Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ La 15 ani, cu două infracțiuni la activ. Un minor din Cahul, reținut de polițiștii din Chișinău

La 15 ani, cu două infracțiuni la activ. Un minor originar din raionul Cahul a ajuns pe mâna polițiștilor din capitală, suspectat de furt și jaf.

Publicat

Oamenii legii au acumulat suficiente probe care ar demonstra că anume băiatul ar fi furat o bicicletă din scara unui bloc de locuit de pe strada Ion Creangă. Iar în Grădina Publică Ștefan cel Mare și Sfânt, tot el, ar fi deposedat în mod deschis im bărbat de telefonul său mobil. Prejudiciul total cauzat părților vătămate a fost estimat la suma de 13 000 lei.

După un șir de căutări, minorul a fost reținut. La audieri, el și-ar fi recunoscut vina.

La moment, minorul este cercetat penal în libertate și riscă detenție pe un termen de la 4 la 7 ani.


echipa.md


Moldova

Tragedie surprinsă VIDEO! Un șofer a murit la volan, iar mașina s-a izbit violent de un copac în Chișinău

Clipe dramatice în această dimineață pe strada Ismail din Chișinău.

Publicat

Un bărbat de 67 de ani, aflat la volanul unui Nissan, ar fi suferit un stop cardiac în timp ce conducea, a pierdut controlul asupra mașinii, a lovit un Renault, după care automobilul a ieșit de pe carosabil și s-a izbit violent într-un copac. Momentul impactului a fost surprins de o cameră video.

 


Potrivit informațiilor preliminare, șoferul ar fi decedat înainte ca mașina să lovească copacul.

Poliția a inițiat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele tragediei, iar cauza exactă a decesului va fi confirmată în urma expertizei medico-legale.


Citește mai departe

Moldova

Noi probe în anchetă! Alte 10 percheziții în dosarul call-centerului de escrocherii

Noi descinderi în dosarul rețelei de escrocherii telefonice care acționa prin intermediul unui centru de apel identificat în Ucraina și viza cetățeni din România și alte state ale Uniunii Europene.

Publicat

Forțele de ordine au efectuat alte 10 percheziții la domiciliile a opt suspecți, cu vârste cuprinse între 22 și 28 de ani. Potrivit anchetei, cei opt bănuiți vizați de percheziții apelau victimele și se prezentau drept angajați ai serviciilor de securitate ale unor bănci.

Prin manipulare și abuz de încredere, aceștia obțineau acces la aplicațiile de banking ale victimelor, după care transferau banii în conturi bancare deschise pe numele unor persoane interpuse, dar și către platforme de criptomonede și jocuri de noroc, pentru a ascunde traseul fondurilor.


În urma perchezițiilor au fost ridicate telefoane mobile, calculatoare, un laptop, documente de ciornă, sume importante de bani în valută străină, un cartuș cu capsă nedetonată și mai multe automobile.

Amintim că, la începutul lunii iulie, oamenii legii din Moldova, Ucraina și România au desfășurat o amplă operațiune internațională în urma căreia a fost destructurat un centru de apel infracțional care activa în Ucraina. Potrivit anchetatorilor, în cadrul acestuia activau aproximativ 180 de operatori moldoveni, specializați în fraude bancare prin telefon. Schema infracțională viza în special cetățeni din România, dar și alte state ale Uniunii Europene.

Dosarul este investigat de autoritățile din Republica Moldova, România și Ucraina, în cadrul unei echipe comune de anchetă, cu sprijinul Europol și Eurojust.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Explozie în toiul nopții la Bender! Un bancomat a fost aruncat în aer, iar banii au dispărut

Patru indivizi îmbrăcați în haine închise la culoare au provocat, în noaptea trecută, o explozie la un bancomat amplasat în centrul comercial „Ohotnîi Riad”, din cartierul „Solnecinîi” al orașului Bender.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, suspecții ar fi folosit o substanță inflamabilă pentru a distruge bancomatul, după care au sustras banii din interior și au fugit de la fața locului.

Pe caz a fost inițiat un dosar penal, iar milițienii din regiune desfășoară acțiuni pentru identificarea autorilor și stabilirea tuturor circumstanțelor incidentului.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii