Moldova
Tragicul accident de la Comrat. Poliția a pornit un dosar penal pe numele șoferului cu BMW
Oamenii legii au pornit un dosar penal pe numele șoferului care a provocat sâmbăta trecută, 20 iunie, un grav accident la Comrat care s-a soldat cu decesul a două tinere și rănirea gravă a altor câteva persoane, dintre care doi copii.
Contactată telefonic, Mariana Bețivu, ofițerul de presă al Inspectoratului General al Poliției, a declarat pentru Deschide.MD că șoferii celor două automobile implicate în accident încă se află în spital, însă oamenii legii au pornti un dosar penal pe numele șoferului cu BMW.
„Pe numele său a fost pornit un dosar penal în baza articolului 264 alin. 5) pentru încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport, încălcare ce a cauzat decesul a două sau mai multor persoane. Dacă vinovăția sa va fi demonstrată în instanță, dânsul riscă să se aleagă cu închisoare de la 6 la 10 ani, dar și cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport”, susține Bețivu.
Potrivit lui Maxim Cazacu, purtătorul de cuvânt al Institutului Mamei și Copilului din Chișinău, unde au fost aduse cele două fetițe de 7 și repectiv 3 ani, victime ale accidentului, până când nu sunt schimbări esențiale ale stării de sănătate ale acestora. Pe parcursul zilei de ieri, 22 iunie, fetița de 3 anișori a fost supusă unei intervenții chirurgicale.
Amintim că, sâmbăta trecută, șoferul unui BMW se deplasa cu viteză excesivă, iar a într-o curbă, din cauza asfaltului umed, a pierdut controlul volanului și a intrat pe contrasens. BMW-ul s-a izbit frontal într-un automobil de marca Peugeot care venea din parte opusă și în care se afal o familie.
În urma impactului, o tânără însărcinată, în vârstă de 31 de ani din BMW a murit pe loc, iar mama celor două fetițe de 7 și 3 ani din Peugeot, în vârstă de 27 de ani a murit câteva clipe mai târziu, la spital. Tatăl fetițelor, dar și șoferul care s-ar face vinovat de accident, au fost transportați la spital în stare gravă.
Oamenii legii au pornit o anchetă în acest caz și urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.
Moldova
Accident tragic la Strășeni: O femeie și un bărbat au decedat pe loc, după ce două mașini s-au lovit violent. Doi minori și un adult, transportați la spital
Un grav accident rutier, soldat cu două persoane decedate și altele trei rănite, s-a produs astăzi în apropierea satului Codreanca. La fața locului au intervenit polițiștii, medicii de pe ambulanță și pompierii.
Totul a avut loc în jurul orei 17:20, pe traseul dintre satele Greblești și Codreana, transmite Știri.md.
Din cercetările preliminare, s-a stabilit că o femeie în vârstă de 38 de ani, conducând un automobil de marca Toyota Carina, în care se aflau concubinul ei de 35 de ani și fiul lor de opt ani, ar fi efectuat o manevră de depășire neregulamentară.
În urma acesteia, autoturismul a intrat în coliziune frontală cu un Seat Ibiza, condus de o femeie de 27 de ani, care avea ca pasageră o minoră de doi ani.
„Impactul a fost violent, iar Toyota s-a răsturnat pe acostament. Accidentul s-a soldat cu decesul șoferiței și al concubinului acesteia. Minorii din ambele autoturisme și șoferița din Seat au fost transportați la spital cu diverse traumatisme”, au comunicat oamenii legii.
Poliția continuă cercetările pentru a stabili circumstanțele exacte ale accidentului.
Moldova
Ar fi cerut mită de 60 mii euro: Un bărbat va fi judecat pentru trafic de influență.
A cerut zeci de mii de euro ca să scape un suspect de răspundere penală, dar a ajuns el în arest. Procuratura Anticorupție a finalizat urmărirea penală și a trimis în instanță un dosar de rezonanță în care un bărbat este acuzat de trafic de influență.
Potrivit anchetatorilor, acesta ar fi pretins o sumă consistentă, mai exact 60 de mii de euro, de la o persoană acuzată de corupere pasivă, susținând că are influență asupra organelor de urmărire penală și a unor funcționari cu demnitate publică, promițând că poate aranja scoaterea acesteia de sub urmărire penală.
Din banii ceruți, ar fi primit 25 de mii de euro, garantând că va împiedica emiterea unei noi ordonanțe de reținere și deschiderea altor dosare.
Învinuitul nu și-a recunoscut vina, însă procurorii au trimis cauza spre examinare în fond la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani. În prezent, acesta se află în arest preventiv.
Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă o amendă de până la 200 de mii de lei sau între 2 și 7 ani de închisoare, precum și interdicția de a ocupa anumite funcții.
Moldova
Percheziții de amploare în România: Mai mulți medici, bǎnuiți cǎ obțineau ilegal specializările în Republica Moldova
Procurorii şi poliţiştii români fac, miercuri, 14 percheziţii într-un dosar care vizează înşelăciune, fals material în înscrisuri oficiale, fals informatic, uz de fals şi exercitarea fără drept a unei profesii sau activităţi.
Mai mulţi medici au cerut Ministerului Sănătăţii recunoaşterea studiilor la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie “Nicolae Testemiţanu” din Chişinău, dar procurorii suspectează că Rezidenţiatul nu s-a efectuat în realitate, scrie News.ro.
”Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi ofiţeri din cadrul IGPR – Direcţia de Investigaţii Criminale au pus în executare în cursul zilei de astăzi, 5 noiembrie 2025, un număr de 14 percheziţii domiciliare la sediul unei instituţii publice şi locuinţele unor persoane fizice, în Bucureşti şi mai multe judeţe”, anunţă, miercuri dimineaţă, Parchetul General.
Acţiunile au loc într-o cauză penală în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de înşelăciune, fals material în înscrisuri oficiale, fals informatic, uz de fals şi exercitarea fără drept a unei profesii sau activităţi.
”Ancheta vizează mai mulţi medici care au solicitat Ministerului Sănătăţii recunoaşterea titlurilor de calificare medic specialist dobândite în Republica Moldova, la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie “Nicolae Testemiţanu” din Chişinău, depunând în acest sens diplomele aferente de medic specialist de absolvire a rezidenţiatului. Titlurile de calificare vizau diverse specialităţi, precum: medicină de urgenţă, ortodonţie, chirurgie plastică, estetică şi microchirurgie reconstructivă, imagistică, chirurgie dento-alveolara, parodontologie”, precizează procurorii.
Probatoriul administrat de aceştia ridică, însă, suspiciunea că studiile de rezidenţiat, care presupuneau prezenta fizică obligatorie a medicilor rezidenţi la bazele clinice universitare, nu au avut loc în realitate, în condiţiile in care, pe perioada cursurilor de specializare, medicii rezidenţi se aflau în România, unde erau salarizaţi cu normă întreagă.
12 persoane urmează să fie duse la audieri, dacă vor fi depistate.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Conserve „cu surprize” din Europa: 9 kilograme de mefedronă, descoperite de ofițerii INI.
-
Moldova3 zile în urmăCrimă cu sânge rece într-un apartament din Chișinău. O femeie a fost ucisă, alta transportată la spital
-
Moldova24 de ore în urmăTragedie șa Institutul de Neurologie și Neurochirurgie din Chișinău. Un bărbat de 73 de ani a căzut de la etajul 3
-
Moldova7 zile în urmăScandal de proporții la liceul „Gheorghe Asachi” din Chișinău: Conducerea instituției și un agent economic, reținuți pentru corupție.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Vindea droguri lângă universități: Un tânăr de 23 de ani, reținut pentru activitate de „curierat”.
-
Moldova3 zile în urmăAu mințit sute de oameni cu „investiții online”. Trei bărbați reținuți și sechestru pe 100.000 $
-
Moldova6 zile în urmăNori negri de fum, la Bălți: O semiremorcă încărcată cu cabluri a fost mistuită în totalitate de foc.
-
Moldova7 zile în urmăCeartă între rude, sfârșită cu moarte: Un bărbat din Cantemir: condamnat la 15 ani de inchisoare pentru omorul unchiului său.
