentru a nu fi plasați în regim de autoizolare, patru dintre călători s-au declarat persoane imunizate, iar al cincilea a înmânat un test cu rezultat negativ la Covid-19. Toate actele aveau însemnele unor instituții medicale din Republica Moldova. În urma verificărilor s-a stabilit că deținătorii certificatelor de vaccinare nu se aflau în țară în ziua imunizării.
Pe numele tuturor persoanelor vizate s-au întocmit procese verbale de constatare a ilegalităților. Cercetările vor continua până la elucidarea circumstanțelor și atragerea la răspundere a persoanelor implicate.
Moldova
Tragedii în vacanța de vară: Trei copii au murit înecați la scăldat. IGSU lansează un apel de urgență!
Tragedii în vacanța de vară. Trei copii și-au pierdut viața în bazinele acvatice din Republica Moldova în decurs de doar 24 de ore. Două dintre tragedii s-au produs în seara zilei de 25 iunie, iar prima în după-amiaza aceleiași zile.
Primul caz a fost înregistrat la ora 13:54, în municipiul Soroca. O fată de 13 ani s-a înecat în iazul „Ivancea”, după ce a intrat în apă pentru a înota. Salvatorii au extras-o la mal, însă din nefericire, medicii au constatat decesul. Potrivit informațiilor preliminare, copila se afla la iaz împreună cu fratele său mai mic, fără supravegherea adulților.
Câteva ore mai târziu, la ora 20:44, o altă tragedie s-a produs în apropierea satului Soltănești, raionul Nisporeni. Un băiat de 17 ani a căzut într-un bazin de acumulare a apei destinat intervențiilor în caz de incendii. Prietenul său a încercat să-l salveze, însă, neștiind să înoate, a cerut ajutorul localnicilor. Minorul a fost scos la mal înainte de sosirea echipelor de intervenție, însă manevrele de resuscitare nu au avut rezultat.
La doar câteva minute distanță, la ora 20:56, salvatorii au fost solicitați și în apropierea satului Ochiul Alb, raionul Drochia. O fetiță de 10 ani s-a înecat după ce a intrat în apă împreună cu alte minore. Un prieten a reușit să găsească și să scoată corpul neînsuflețit al copilei la mal.
Toate circumstanțele în care s-au produs cele trei tragedii sunt investigate de autorități.
În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență avertizează că scăldatul minorilor fără supravegherea unui adult reprezintă un risc major și reamintește că cele mai multe cazuri de înec au loc în zilele lucrătoare, când copiii merg la apă neînsoțiți.
Salvatorii îi îndeamnă pe părinți să nu permită copiilor să meargă singuri la scăldat, să aleagă doar locuri special amenajate și supravegheate și să le explice celor mici pericolele scăldatului în bazine neamenajate. Respectarea acestor reguli poate preveni tragedii și salva vieți.
De la începutul anului curent, 27 de persoane și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară, dintre care 5 copii.
Moldova
/VIDEO/ Noi rețineri în dosarul „Car Vertical”: Șase bărbați, reținuți pentru șantaj și distribuirea imaginilor intime ale fostelor partenere.
Dosarul „Car Vertical” ia amploare: alți șase bărbați au fost reținuți de procurorii PCCOCS și ofițerii Poliției de Frontieră, într-o anchetă de amploare care vizează hărțuire sexuală, șantaj, pornografie infantilă și spălare de bani.
Este vorba despre noi bănuiți, cu vârste între 24 și 39 de ani, care ar fi acționat împotriva fostelor partenere. Potrivit poliției, aceștia ar fi transmis imagini intime către administratorii canalului de Telegram „Car Vertical”, unde materialele erau publicate fără acordul victimelor. În unele cazuri, fetele vizate erau minore.
Și mai grav este că doi dintre suspecți nu s-ar fi limitat doar la distribuirea imaginilor, ci ar fi făcut parte din mecanismul extins al grupării, inclusiv în circuitul de spălare a banilor obținuți din aceste infracțiuni. Patru dintre cei reținuți au antecedente penale, fiind anterior cercetați pentru trafic de droguri, furt și amenințări cu moartea.
Perchezițiile desfășurate în Chișinău, Orhei și Sângerei au scos la iveală probe consistente: peste 25 de mii de euro, patru automobile ridicate pentru acoperirea prejudiciului, muniții de vânătoare deținute ilegal, un pistol modificat artizanal, cartușe, telefoane și alte dispozitive cu informații relevante, dar și acte false.
Pentru doi dintre bănuiți, procurorii au cerut arest preventiv, iar ceilalți patru au fost puși sub învinuire și sunt cercetați în continuare.
Dosarul este în plină desfășurare. Alte 16 persoane sunt în continuare investigate, iar procurorii anunță că acțiunile vor continua până la documentarea completă a întregii rețele și trimiterea cazului în judecată.
Moldova
Un tânăr a fost condamnat la pușcărie, după ce a atacat și jefuit două persoane în centrul Chișinăului.
Un tânăr de 24 de ani a fost condamnat la 8 ani de închisoare, după ce a comis două jafuri, la doar o zi diferență, în centrul Chișinăului.
Potrivit procurorilor, primul caz a avut loc în februarie 2023. Individul a urmărit o femeie care se deplasa cu ajutorul unei cârje, profitând de faptul că aceasta avea mobilitate redusă. A atacat-o din spate, a doborât-o la pământ și i-a sustras telefonul în valoare de 3600 de lei, după care a fugit.
A doua zi, împreună cu câțiva complici, a atacat un bărbat, la fel, pe stradă. L-au lovit în zona capului, l-au imobilizat și i-au luat telefonul, bani și bunuri personale, după care au părăsit locul faptei.
În instanță, inculpatul și-a recunoscut vina. Acesta nu este la prima abatere de la lege, fiind anterior condamnat pentru furturi, escrocherie, răpirea unui mijloc de transport și conducere în stare de ebrietate.
Pentru aceste fapte, instanța i-a stabilit o pedeapsă de 6 ani de închisoare, care a fost cumulată parțial cu o condamnare anterioară. Astfel, tânărul va executa în total 8 ani de detenție într-un penitenciar de tip semiînchis.
Sentința nu este definitivă și poate a fi atacată cu apel.
-
Moldova5 zile în urmăDescoperire macabră, la Otaci: Fragmente umane au fost depistate în adiacentul căii ferate din oraș.
-
Moldova5 zile în urmăAccident cu scandal: Autospecială de poliție tamponată de un motociclist băut și vandalizată.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Versiuni care se bat cap în cap: Martorii accidentului de la Mărinești susțin că mașina poliției ar fi provocat impactul.
-
Moldova3 zile în urmăSalvat de la moarte: Un copil de 12 ani, scos din apă la limită după ce a fost la un pas să se înece.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Gata cu salariile „în plic”: Factori de decizie ai unei companii comerciale, bănuiți de evaziune fiscală și spălare de bani.
-
Moldova3 zile în urmăTragedia de la Sîngerei: Statul va oferi câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști morți în groaznicul accident.
-
Moldova5 zile în urmăMinor rănit în centrul capitalei: Adolescentul a ajuns la spital după o coliziune într-o intersecție aglomerată.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Captură spectaculoasă la vama Leușeni: Sume uriașe de bani, descoperite într-o ladă frigorifică modificată.
