Moldova
Crima de la Pereni. Lăsat la libertate de Judecătoria Hîncești, a primit mandat de arest, dar a fugit de la Curtea de Apel
Tânărul de 26 de ani, suspectat că l-ar fi ucis și îngropat pe bărbatul de 34 de ani, din Pereni, raionul Hîncești, a primit astăzi mandat de arest de la magistrații Curții de Apel, dar a fugit din sala de judecată înainte ca judecătorii să anunțe decizia, susțin sursele Deschide.MD. În data de 3 ianuarie acesta a fost reținut de ofițerii de investigație, însă peste 72 de ore a fost lăsat la libertate de instanța de judecată.

Procurorii au contestat la Curtea de Apel Chișinău decizia judecătoarei Valentina Suruceanu, de la Judecătoria Hîncești, din 6 ianuarie curent, prin care l-a lăsat la libertate pe suspectul de 26 de ani, fără a emite pe numele său vreo măsură de restricție.
Tânărul s-a prezentat la ședința de judecată, însă înainte ca magistrații să elibereze mandat de arest pentru 30 de zile pe numele său, dânsul a fugit într-o direcție necunoscută.
Amintim că tânărul l-ar fi bătut pe bărbatul de 34 de ani în timp ce se aflau la o petrecere, iar ulterior, din data de 14 decembrie anul trecut, victima nu a mai dat niciun semn de viață și nimeni nu a mai auzit nimic despre el.
Se presupune că tânărul l-a ucis și l-a îngropat, însă cadavrul victimei așa și nu a mai fost găsit.
Despre dispariția bărbatului, oamenii legii au fost alertați de către mama acestuia în data de 19 decembrie. Femeia le-a spus polițiștilor că fiul său a plecat de acasă din data de 14 decembrie și nu a mai dat niciun semn de viață.
Moldova
Incendiu într-un bloc de locuit din Chișinău. Doi soți, evacuați în ultima clipă din apartamentul cuprins de flăcări
O familie din sectorul Rîșcani al capitalei a trăit clipe de groază în seara zilei de 1 mai. Și asta după ce apartamentul lor a fost cuprins de flăcări, când ambii soți se aflau în interior.

Incendiul s-a produs în seara de 1 mai, pe strada Matei Basarab din sectorul Rîșcani. Potrivit primelor informații, focul a izbucnit la balconul locuinței.
Patru echipaje de pompieri au intervenit prompt pentru a stinge incendiul și pentru a evacua în siguranță cele două persoane aflate în apartament — un bărbat de 67 de ani și soția acestuia, în vârstă de 66 de ani. Potrivit ofițerului de presă al IGSU, Liliana Pușcașu, cuplul nu a suferit răni, ci doar o sperietură zdravănă. Ambii au fost examinați de un echipaj medical la fața locului.
Grație intervenției rapide a salvatorilor, flăcările au fost localizate și lichidate înainte să se răspândească în întreaga locuință.
Specialiștii IGSU urmează să stabilească circumstanțele și cauza exactă a izbucnirii incendiului.
Moldova
Fost primar, acuzat de escrocherie: Ar fi ajutat un om de afaceri să primească ilegal subvenții de 630.000 de lei de la AIPA
Escrocherie la nivelul Administrației Publice Locale. Ex-primarul unui sat din raionul Cahul, dar și un om de afaceri riscă să compară în fața legii după ce ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 630 000 de lei.

Potrivit ofițerilor anticorupție, care instrumentează cazul, cei doi sunt bănuiți că ar fi pus la cale o schemă de obținere ilegală a subvențiilor destinate fermierilor afectați de secetă.
Mai exact, administratorul unei companii agricole, cu sprijinul fostului edil al satului Taraclia de Salcie, ar fi falsificat acte privind pagubele provocate de seceta din anii 2022–2023 pentru terenuri agricole pe care, în realitate, nu le administra.
Documentele fictive au fost prezentate Agenției de Intervenție și Plăți pentru Agricultură, iar în baza acestora, compania a obținut subvenții în valoare de peste 630 000 de lei.
Pentru a documenta întreaga rețea implicată, ofițerii CNA și procurorii din Cahul au descins cu percheziții la domiciliile și în automobilele suspecților, după care ambii au fost escortați la sediul CNA pentru audieri.
Ancheta continuă sub conducerea Procuraturii Cahul, iar suspecții beneficiază de prezumția nevinovăției.
Moldova
Accident mortal, la Ialoveni. Un tânăr de 18 ani a tamponat cu BMW-ul un pieton ce traversa neregulamentar
Accident fatal în orașul Ialoveni. Un BMW condus de un tânăr de 18 de ani, care se deplasa din direcția Ialoveni spre Chișinău, a tamponat un bărbat de 67 de ani, în momentul în care acesta traversa neregulamentar partea carosabilǎ.

În urma traumelor primite, bărbatul a decedat pe loc.
Șoferul, care deține permis de conducere, a fost testat cu aparatul Drager, rezultatul indicând lipsa alcoolului.
Acesta a fost reținut pentru 72 ore, iar Poliția documentează cazul.
-
Moldova3 zile în urmă
/ÎN CĂUTARE/ Alertă de căutare în întreaga țară. Un deținut de 26 de ani a evadat din Penitenciarul nr.1 Taraclia.
-
Moldova3 zile în urmă
O șoferiță s-a răsturnat cu mașina pe un câmp din Sîngerei. O pasageră- la spital.
-
Moldova2 zile în urmă
/VIDEO/ Incident revoltător, la Telenești. O echipă de asistență medicală urgentă a fost huiduită, iar felcerul s-a ales cu un pumn în față.
-
Moldova3 zile în urmă
Grav accident, provocat de un șofer băut, la Briceni. Un mort și doi răniți
-
Moldova4 ore în urmă
Scandal în plin trafic, la Botanica, după un accident rutier. Momentul impactului surprins de o cameră de bord
-
Moldova7 zile în urmă
Un bărbat din Fălești a fost trimis după gratii. Acesta ar fi bătut până la moarte un consătean, care i-a jefuit mama.
-
Moldova3 ore în urmă
Accident mortal, la Ialoveni. Un tânăr de 18 ani a tamponat cu BMW-ul un pieton ce traversa neregulamentar
-
Diaspora3 zile în urmă
Un moldovean, medic cardiolog în Italia, ucis de o mașină, în timp ce circula pe bicicletă