Rețele de socializare

Moldova

Detalii la cazul accidentului fatal de pe strada Ismail: Șoferul a încercat să inducă în eroare oamenii legii. Voicu: „A spus că era altcineva la volan”.

Șoferul care ar fi provocat accidentul fatal de la intersecția străzilor Ismail și Ștefan cel Mare, soldat cu doi morți, nu cooperează cu ancheta.

Publicat

Declarația a fost făcută de ministrul de Interne, Pavel Voicu, în cadrul emisiunii „Puterea a patra” de la N4. Voicu a precizat că tânărul ar fi încercat să-i inducă în eroare pe oamenii legii, spunând că la volanul mașinii se afla, de fapt, o altă persoană, transmite AGORA.

„Ancheta a stabilit că el se afla într-o cursă. A fost găsit și celălalt participant. Niciunul nu colaborează cu organul de urmărire penală. Persoana bănuită de comiterea accidentului a încercat să spună că la volan era altă persoană care ar fi părăsit locul accidentului. Indiferent dacă își va recunoaște sau nu vina, avem toate probele necesare pentru a-l deferi justiției”, a declarat ministrul Afacerilor Interne.

Voicu a adăugat că în urma acțiunilor bănuitului, dar și în consecința comportamentului față de oamenii legii, tânărul va răspunde după merit.


„Este un criminal și va fi tras la răspundere. Nu știu dacă avocatul i-a sugerat această poziție, dar vorbim de niște circumstanțe atenuante când își recunoaște vina. Eu chiar cred că în privința lui vor fi aplicate situațiile agravante pentru că acțiunile lui de până la accident și încercarea lui de a induce în eroare organul de urmărire penală nu este în interesul lui”, a mai spus ministrul.

AGORA amintește că în noaptea de 17 mai la intersecția străzilor Ismail și a Bd. Ștefan cel Mare, a avut loc un accident grav, soldat cu decesul a două persoane.

În accident au fost implicate mai multe automobile. În rezultatul impactului, șoferul unui automobil de marca „Toyota” în vârstă de 39 de ani și pasagerul său, cu vârsta în jur de 50 de ani, au decedat.


Advertisement

Moldova

Percheziții de amploare în capitală: Zece persoane, bănuite de construcția ilegală a unui local într-o zonă istorică.

Percheziții de amploare în capitală într-un dosar ce vizează construcția ilegală a unui local într-o zonă istorică a Chișinăului. Zece persoane, printre care și un funcționar public din cadrul Ministerului Culturii, au statut de bănuit.

Publicat

Mai exact, ofițerii CNA și procurorii desfășoară acțiuni de urmărire penală într-o cauză ce ține de edificarea unui local pe strada Eugen Doga, într-o zonă protejată a orașului. Perchezițiile au fost efectuate la mai multe persoane responsabile de executarea lucrărilor de construcție, care ar fi fost realizate cu abateri grave de la documentația de proiect.

Anchetatorii susțin că imobilul ar fi fost extins ilegal pe teren public, iar recepția finală a construcției ar fi fost făcută în lipsa actelor permisive, deși lucrările fuseseră anterior sistate în baza unui act de control emis de Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică.

În prezent, 10 persoane sunt vizate în calitate de bănuiți. Printre aceștia se numără șeful Agenției de Inspectare a Monumentelor din cadrul Ministerului Culturii, beneficiarul localului, reprezentantul unui agent economic, dar și mai mulți responsabili de lucrările tehnice. Faptele sunt investigate sub aspectul comiterii infracțiunii de „executare necalitativă a construcțiilor”, prevăzută de Codul penal.


Acțiunile au loc sub conducerea procesuală a Procuraturii municipiului Chișinău, iar persoanele vizate urmează a fi audiate la sediul CNA. Ancheta este în desfășurare.


Citește mai departe

Moldova

Încă o tragedie pe trasee: O șoferiță a murit după ce s-a tamponat frontal cu un camion, la Anenii Noi.

Încă o tragedie pe drumurile din țară. O femeie de 61 de ani și-a pierdut viața, după ce a intrat pe contrasens și s-a lovit frontal cu un camion. Accidentul fatal s-a produs în data de 14 ianuarie, în apropiere de orașul Anenii Noi.

Publicat

Potrivit poliției, șoferița a intrat din motive care urmează a fi stabilite, pe contrasens și s-a tamponat frontal cu un camion, la volanul căruia se afla un bărbat de 35 de ani.

În urma impactului, femeia a decedat pe loc.

Poliția urmează să stabilească toate circumstanțele, dar și cauza exactă a producerii accidentului.



Citește mai departe

Moldova

Accident tragic la Cimișlia: Un copil de opt luni și un bărbat au murit, iar trei persoane au fost rănite.

Accident înfiorător la Cimișlia: Un bebeluș de doar opt luni și un bărbat au murit, după ce două mașini s-au tamponat violent.

Publicat

Potrivit poliției, coliziunea tragică s-a produs în după-amiaza zilei de 14 ianuarie, în apropiere de orașul Cimișlia. Preliminar s-a stabilit că o mașină condusă de un bărbat de 27 de ani, care avea cu el trei pasageri, a efectuat manevra de virare la stânga, moment în care un alt șofer, în vârstă de 36 de ani, a ieșit la depășire și a lovit lateral automobilul.

Impactul a fost fatal pentru șoferul de 27 de ani și un copil de doar opt luni, care se afla în mașina acestuia. Victimele au decedat pe loc, iar medicii interveniți la fața locului nu au putut decât să constate decesul acestora. Totodată, alte două persoane din același automobil, dar și cel de-al doilea conducător auto au suferit  multiple traumatisme și au fost transportați de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.

Poliția investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul tragic.



Citește mai departe

topul săptămânii