Rețele de socializare

Moldova

S-ar fi certat cu amicii de păhar. Un bărbat a fost găsit fără suflare, la Botanica

Un bărbat a murit după ce a fost bătut de către amicii săi de păhar. Cazul a avut loc în sectorul Botanica al capitalei.

Publicat

Potrivit datelor preliminare, la data de 25 septembrie, în jurul orelor 10:00, la Serviciul 112 a parvenit informația precum că pe o stradă din sectorul Botanica a fost găsit un bărbat cu vârsta aproximativ 60 de ani, scrie deschide.md.

Acesta se afla în stare inconștientă, iar fața sa a fost însângerată.

Ajungând la fața locului, poliția a putut doar constata decesul.


Potrivit primelor informații, acesta ar fi fost snopit de către amicii de pahar.

Poliția investighează cazul.


Moldova

Întâlnire cu final sângeros: Un bărbat ar fi fost ucis cu sânge rece de un consătean, la Cahul.

Întâlnire cu final sângeros, în sudul țării. Un bărbat de 56 de ani și-a pierdut viața în urma unui conflict izbucnit între el și un consătean. Crima s-a produs în data de 25 august, în satul Baurci din raionul Ceadîr-Lunga.

Publicat

Potrivit poliției, în timpul altercației, suspectul – un bărbat de aceeași vârstă – i-ar fi aplicat victimei o lovitură cu un obiect ascuțit. Rănitul a fost transportat la Spitalul Raional Ceadîr-Lunga, însă, din cauza leziunilor primite, a decedat.

Agresorul a fost reținut pentru 72 de ore. Pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru omor, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele tragediei.


Citește mai departe

Moldova

A ajuns de urgență la spital: Un copil de 12 ani a fost electrocutat, în raionul Cahul.

Un copil de 12 ani a ajuns în stare critică la spital după ce a fost electrocutat. Incidentul s-a produs în seara de 24 august, în jurul orei 20:00, în localitatea Slobozia Mare, raionul Cahul.

Publicat

Potrivit primelor informații, băiatul se afla împreună cu alți copii într-o grădină aflată în apropierea punctului central de distribuție a energiei electrice, îngrădit cu un gard de beton de aproximativ doi metri. În circumstanțe care urmează să fie stabilite, minorul ar fi pătruns în interiorul zonei interzise, unde a intrat în contact cu instalațiile electrice și a suferit electrocutarea.

Victima a fost transportată de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Cahul documentează cazul și urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.


Citește mai departe

Moldova

A murit în drum spre Italia: O femeie din Moldova a decedat într-un grav accident, în România.

O femeie de 66 de ani din Republica Moldova și-a pierdut viața, iar alte două persoane au ajuns la spital, una dintre ele în stare gravă, după ce un microbuz, care efectua o cursă spre Italia, a fost implicat într-un accident rutier. Tragedia s-a produs în data de 22 august, pe drumul național DN1, în apropierea localității Săbolciu, înspre municipiul Oradea, România.

Publicat

Potrivit poliției din România, șoferul – un tânăr de 24 de ani din Republica Moldova – conducea o autoutilitară cu remorcă și, din cauze ce urmează a fi stabilite, ar fi pierdut controlul volanului. Vehiculul a lovit parapetul metalic al unui cap de pod și s-a răsturnat în șanțul de pe marginea drumului.

În microbuz se aflau trei persoane: doi bărbați și o femeie. Victima, prinsă sub marfa răsturnată în urma impactului, a fost găsită încarcerată. Aceasta a fost transportată de urgență la spital, dar din nefericire a decedat.

Alți doi bărbați – șoferul de 24 de ani și un pasager de 48 de ani din municipiul Iași – au suferit multiple leziuni și au fost transportați la spital.


Rezultatul testării cu aparatul etilotest au arătat că șoferul nu se afla sub influența băuturilor alcoolice.

Mai mult, presa din România scrie că anul trecut un alt vehicul al aceleiași firme ar fi fost implicat într-un accident grav la intrarea în Ungaria, unde s-a ciocnit frontal cu un microbuz înmatriculat în România. Atunci, două persoane și-au pierdut viața.


Citește mai departe

topul săptămânii