Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Contrabandă cu piese pentru avioane de peste 2.000.000 de lei, deconspirată de Serviciul Vamal și PCCOCS

Ofițerii subdiviziunilor specializate ale Serviciului Vamal și procurorii PCCOCS investighează o schemă de contrabandă cu piese de schimb pentru avioane în valoare de peste 2 milioane de lei. Pe acest caz sunt cercetați penal 4 conaționali, după ce vameșii au depistat mărfurile în autovehiculul unuia dintre ei.

Publicat

Cazul a avut loc în data de 9 noiembrie 2021, pe traseul Chișinău – Bender. În baza analizei de risc, ofițerii echipelor mobile ale Serviciului Vamal au tras pe dreapta un autoturism de model Honda CRV, cu numere de înmatriculare transnistrene. Acesta se deplasa din direcția orașului Bender spre Chișinău.

Ca urmare a controlului de specialitate, ofițerii echipelor mobile au depistat, în salonul și portbagajul mijlocului de transport, două cutii din lemn cu masa de aproximativ 100 kg fiecare, ce conțineau piese de schimb pentru avion, fără acte de proveniență.

Potrivit materialelor dosarului, bărbatul, în vârstă de 34 de ani, domiciliat în raionul Anenii Noi, transporta mărfurile din Ucraina, prin teritoriul necontrolat de autoritățile constituționale ale Republicii Moldova, cu eludarea controlului vamal. Acestea erau destinate comercializării atât în țara noastră, cât și în alte state.


În cadrul cauzei penale au fost efectuate 3 percheziții la diferite adrese din țară și reținute două persoane, una dintre care a fost plasată în arest la domiciliu pe un termen de 30 de zile. Alte două persoane au fost audiate și recunoscute în calitate de bănuiți.

Investigațiile pe acest caz continuă, iar organele de anchetă urmează să stabilească proveniența exactă a pieselor, destinatarii mărfurilor, persoanele implicate, precum și alte circumstanțe relevante cazului. Totodată, este examinată și versiunea implicării unor funcționari publici în schema infracțională, inclusiv angajați vamali.


Moldova

Clipe de groază pentru trei copii: Au fost evacuați dintr-un apartament cuprins de fum și flăcări.

Trei copii au fost la un pas de tragedie, după ce locuința în care se aflau a fost cuprinsă de flăcări. Incendiul a izbucnit în amiaza zilei de 13 iunie, într-un apartament de la etajul nouă, de pe bulevardul Cuza Vodă, din capitală.

Publicat

Fumul gros a fost observat de vecini, care au alertat de urgență pompierii. Cinci echipaje ale IGSU au intervenit în forță și au evacuat la timp trei minori – doi băieți de 10 ani și o fetiță de 9 ani, care se aflau singuri în apartament în momentul izbucnirii focului. Din fericire, copiii nu au avut de suferit.
Flăcările au fost stinse în mai puțin de 30 de minute, însă mai multe bunuri de pe balconul apartamentului au fost distruse. Deocamdată nu se cunoaște cauza exactă a incendiului. Circumstanțele sunt investigate de specialiști.


Citește mai departe

Moldova

S-au izbit cu mașina în stâlp: O femeie de 77 de ani a fost rănită și transportată de urgență la spital.

Accident grav la Strășeni! Un bărbat de 81 de ani a pierdut controlul volanului, iar mașina a ieșit de pe carosabil și s-a izbit puternic într-un pilon de pe marginea drumului.

Publicat

Impactul s-a produs în amiaza de 13 iunie, pe traseul Chișinău-Călărași. În autoturism se afla și o pasageră – o femeie de 77 de ani – care a fost rănită și preluată de ambulanță, fiind dusă la spital pentru îngrijiri medicale. Șoferul a scăpat nevătămat ca prin minune.
La fața locului au intervenit echipaje de poliție care au demarat o anchetă. Deocamdată nu se știe dacă accidentul a fost provocat de o defecțiune tehnică, o manevră greșită sau o problemă de sănătate a conducătorului auto.
Autoritățile examinează toate ipotezele și urmează să stabilească exact cum s-a produs accidentul.


Citește mai departe

Moldova

Contrabandă cu piese auto din Marea Britanie și UE. Peste 2 milioane de lei ridicați în urma perchezițiilor

O rețea de contrabandă cu piese auto second-hand, provenite din Marea Britanie și Uniunea Europeană, a fost destructurată de Poliția de Frontieră în colaborare cu procurorii PCCOCS.

Publicat

În cadrul unei operațiuni de amploare, oamenii legii au efectuat 17 percheziții în Chișinău și într-o localitate din apropiere, ridicând sume impresionante de bani — peste 66.000 de euro, aproape 40.000 de dolari, peste 130.000 de lei moldovenești și 200 de lire sterline — însumând peste două milioane de lei.

Cei patru bănuiți, cu vârste între 32 și 45 de ani, sunt originari din Chișinău. Unul dintre ei este șofer de autocar pe ruta Italia–Moldova. Potrivit anchetatorilor, piesele auto erau introduse ilegal în țară și dezmembrate intenționat pentru a evita tragerea la răspundere.


Investigațiile continuă, iar persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției. Autoritățile anunță intensificarea controalelor la frontieră și încurajează populația să raporteze orice activitate suspectă.


Citește mai departe

topul săptămânii