Moldova
Bărbat găsit decedat pe un câmp cu viță de vie, la Hâncești
Descoperire macabră, în raionul Hâncești. Un bărbat a fost depistat mort într-o viță de vie.
Poliția a fost alertată în data de 5 aprilie , în jurul orei 20:30. Potrivit ofițerului de presă de la IP Hâncești, Cristina Vicol, în Serviciul de Gardă al IP Hîncești a parvenit o informație telefonică precum că în localitatea Pereni, raionul Hîncești, la cota de vie a fost depistat un bărbat în vârstă de 59 ani care nu prezenta semne de viață.
La fața locului s-au deplasat angajații poliției pentru a documenta cazul.
La moment se întreprind măsuri speciale de investigație pentru a stabili toate circumstanțele care au dus la decesul bărbatului.
Moldova
Tragedie în Grecia: O familie din Republica Moldova, distrusă într-un accident cumplit. Părinții și bebelușul au murit, iar fiica de 7 ani luptă pentru viață
O vacanță s-a transformat într-o tragedie de nedescris pentru o familie din Republica Moldova. Presa elenă scrie că trei membri ai familiei și-au pierdut viața în urma unui grav accident rutier produs miercuri seara, 15 iulie, în peninsula Halkidiki, iar fiica lor de 7 ani a fost grav rănită.
Potrivit publicației elene Newsit, accidentul s-a produs în jurul orei 18:20, pe drumul provincial Nea Moudania – Sithonia, în apropierea localității Metamorfosi. Autoturismul în care se aflau cei patru membri ai familiei s-a ciocnit frontal, din cauze care urmează să fie stabilite, cu o autocisternă condusă de un bărbat de 44 de ani.
În urma impactului devastator, mama, în vârstă de 28 de ani, și fiica cea mică, un bebeluș de doar șase luni, au murit pe loc.
Tatăl, în vârstă de 35 de ani, a fost scos dintre fiarele contorsionate de echipele de intervenție și transportat în stare extrem de gravă, cu traumatisme craniene severe, la Spitalul General din Polygyros. Medicii au încercat timp de mai multe ore să-i salveze viața, însă, potrivit presei elene, acesta a decedat în jurul orei 22:30.
Singura supraviețuitoare a familiei este fiica lor de 7 ani, care a suferit răni grave la cap și este internată în același spital.
Șoferul autocisternei nu a fost rănit.
Poliția Rutieră din Polygyros a deschis o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs tragedia.
Moldova
Dosarul TUX se extinde: organizatorii și instructorii seminarelor, vizați de anchetă
Ancheta în dosarul uneia dintre cele mai mari piramide financiare din Republica Moldova se extinde.
Procurorii PCCOCS au declarat pentru Bani.md că zeci de persoane au statut de învinuit, fiind vorba de organizatori și instructori ai seminarelor prin care era promovată schema. Un prim acuzat cu rol de organizator a fost deja trimis în judecată, iar alte dosare urmează să ajungă pe masa magistraților. Conform anchetei, platforma ar fi funcționat în perioada 2024–2025 fără licențele și autorizațiile necesare pentru activități cu active virtuale.
Aceasta era promovată agresiv pe rețelele sociale și în aplicațiile de mesagerie, unde oamenilor li se promiteau câștiguri rapide și garantate. Investigațiile au scos la iveală tranzacții de proporții deosebit de mari realizate prin portofele electronice asociate schemei. Dosarul a devenit public la începutul lunii noiembrie 2025, când cinci persoane, inclusiv soții considerați liderii grupării, au fost reținute.
Potrivit PCCOCS, schema ar fi folosit companii intermediare, conturi off-shore și alte mecanisme pentru a ascunde proveniența banilor, iar rulajul estimat în Republica Moldova se ridică la aproximativ 48 de milioane de euro, ceea ce o transformă într-una dintre cele mai mari scheme piramidale investigate în ultimii ani.
Ancheta continuă, iar procurorii susțin că noi dosare vor fi trimise în instanță pe măsură ce vor fi administrate probe.
Moldova
Escrocii au lăsat trei moldoveni fără peste un milion de lei. Unii au pretins că sunt angajați SIS, BNM și Orange
Încă trei cazuri de escrocherie telefonică, comise anterior, dar raportate la Poliție abia în ultimele 24 de ore, au scos la iveală un prejudiciu de peste un milion de lei.
În două dintre cazuri, escrocii s-au prezentat drept angajați ai SIS și ai Băncii Naționale a Moldovei, convingând victimele că sunt implicate în activități ilegale și că trebuie să-și „securizeze” economiile. Într-un alt caz, infractorii au pretins că sunt reprezentanți Orange și au determinat victima să transmită 360.000 de lei, inclusiv bani obținuți din credite bancare.
Un caz aparte a fost înregistrat la Cahul, unde un bărbat care s-a dat drept angajat SIS a convins o persoană că este implicată într-o schemă de finanțare a terorismului. Sub presiunea creată, victima i-a înmânat 16.000 de dolari și 14.000 de lei.
Poliția precizează că, în toate cazurile, banii au fost predați în numerar, direct escrocilor sau prin intermediul unor curieri. Totodată, datorită vigilenței cetățenilor, 89 de tentative de fraudă au fost dejucate.
Oamenii legii recomandă cetățenilor să nu ofere bani sau date personale la solicitarea unor persoane necunoscute și să verifice întotdeauna informațiile direct la instituțiile invocate.
-
Moldova24 de ore în urmăBătaie la o terasă din orașul Rîșcani. Un bărbat a ajuns în arest la domiciliu după ce ar fi agresat un tânăr de 19 ani
-
Moldova2 zile în urmăDepășire cu final dramatic, la Anenii Noi: Trei persoane au ajuns în stare gravă la spital
-
Moldova3 zile în urmăWeekend dramatic, la nord: Două accidente soldate cu decese s-au produs la doar câțiva kilometri distanță
-
Moldova19 ore în urmăDosarul TUX se extinde: organizatorii și instructorii seminarelor, vizați de anchetă
-
Moldova24 de ore în urmăO femeie de 87 de ani din Drochia a decedat după ce o mașină a dat peste ea. Victima traversa strada regulamentar
-
Moldova3 zile în urmăDescoperire șocantă: Părți componente ale două corpuri umane au fost găsite în iazul din satul Dănceni
-
Moldova3 zile în urmăPercheziții matinale la Judecătoria Chișinău: Un avocat și un angajat al Judecătoriei – reținuți pentru mită
-
Moldova2 zile în urmăAccident pe o trecere de pietoni din Chișinău! Un bărbat a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină
