Rețele de socializare

Moldova

Microbiștii scoțieni care au trecut ilegal frontiera R. Moldova au urmărit meciul de fotbal la sediul Poliției de Frontieră

Poliția de Frontieră anunță că cele șapte persoane s-au ales cu amenzi contravenționale pentru încălcarea regimului punctelor de trecere a frontierei.

Publicat

La audieri au declarat că nu și-au dat seama că deja sunt pe teritoriul Moldovei. Totodată, au refuzat suportul consular deoarece au recunoscut că încălcase legislația Republicii Moldova și pentru care își asumă responsabilitatea, scrie Deschide.MD

Cei vizați au avut posibilitatea să urmărească meciul de fotbal Moldova-Scoția la sediul IGPF.

Poliția de Frontieră susține că a depistat microbuzul și identificat șapte persoane, care prin eludarea controlului trecerii frontierei de stat au ajuns în Republica Moldova. Sunt cinci cetățeni ai Marii Britanii, un cetățean al SUA și șoferul, cetățean român.


Instituția de resort mai precizează că în cadrul măsurilor de cercetare și căutare, la Chișinău a fost stabilit hotelul unde s-au oprit persoanele, dar și alte locuri publice unde acestea s-au deplasat. Ulterior, microbuzul a fost identificat și oprit în trafic.

„Acum, mijlocul de transport și grupul de persoane se află la sediul IGPF pentru cercetările de rigoare. În dependență de circumstanțe și declarații se va stabili încadrarea juridică a faptei. Amintim că astăzi, în jurul orei 01:40, conducătorul unui microbuz a trecut prin punctul de trecere a frontierei Leușeni, pe direcția dedicată transportului marfar, fără a stopa la linia de control. Acesta a intrat în Republica Moldova nefiind autorizată trecerea frontierei de stat. Totodată, conducerea Poliției de Frontieră a dispus inițierea unei anchete de serviciu în vederea elucidării celor întâmplate”, precizează reprezentanții poliției de frontieră.

Amintim că un microbuz cu suporteri din Scoția a intrat pe teritoriul R.Moldova fără a fi verificați de polițiștii de frontieră. Cazul a avut loc aseară, la punctul de trecere a frontierei „Leușeni”.


Inspectoratul General al Poliției de Frontieră a venit cu o reacție la incidentul din seara zilei de joi, 11 noiembrie, când un microbuz cu suporteri din Scoția a intrat pe teritoriul R.Moldova fără a fi verificați de polițiștii de frontieră.


Moldova

Taxa de călătorie- motiv de scandal: Un pasager și un taxator și-au împărțit pumni, într-un troleibuz din capitală.

Bătaie ca la ușa cortului într-un troleibuz din capitală. Un pasager și un taxator și-au împărțit pumni și picioare, după ce călătorul a refuzat să achite taxa de călătorie și a devenit agresiv. Incidentul s-a produs în amiaza zilei de 7 septembrie, în stația „Teatrul Mihai Eminescu”, pe ruta de troleibuz nr. 8.

Publicat

Potrivit informațiilor oferite de Întreprinderea Municipală „Regia Transport Electric”, conflictul ar fi izbucnit din cauza faptului că pasagerul a refuzat categoric să achite biletul de troleibuz. În urma mai multor schimburi de replici acide, călătorul și taxatorul s-au luat la bătaie.

La fața locului a intervenit și dispecerul de linie, însă nu a putut calma spiritele, fiind necesară prezența poliției și a ambulanței. Taxatorul și dispecerul au avut nevoie de îngrijiri medicale, iar pasagerul agresiv a fost preluat de oamenii legii.

Potrivit Întreprinderii Municipale „Regia Transport Electric”, individul este cunoscut pentru refuzuri repetate de a achita taxa și pentru comportamente violente față de personal și pasageri. Întreprinderea condamnă ferm asemenea acțiuni și colaborează cu organele competente pentru documentarea cazului.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie la Hîncești: Un minor de 14 ani a decedat într-un cumplit accident de motocicletă

Tragedie de neimaginar într-o familie din raionul Hîncești: Un băiat de 14 ani a decedat în această dimineață, după ce a ajuns cu motocicleta într-un copac.

Publicat

Accidentul rutier s-a produs pe traseul care leagă localitățile Ivanovca și Cățeleni din raionul Hîncești.

Potrivit informațiilor, un minor care se deplasa cu o motocicletă fără numere de înmatriculare și fără permis de conducere a pierdut controlul asupra vehiculului, a derapat de pe carosabil și s-a izbit violent de un copac de pe marginea drumului.

Conform primelor cercetări, minorul de 14 ani ar fi luat motocicleta fratelui său mai mare, fără permisiunea acestuia, cumpărată acum câteva zile.


Poliția întreprinde toate acțiunile necesare pentru stabilirea circumstanțelor exacte ale producerii tragediei.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Nouă percheziții la anturajul lui Kitaeț: „Vova Davai”, reținut pentru gestionarea „visteriei criminale”

În perioada 2–3 septembrie 2025, oamenii legii au desfășurat o operațiune de amploare împotriva anturajului așa-zisului „hoț în lege” Kitaeț.

Publicat

Ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI, împreună cu procurorii Procuraturii Hîncești – oficiul Leova, au efectuat nouă percheziții la domiciliile și în automobilele unor persoane suspectate că ar fi implicate în activitățile unei organizații criminale bine structurate.

În urma descinderilor, au fost ridicate trei automobile de lux, sume importante de bani, telefoane mobile, muniții și alte bunuri relevante pentru anchetă, valoarea totală a acestora depășind 2 milioane de lei.


Potrivit anchetei, două persoane apropiate lui Kitaeț au fost recunoscute în calitate de învinuiți. Printre ele se numără și individul cunoscut sub pseudonimul „Vova Davai”, descris drept supraveghetor al activităților ilegale derulate de grupările criminale afiliate și responsabil de gestionarea așa-numitei „visterii criminale”. În această „casierie neagră” s-ar fi acumulat lunar peste 100 000 de dolari proveniți din activități ilicite.

Doi bărbați de 30 și 34 de ani, domiciliați în Chișinău, au fost reținuți și sunt cercetați pentru complicitate la crearea și conducerea unei organizații criminale. Infracțiunea este prevăzută de art. 284 alin. (1) din Codul Penal și se pedepsește cu închisoare de la 8 la 15 ani.

Autoritățile anunță că investigațiile continuă, în vederea identificării tuturor persoanelor implicate și a victimelor care ar fi avut de suferit în urma activităților ilegale ale acestei grupări.


Citește mai departe

topul săptămânii