Moldova
/VIDEO/ Preotul scandalagiu din comuna Piatra, caterisit de Mitropolia Moldovei
Preotul scandalagiu din comuna Piatra, raionul Orhei, a fost caterisit de Mitropolia Moldovei. Se întâmplă la două săptămâni după ce a refuzat să oficieze o slujbă de înmormântare şi s-a certat ca la uşa cortului cu rudele răposatului.
Oamenii din comuna Piatra spun că părintele caterisit deseori avea un comportament inadecvat şi era agresiv. De sâmbătă, la cârma sfântului lăcaș se află un nou preot.
Am mers la biserică pentru a discuta cu acesta. În curtea lăcaşului sfânt, am surprins un bărbat care s-a prezentat drept noul preot, însă a refuzat să ne spună mai multe despre el.
– M-a numit și deja cât a da Domnul.
– Sunteți de aici din localitate?
– Nu, nu!
– Dar de unde ați venit?
– Atât, atât. Eu sunt pus. Iaca deseară slujim. Vă invităm, veniți frumos. Eu sunt tânăr, îs mai mic. Aici vedeți că-i zonă de conflict.
Pe teritoriul lăcaşului sfânt se aflau şi câteva femei care făceau curăţenie, dar nici ele nu ne-au putut oferi mai multe detalii despre noul preot. Ele au lăsat să se înţeleagă însă că precedentul preot nu era tocmai uşă de biserică.
„Dacă el merita, avea să fie aici pe loc și nu avea să fie alungat de oamenii din sat. Nu am mers la biserică des, dar dacă era bun, apoi avea să fie pe loc aici”.
Nici episcopul de Orhei, Siluan Şalari, nici reprezentanții din cadrul Mitropoliei Moldovei nu au fost de găsit la telefon pentru a ne confirma sau infirma că la Piatra a fost delegat un alt preot.
Şi localnicii strâng din umeri.
„Eu nu am știut. Sunt a doua casă de la biserică, dar nu m-a anunțat nimeni. Nu mi-a spus adunare că să-l dăm afară. Că este nou preot nu știu”.
– Este preot nou. Astăzi fac curat acolo. Suntem la curent.
– Dar cunoașteți noul preot?
– Nu, nu.
– Nu știți de unde a venit?
– Nu. Știu că-i de la Furceni, dar locuia în Chișinău. Numai rău și rău nu poate fi, o să fie și mai bine.
Oamenii din comună continuă să se împartă în două tabere. Unii îl vor înapoi pe vechiul preot, alţii salută decizia de a-l caterisi.
„Este o persoană neadecvată, care este un om foarte vulgar. L-am răbdat atâția ani. Eu cred că este foarte bine, pentru că avem nevoie de un preot cumsecade”.
„Eu nu am avut nimic. Când aveam timp mă duceam, când nu, apoi nu mă duceam. Eu am fost și la morturi foarte des și până nu-l insultau și până nu se aninau de dânsul. El are regulile lui. Nu am avut nimic cu el. Niciodată și m-am împăcat”.
L-am telefonat pe preotul scandalagiu pentru a ne oferi o reacție ca urmare a deciziei de a-l înlătura de la slujbe, însă la apel ne-a răspuns soția acestuia, care a refuzat să ne facă legătura că el. Acum o săptămână, când am purtat ultima discuție la telefon, preotul se arăta indignat de nemulţumirile sătenilor şi spunea că la înmormântarea care s-a soldat cu scandal s-a comportat adecvat.
Moldova
Trei persoane, condamnate la pușcărie: Au drogat și obligat o minoră să se culce cu până la șapte clienți pe zi.
Doi bărbați și o femeie din Chișinău au fost condamnați la 15 și 13 ani de închisoare pentru exploatarea sexuală a unei fete de 16 ani. Copila a trecut printr-un calvar timp de peste 40 de zile, fiind drogată și impusă să consume alcool pentru a întreține relații sexuale cu până la șapte clienți pe zi.
Potrivit unui comunicat al PCCOCS, cazul s-a produs în 2019, când victima, care avea pe atunci 16 ani, a fugit de acasă, din Cantemir, după un conflict cu familia. Aceasta a plecat la Chișinău, unde a făcut cunoștință cu femeia condamnată, care avea, pe atunci, 20 de ani. Întrucât nu avea unde trăi, aceasta a acceptat propunerea condamnatei să se cazeze gratuit în apartamentele pe care le care închiria pentru prestarea serviciilor sexuale. Totuși, după o perioadă de timp, condamnata a amenințat-o că o va alunga din apartament dacă nu-i va da bani.
Astfel, adolescenta a fost constrânsă să presteze și ea servicii sexuale, în baza anunțurilor publicate de tânăra condamnată pe o platformă de anunțuri. Aceasta era forțată să consume alcool și droguri de tip ”sare” ca să poată presta servicii sexuale cu până la șapte clienți pe zi.
Toți banii erau ulterior luați de condamnată, care mai fusese anterior cercetată penal pentru păstrare de droguri, furt și înșelăciune.
În schema de traficare a copilei figurau și doi indivizi: un tânăr de 28 de ani, care o transporta pe victimă la ”chemări”. Totuși, cei mai mulți clienți erau puși la dispoziție de către condamnatul care era administrator al unui hostel din municipiul Chișinău, cu vârsta de 39 de ani.
Schema de traficare a copilei a fost deconspirată de autorități peste circa 40 de zile. Un client care venise la apartamentul unde se afla victima pentru servicii sexuale a refuzat să întrețină cu aceasta relații intime după ce a observat că minora era drogată. Ulterior, acesta a denunțat autorităților cele văzute, iar cei trei au fost plasați în arest.
Adolescenta traficată a fost primită într-un Centru de plasament din Chișinău, unde a beneficiat de îngrijiri medicale și asistență psihologică. Totodată, la solicitarea victimei, cei trei condamnați urmează să-i achite suma de 25 de mii de lei ca prejudiciu moral. Suplimentar pedepsei cu închisoarea, cei trei nu vor putea munci în domenii legate de copii timp de alți trei ani.
Moldova
/VIDEO/ Ar fi spart mașini parcate: Doi cetățeni străini, reținuți la Chișinău și plasați în arest pentru 30 de zile.
Doi cetățeni străini au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, după ce ar fi spart un automobil parcat pe o stradă din Chișinău și ar fi furat câteva mii de lei. Suspecții sunt bănuiți că fac parte dintr-un grup infracțional organizat, specializat în furturi din mașini.
Potrivit poliției, reținerea a fost efectuată de ofițerii sectorului Botanica, iar cei doi bărbați au vârstele de 46 și 51 de ani. Ancheta arată că indivizii ar fi spart geamul unui automobil parcat, au pătruns în interior și au sustras mijloace bănești, după care au părăsit locul faptei.
În urma măsurilor speciale de investigație, polițiștii au reușit să-i identifice și să-i localizeze pe suspecți. Oamenii legii susțin că aceștia ar face parte dintr-o grupare infracțională organizată, care viza automobile parcate în diferite zone ale capitalei.
Pe numele bănuiților a fost aplicată măsura preventivă – arest pentru 30 de zile. Conform legislației în vigoare, dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă o pedeapsă de până la patru ani de închisoare.
Moldova
Doi maturi și patru copii au fost răniți, după ce mașina lor s-a tamponat cu un tir și cu un microbuz, la Anenii Noi.
Un accident rutier extrem de grav, soldat cu mai multe persoane rănite, inclusiv patru copii, s-a produs în după-amiaza zilei de 9 februarie, pe drumul de ocolire a localității Troița Nouă din raionul Anenii Noi. Victimele au avut nevoie de intervenția de urgență a medicilor.
Potrivit informațiilor preliminare oferite de poliție, accidentul a avut loc în jurul orei 15:00. Un bărbat de 53 de ani, care conducea un camion, ar fi pierdut controlul direcției de deplasare, a pătruns pe sensul opus de circulație și a lovit un automobil condus de un bărbat de 30 de ani. În urma impactului violent, autoturismul a fost proiectat într-un microbuz, la volanul căruia se afla un bărbat de 40 de ani.
În urma coliziunii, șoferul autoturismului și pasagerii acestuia – un tânăr de 21 de ani și patru copii cu vârstele de 14, 10, 2 și 1 an – au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale.
Poliția mai precizează că toți cei trei șoferi implicați în accident au fost testați alcoolscopic, iar rezultatele au fost negative. Oamenii legii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs accidentul.


-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Narcotice de milioane, ascunse în stufăriș: Patru bărbați, prinși în flagrant cu 8 kilograme de droguri, la Țînțăreni.
-
Moldova5 zile în urmă19 victime la Ulmu: O autospecială IGSU a derapat și s-a tamponat cu un microbuz.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Call-centru cu rulaj de milioane: Polițiștii au destructurat o amplă schemă de escrocherii și spălare de bani.
-
Moldova6 zile în urmă350.000 de euro pe zi: trei moldoveni ar fi făcut avere la o fabrică uriașă de țigări de contrabandă în Italia.
-
Moldovao zi în urmă/VIDEO/ Rețea criminală din penitenciare: Tânăr de 25 de ani, reținut pentru coordonarea unei organizații criminale.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Migrație ilegală, dejucată la Ungheni: Patru moldoveni ar fi încercat să scoată ilegal din țară cinci cetățeni străini.
-
Moldova5 zile în urmăColiziune mortală la Orhei: Un șofer a murit după ce a derapat cu mașina și s-a tamponat cu un camion.
-
Moldova5 zile în urmăAu rămas fără apartamente: Mai mulți investitori ai unui bloc locativ din capitală, înstrăinați ilicit de proprietate.
