Moldova
IGSU: Numărul situaţiilor excepţionale care s-au produs pe teritoriul Republicii Moldova în anul 2020 a crescut cu 14%
Numărul situaţiilor excepţionale care s-au produs pe teritoriul Republicii Moldova în anul 2020 a crescut cu 14% în comparație cu anul 2019.

Despre aceasta anunță Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Potrivit IGSU în anul 2020 în țara noastră s-au produs 1.758 de incendii soldate cu decesul a 115 persoane, inclusiv 4 copii, iar 33 de persoane au fost traumatizate.
Datorită intervenție prompte a efectivului, de la incendii au fost salvate 302 persoane.
În vederea reacționării operative la situații de urgență pe parcursul anului 2020 au fost efectuate 20422 de misiuni.
Tot în această perioadă angajații SMURD au realizat 79 de intervenții, iar salvatorii au avut 61 misiuni de descarcerare în urma accidentelor de circulație.
Anul 2020 a fost caracterizat și cu mai multe intervenții la arderile de vegetație uscată, fiind înregistrate 9.525 de cazuri.
Pe parcursul anului 2020, posturile teritoriale de salvatori și pompieri au efectuat 1309 intervenții, comparativ cu 782 realizate în anul 2019.
Efectuarea acestor misiuni de către posturile teritoriale în comun cu subunitățile IGSU au înregistrat o creștere semnificativă, fapt prin care se argumentează necesitatea lor.
Pe parcursul perioadei de referință IGSU a realizat mai multe campanii de informare a societății privind reducerea riscurilor, iar la Școala Securității din cadrul instituției au fost pregătiți în domeniul bazelor securității vieții 794 de elevi din instituțiile de învățământ din țară.
Angajații IGSU au efectuat acțiuni de prevenire a situațiilor excepționale în 83.424 case de locuit fiind instruite în domeniul preîntâmpinării situațiilor excepționale 341.070 persoane.
În anul 2020 IGSU a colaborat cu partenerii străini fiind posibilă recepționarea loturilor de echipamente necesare intervențiilor în situații de risc.
Printre cele mai importante acțiuni în domeniu a fost cooperarea cu Comandamentul Forțelor Armate SUA în Europa, colaborarea cu partenerii din Austria, Estonia dar și Qatar.
Într-un comunicat emis presei, IGSU menționează că în anul 2021 va lucra pentru menținerea capacității de intervenție în situații de risc, crearea noilor posturi teritoriale de salvatori și pompieri, îmbunătățirea acțiunilor de prevenire a situațiilor excepționale, dar și consolidarea capacităților de instruire în domeniul protecției civile și managementului dezastrelor.
Moldova
Impact devastator, la Sîngerei: Doi oameni, în stare gravă, după ce au intrat cu mașina într-un tir.
Accident devastator în raionul Sîngerei. Doi oameni se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau a intrat într-un tir. Impactul s-a produs în după-amiaza zilei de 17 septembrie, pe traseul Bălți-Chișinău.

Potrivit informațiilor preliminare, accidentul ar fi fost provocat de un șofer de 57 de ani. În circumstanțe neclare, bărbatul ar fi pierdut controlul volanului și ar fi intrat cu viteză pe contrasens, unde s-a tamponat frontal cu un camion care circula din sens opus. Impactul a fost devastator- mașina s-a transformat într-un morman de fiare, iar camionul a rupt parapetul și s-a răsturnat. Mai mult, pietrișul transportat de tir s-a împrăștiat pe asflat, blocând traficul.
Șoferul care ar fi responsabil de accident, dar și pasagera acestuia, în vârstă de 66 de ani, au fost grav răniți. Victimele au fost preluate imediat de echipele medicale intervenite la fața locului și transportate la spital pentru îngrijiri medicale. La moment, starea acestora este critică, iar medicii luptă pentru viața lor.
Pe lângă ambulanțe, la fața locului au intervenit pompierii și salvatorii, dar și poliția, care a degajat traficul, întrucât în zonă s-au format ambuteiaje kilometrice.
Poliția din Sîngerei a demarat cercetări pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Ancheta va verifica viteza implicată, poziția vehiculelor și eventuale nereguli în trafic, pentru a determina cu exactitate cauzele coliziunii.
Moldova
/VIDEO/ Pasager „cu mâna lungă”: Un bărbat, reținut pentru comiterea unei serii de pungășii în troleibuzele din Chișinău.
Pasager „cu mâna lungă”. Un bărbat de 61 de ani din capitală a fost încătușat de ofițerii de investigație ai Inspectoratului de Poliție Centru, fiind suspectat de comiterea mai multor pungășii în transportul public.

Potrivit oamenilor legii, acesta își desfășura activitatea infracțională preponderent în troleibuzele de pe rutele nr. 22 și nr. 8. Profitând de aglomerația creată la urcarea și coborârea pasagerilor, individul sustrăgea portmoneele victimelor – în special femei cu vârste cuprinse între 20 și 45 de ani.
Doar pe parcursul verii, pe numele suspectului au fost pornite șase cauze penale – cinci la Inspectoratul de Poliție Centru și una la Buiucani – toate pentru pungășie. Conform estimărilor, prejudiciul total cauzat victimelor se ridică la aproximativ 23.000 de lei.
Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore. Dacă va fi găsit vinovat, riscă o amendă de până la 42.500 de lei, până la 240 de ore de muncă neremunerată în folosul comunității sau chiar până la doi ani de închisoare.
Poliția reamintește cetățenilor să fie vigilenți atunci când circulă cu transportul public, întrucât hoții profită adesea de aglomerație pentru a acționa.
Moldova
/ÎN CĂUTARE/ Poliția cere ajutorul oamenilor: O femeie de 84 de ani din Ialoveni a dispărut fără urmă.
Poliția din Ialoveni este în alertă și solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea unei femei de 84 de ani, care a plecat de la domiciliu în după-amiaza zilei de 13 septembrie și nu s-a mai întors. De atunci, locul aflării ei rămâne necunoscut.

Potrivit oamenilor legii, femeia are 1,60 m înălțime, ochi căprui și o constituție corporală medie. Se deplasează cu ajutorul a două bastoane. În momentul dispariției, purta o fustă de culoare gri închis, o geacă gri și o basma verde.
Polițiștii fac apel către toți cei care ar putea deține informații despre locul unde s-ar afla femeia. În cazul în care ați recunoscut persoana din imagini sau cunoașteți locul unde s-ar putea afla, sunteți îndemnați să contactați de urgență numerele de telefon 68 244 443 sau 112. Orice detaliu, poate fi esențial pentru identificarea persoanei dispărute.
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Impact fatal, la Orhei: Doi șoferi au murit, iar o femeie a ajuns la spital, în urma unei coleziuni violente.
-
Moldova3 zile în urmă
Accident grav pe Șoseaua Muncești: Un taximetrist și doi pasageri au ajuns pe patul de spital.
-
Moldova3 zile în urmă
Crime terifiante în Moldova: Un bărbat legat și torturat la Rezina, altul lovit cu toporul la Comrat.
-
Moldova18 ore în urmă
Impact devastator, la Sîngerei: Doi oameni, în stare gravă, după ce au intrat cu mașina într-un tir.
-
Moldova7 zile în urmă
/VIDEO/ Caz strigător la cer: Mai multe eleve s-au bătut la o școală din raionul Soroca.
-
Moldova6 zile în urmă
Dublu omor în sudul țării: O femeie și un bărbat ar fi fost uciși cu sânge rece de o amică de pahar.
-
Moldova3 zile în urmă
Copilă de 13 ani, luată pe capotă: Minora a fost lovită de un automobil, în timp ce traversa neregulamentar
-
Moldova22 de ore în urmă
Omor în nordul țării: Un bărbat din raionul Soroca ar fi fost ucis cu sânge rece de doi tineri.