Rețele de socializare

Moldova

Panică în capitală: Un tânăr a furat geanta unui ofițer „Fulger” a găsit în ea un pistol și a început să tragă

Panică în sectorul Ciocana al capitalei. Un tânăr a furat geanta unui angajat al biroului cu destinație special „Fulger”, a găsit în ea un pistol și a început să tragă.

Publicat

Totul a avut loc în seara de 01 iulie, în jurul orei 20.00, pe strada Petru Zadnipru din capitală. Potrivit oamenilor legii, angajatul de la „Fulger” stătea de vorbă cu alți doi bărbați, moment în care un necunoscut i-ar fi furat geanta, în care se aflau actele persoanele, dar și pistolul său personal pe care-l deținea legal.

Imediat cum și-a dat seama că geanta i-a fost furată, victima a sunat la poliție. Între timp, presupusul hoț a mers într-o curte din apropiere unde-l așteptau alți doi amici și ar fi tras 3 focuri de armă în plan vertical. Suspectul a fost reținut în cel mai scurt timp.

S-a aflat că el are 28 de ani, este anterior judecat și judecat și se află la evidență ca și consumator de droguri. Suspectul a fost escortat la inspectorat, apoi reținut pentru 72 de ore și este cercetat penal pentru  furt și huliganism. Investigațiile pe caz continuă.

echipa.md


Moldova

/VIDEO/ Caz grav de violență între minori: Un copil ar fi fost agresat de patru adolescenți, după ce a încercat să apere un alt minor.

Un nou caz grav de violență între minori a avut loc în capitală. Potrivit Poliției, incidentul s-a produs pe 22 aprilie, în sectorul Rîșcani, într-o curte de pe strada Albișoara, iar scena a fost suprinsă de camerele de supraveghere amplasate în zonă. Vă atenționăm că urmează imagini cu puternic impact emoțional!

Publicat

Conform informațiilor apărute în presă, un băiat de doar 7 ani ar fi fost agresat de patru adolescenți, după ce a încercat să apere un alt copil. Minorul ar fi fost lovit cu pumnii și picioarele.

Poliția anunță că s-a autosesizat în acest caz, iar toate persoanele implicate au fost deja identificate. Autoritățile competente au fost sesizate pentru documentarea completă a incidentului și stabilirea măsurilor legale care se impun.

În acest context, Poliția îndeamnă cetățenii, părinții și cadrele didactice să anunțe imediat autoritățile la numărul de urgență 112, dacă sunt martori sau dețin informații despre cazuri similare. Intervenția promptă poate preveni consecințe grave și poate contribui la protejarea minorilor.



Citește mai departe

Moldova

Accident fatal la Briceni: Un șofer a murit după ce s-a izbit de un copac și a fost proiectat pe carosabil.

Accident tragic în raionul Briceni. Un bărbat de 34 de ani a murit după ce a ajuns cu mașina într-un copac. Tragedia a avut loc în dimineața de 24 aprilie, în jurul orei 8:30, la ieșirea din satul Caracușenii Noi.

Publicat

Potrivit unui comunicat al poliției, șoferul ar fi pierdut controlul volanului. Autoturismul a derapat de pe carosabil, s-a izbit violent de un copac, iar ulterior a fost proiectat înapoi pe traseu. În urma impactului, șoferul a murit pe loc.

Nu se cunoaște deocamdată cauza producerii accidentului. Toate circumstanțele urmează a fi stabilite.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Narcotice aduse din Ucraina: Un tânăr din Bălți, implicat într-o rețea de contrabandă cu droguri sintetice.

Un tânăr de 19 ani din Bălți a fost reținut de poliție, fiind suspectat de implicare într-o rețea de contrabandă și distribuire a drogurilor sintetice pe teritoriul Republicii Moldova.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, activitatea infracțională era coordonată prin intermediul aplicației Telegram, iar tânărul ar fi avut rolul de curier în cadrul rețelei. Acesta ar fi ridicat drogurile de la autocare care transportau pasageri și colete neînsoțite din Ucraina în Moldova.

Ulterior, substanțele erau transportate la un domiciliu închiriat, unde erau divizate în cantități mai mici, de aproximativ 50–100 de grame, și ascunse în diferite locații. De acolo, drogurile erau preluate de curieri și distribuite mai departe în doze de aproximativ un gram.

Suspectul ar face parte dintr-o grupare infracțională formată din cetățeni moldoveni și ucraineni, specializată în contrabandă și comercializarea drogurilor sintetice. Rețeaua ar fi activat timp de câteva luni și ar fi avut conexiuni în mai multe țări, inclusiv Ucraina, Polonia, România și Georgia.


Tânărul a fost reținut pe 16 aprilie, după ce a ridicat un colet neînsoțit de la un autocar intrat în Republica Moldova prin punctul de trecere Palanca–Maiaki–Udobnoe.

În urma percheziției, într-un colet cu produse alimentare, ascuns într-un pachet de cafea, polițiștii au depistat și ridicat aproximativ un kilogram de substanță de tip PVP, cunoscută drept „sare”.

Valoarea estimativă a drogurilor scoase din circuit depășește jumătate de milion de lei.


La solicitarea procurorilor, instanța a emis pe numele tânărului un mandat de arest preventiv pentru 30 de zile. La moment, acesta riscă o pedeapsă de la 7 până la 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

topul săptămânii