Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Au scăpat ca prin urechea acului după ce mașina în care se aflau a fost tamponată de tren

Totul s-a întâmplat în ziua de 3 iulie, în jurul orei 13:05, pe traseul feroviar Basarabeasca – Comrat.

Publicat

Imediat la fața locului s-au deplasat angajații Inspectoratului de Poliție Basarabeasca, care preliminar au stabilit faptul că șoferul automobilului Škoda în vârstă de 28 de ani având ca pasageri doi soți nu s-a asigurat la traversarea căii ferate, iar la începerea manevrei auzind semnalul locomotivei nu a reușit să evite impactul.

Din fericire persoanele nu au avut nevoie de spitalizare beneficiind de ajutor medical la fața locului.
Pe acest caz a fost pornită o cauză contravențională pe marginea producerii accidentului rutier.

Alte circumstanțe urmează a fi stabilite.


Astfel, poliția recomandă șoferilor să dea dovadă de atenție maximă atunci când aceștia se află în traficul rutier, traversarea căii ferate, trecere de pietoni etc.

Respectați semnele de circulație rutieră precum și limita de viteză adaptată condițiilor meteo și a indicatoarelor rutiere.


Moldova

Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor

Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.

La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.


Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.


Citește mai departe

Moldova

Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar

Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.

Publicat

Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.

Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!


Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.


Citește mai departe

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii