Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ A intrat într-un cămin și a golit odăile studenților. Bărbat reținut în flagrant de carabinieri

A pătruns într-un cămin studențesc și a furat tot ce i-a căzut sub mână. Este isprava unui bărbat de 35 de ani care a fost prins de carabinieri pe urme fierbinți.

Publicat

Totul a avut loc în data de 22 decembrie, în jurul orei 09.00 dimineața. Mai mulți tineri s-au apropiat de un echipaj de carabinieri ce patrula în zona parcului Serghei Lazo din sectorul Botanica, și au declarat că cineva a pătruns în căminul lor, amplasat în apropiere și le-a cotrobăit printre lucruri și a furat telefoane mobile, bani, portmonee și alte bunuri.

Fără a sta mult pe gânduri, carabinierii au point în căutarea suspectului, iar la scurt timp, pe bulevardul Decebal, au identificat o persoană ce se potrivea perfect cu descrierea victimelor.

Asupra individului au fost depistate și bunurile sustrase.


Prin urmare, bărbatul a fost dus la IP Botanica, unde s-a stabilit că are 35 de ani. El a fost reținut pentru 72 de ore și riscă până la 7 ani privare de libertate pentru jaf.

echipa.md


Moldova

Goană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video

O întrecere periculoasă între doi șoferi a avut loc la intrarea în orașul Ialoveni, punând în pericol alți participanți la trafic.

Publicat

Potrivit imaginilor apărute pe rețelele sociale, cei doi s-au angajat într-o cursă de viteză, ignorând regulile de circulație. Ajunși în fața unui semafor unde se formase o coloană de mașini, unul dintre șoferi a ales să circule pe contrasens, iar celălalt a mers pe acostament, pentru a-și continua goana.

Scenele au fost filmate de un alt participant la trafic și au stârnit reacții dure în mediul online. Internauții cer intervenția Poliției și sancționarea celor doi șoferi, pe care îi califică drept iresponsabili.


Citește mai departe

Moldova

Escroc căutat de Interpol, depistat și reținut în Republica Moldova

Un cetățean al Uzbekistanului, în vârstă de 30 de ani, anunțat în căutare internațională pentru escrocherie, a fost reținut pe teritoriul Republicii Moldova. Bărbatul era căutat de Biroul Național Central Interpol Uzbekistan, fiind vizat de o măsură preventivă de arest.

Publicat

Potrivit autorităților, acesta a fost identificat și localizat în urma unor acțiuni speciale desfășurate de ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație, cu sprijinul Inspectoratului Național de Investigații. După reținere, străinul a fost plasat în arest pentru 72 de ore.

În această perioadă urmează să fie inițiată procedura de extrădare, iar bărbatul riscă o pedeapsă de până la 8 ani de închisoare pentru faptele de care este acuzat.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Beat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare

Un bărbat de 32 de ani a fost condamnat la un an de închisoare, cu executare, după ce a agresat un polițist aflat în misiune, în municipiul Chișinău.

Publicat

Incidentul s-a produs în noaptea de 1 mai, când oamenii legii au intervenit la o sesizare privind un grup de persoane aflate în stare de ebrietate și cu comportament agresiv pe o stradă din capitală.

Potrivit anchetei, după ce a fost dus la Inspectoratul de Poliție Botanica, bărbatul a continuat să fie violent, iar în timpul testării alcoolscopice a încercat să sustragă arma unui polițist, provocând o altercație. Ofițerul a fost lovit cu pumnul în față și amenințat, iar agresorul a fost ulterior trimis în judecată.

Instanța l-a condamnat la un an de detenție într-un penitenciar de tip semi-închis, iar bărbatul și-a recunoscut vina pentru faptele comise.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii