Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ „Tu n-ai băut cu noi?”: Un bărbat și o femeie, ambii băuți, s-au dat în spectacol în centrul capitalei

În stare de ebrietate și manifestând un comportament inadecvat, astfel i-a găsit pe doi tineri o echipă de agenți de sucuritate pe doi tineri.

Publicat

În seara de 19 noiembrie, o echipă de agenți de securitate au fost solicitați pe strada Varlaam din sectorul cetru al capitalei. Angajații unui magazin non stop au apăsat buonul de alarmă. Și asta din motiv că un cuplu manifesta un comportament agresiv.

Imagini de la fața locului ne-au fost expediate la adresa redacției noastre de către un martor ocular.

Cei doi, o femeie și un bărbat, fiind în stare de ebrietate avansată, manifestau un comportament inadecvat, iar când li s-a spus că la fața locului este solicitat u  echipaj de poliție, femeia a devenit agresivă. Aceasta a început să învinuiască agenții de securitate precum că aceștia i-au rup hainele.


Mai mult femeia s-a lovit intenționat cu capul de un par cu scopul de a le spune polițiștilor că ea afost agresată fizic de paznici.

La un moment dat, aseasta a început să susțină că și unul dintre agenții de securitate sosit la chemare ar fi consumat băuturi alcoolice împreună cu ea și amicul său.

Într-un final, la locul incidentului a intervenit un echipaj al poliției capitalei care a preluat cei doi indivizi și i-a escortat la inspectorat.


Aceștia urmează a fi trași la răspundere în conformitate cu legislația în vigoare.

echipa.md

Advertisement

Moldova

Scene periculoase în trafic: Un copil a fost filmat ieșind prin trapa unei mașini aflate în mers

Scene periculoase au fost surprinse pe o stradă din Chișinău, unde un copil a fost filmat ieșind prin trapa unui autoturism aflat în deplasare, în timp ce șoferul își continua drumul. Imaginile, surprinse de un alt participant la trafic, au ajuns în spațiul public și au stârnit reacții.

Publicat

Incidentul s-a produs pe 22 iulie, la intersecția străzilor Gheorghe Asachi și Vasile Dokuceaev din capitală.

În urma apariției imaginilor, polițiștii s-au autosesizat și au identificat șoferul.


Este vorba despre un bărbat de 32 de ani, care s-a ales cu sancțiuni pentru nerespectarea regulilor privind transportul persoanelor și pentru încălcarea normelor de transportare a copiilor cu vârsta de până la 12 ani.

Poliția atrage atenția că siguranța copiilor în trafic depinde de responsabilitatea adulților și le reamintește șoferilor că minorii trebuie transportați în condiții de siguranță, folosind centura și dispozitivele speciale prevăzute de lege.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Comandă din închisoare: Doi deținuți ar fi pus la cale răpirea și șantajarea unui om de afaceri

Un plan de răpire a unui om de afaceri din Bălți, care urma să fie șantajat cu 100.000 de dolari, a fost dejucat de oamenii legii înainte să fie pus în aplicare.

Publicat

În dosar sunt cercetați patru tineri, doi aflați în libertate, de 23 și 26 de ani, și alți doi, de 18 și 20 de ani, care își ispășesc deja pedepsele în penitenciarele din Bălți și Soroca pentru infracțiuni precum trafic de droguri, escrocherie, huliganism și șantaj.

Potrivit anchetatorilor, cei doi deținuți ar fi pus la cale întreaga operațiune și ar fi coordonat acțiunile complicilor din libertate. Ținta era un om de afaceri din Bălți, urmărit atent zile la rând. Suspecții i-ar fi monitorizat programul, traseele zilnice și obiceiurile, încercând să identifice momentul potrivit pentru răpire.


Anchetatorii spun că planul era bine pus la punct. Suspecții ar fi stabilit inclusiv locul unde victima urma să fie ținută împotriva voinței sale și modul în care aveau să ceară o răscumpărare de 100.000 de dolari, exercitând presiuni atât asupra omului de afaceri, cât și asupra membrilor familiei acestuia.

Înainte ca planul să fie dus la capăt, ofițerii INI și procurorii PCCOCS au intervenit. Cu sprijinul mascaților de la „Fulger” și al angajaților Administrației Naționale a Penitenciarelor, au fost efectuate percheziții atât la suspecții aflați în libertate, cât și în cele două penitenciare.

În urma descinderilor, din celule au fost ridicate mai multe obiecte interzise, printre care încărcătoare pentru telefoane, cuțite confecționate artizanal, înscrisuri de ciornă și obiecte cu simboluri specifice subculturii criminale.


Urmărirea penală continuă, iar cei patru beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri definitive.

echipa.md

Citește mai departe

Moldova

Mister elucidat: S-a aflat cum au ajuns cele 116 permise românești la o groapă de gunoi din Criuleni

Misterul celor 116 permise de conducere românești găsite printre gunoaie, în satul Porumbeni din raionul Criuleni, a fost elucidat.

Publicat

După mai multe verificări, autoritățile din România au stabilit că documentele provin din arhiva Serviciului Permise și Înmatriculări Vaslui și au ajuns în Republica Moldova în urma unei erori produse în procesul de distrugere a documentelor.
Reprezentanții Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări au declarat pentru Digi24.ro, că toate cele 116 permise erau scoase din uz și nu mai aveau nicio valoare juridică. Era vorba despre documente înlocuite după schimbarea numelui titularilor, emiterea unor noi permise sau adăugarea unor categorii de conducere.

Potrivit informațiilor apărute în presa română, documentele au fost incluse accidental într-un lot de aproximativ 800 de kilograme de deșeuri preluat de o firmă din Vaslui pentru reciclare. Administratorul companiei susține că nu știa că printre hârtiile predate se aflau și permise de conducere. El afirmă că acestea au rămas uitate în câteva dosare, iar după balotare întreaga cantitate de deșeuri a fost expediată unei companii de reciclare din Republica Moldova.


Amintim că descoperirea a fost făcută acum 2 săptămâni de activiștii unei organizații de mediu din Republica Moldova, care au ajuns la groapa de gunoi după o sesizare privind deșeuri medicale abandonate. Pe lângă instrumente medicale și tone de plastic, aceștia au găsit și zeci de permise de conducere românești, imaginile stârnind numeroase semne de întrebare de ambele maluri ale Prutului.

Autoritățile din România și Republica Moldova continuă acum ancheta pentru a stabili cum a fost posibilă această eroare și dacă au fost respectate toate procedurile de distrugere a documentelor.


Citește mai departe

topul săptămânii