Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Accident cumplit, la Anenii Noi: O camionetă a unei fabrici avicole a tamponat violent un autobuz de rută

Accident grav cu implicarea unei camionete al unei fabrici avicole și a unui autobuz de rută, la Anenii Noi.

Publicat

Cazul a avut loc în după-amiaza zilei de 6 noiembrie pe un drum din satul Țânțăreni. Imaginile cu consecințele impactului au fost filmate de către un alt șofer din trafic, iar apoi postate pe un grup de pe o rețea de socializare.

Din video se vede un autobuz de rută, iar în spatele lui, o camionetă a unei fabrici avicole cu parbrizul și cabina deteriorate puternic. Conform unui martor ocular de la fața locului, autobuzul ar fi oprit la stație pentru a debarca pasagerii. Șoferul camionetei ar fi reacționat prea târziu, iar prin urmare a lovit autobuzul în spate.

La moment nu se cunoaște starea persoanelor implicate în accident. Cu detalii vom reveni.


echipa.md

Moldova

/VIDEO/ Beat criță la volan: Un șofer de 47 de ani, prins în stare de ebrietate avansată, la Ialoveni.

S-a încumetat să urce beat criță la volan, iar pentru asta va fi sancționat după merit. Este vorba despre un șofer de 47 de ani, care a fost prins în stare de ebrietate alcoolică avansată în localitatea Suruceni, raionul Ialoveni.

Publicat

Potrivit poliției, cazul a fost înregistrat în seara de 22 aprilie, când inspectorii Direcției de patrulare Centru a INSP au stopat în trafic conducătorul auto.

Testarea alcoolscopică cu aparatul Drager a arătat o concentrație de 1,02 mg/l alcool în aerul expirat, valoare care depășește cu mult limita admisă de lege.

Bărbatul a fost înlăturat de la volan și documentat. Acesta riscă amendă de până la 125.000 de lei sau închisoare de la 1 la 3 ani, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport. Decizia va fi luată de instanța de judecată.


În ultimele 24 de ore, polițiștii au depistat șapte șoferi care conduceau în stare de ebrietate pe drumurile din țară.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Un microbuz s-a răsturnat după ce s-a ciocnit cu un troleibuz în capitală: Un pasager a fost rănit.

Un microbuz a fost făcut zob și s-a răsturnat pe trotuar, după ce s-a ciocnit cu un troleibuz de pe ruta nr. 2, în dimineața de 23 aprilie, pe o stradă din Chișinău. În urma impactului, o persoană a fost rănită și transportată la spital.

Publicat

Accidentul s-a produs în jurul orei 09:10, pe strada Gheorghe Asachi. Potrivit informațiilor preliminare, la volanul microbuzului se afla un bărbat de 62 de ani, care, din motive ce urmează a fi stabilite, s-a tamponat cu un troleibuz, condus de un bărbat de 45 de ani.

În urma impactului violent, microbuzul s-a răsturnat pe trotuar și a fost grav avariat.

Pasagerul din microbuz, un bărbat de 50 de ani, a avut nevoie de îngrijiri medicale. Acesta a fost preluat de ambulanță și transportat la spital pentru investigații.


Polițiștii au inițiat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Suplimente cu iz narcotic: Schemă de contrabandă cu substanțe psihoactive, deconspirată de vameși și procurori.

Percheziții în capitală, într-un dosar de contrabandă cu substanțe psihoactive, mascate drept suplimente alimentare pentru slăbire. Oamenii legii au destructurat o schemă bine pusă la punct, prin care drogurile erau introduse în țară și vândute sub aparența unor produse inofensive.

Publicat

Potrivit Serviciului Vamal, acțiunile au fost desfășurate sub conducerea procurorilor PCCOCS, după ce s-a stabilit că substanțele erau expediate în Republica Moldova prin colete poștale, fiind declarate fals ca suplimente alimentare. Ulterior, acestea ajungeau pe rafturile unui magazin din Chișinău, unde erau comercializate către consumatori.

Pentru a documenta activitatea ilegală, ofițerii au recurs la achiziții de control, procurând, sub acoperire, mai multe produse suspecte. Analizele au confirmat că acestea conțin, de fapt, substanțe psihoactive.

Ulterior, au fost desfășurate cinci percheziții în municipiul Chișinău, în cadrul cărora au fost ridicate pretinsele „suplimente”, care, în realitate, conțineau substanțe psihoactive, precum și dispozitive electronice, ce urmează să fie supuse expertizării.


În rezultatul perchezițiilor, a fost reținut un bărbat în vârstă de 39 de ani, bănuit de contrabandă cu droguri.

Procurorii i-au înaintat învinuirea și au solicitat aplicarea arestului preventiv pentru 30 de zile.

Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate. Potrivit legii, bărbatul beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei decizii definitive.


Citește mai departe

topul săptămânii