Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Polițiști de frontieră, luați la pumni de „contrabandiști”. Nu ar fi asigurat „coridor verde”

Mai mulți polițiști de frontieră au fost bătuți și insultați de către doi presupuși contrabandiști băuți, chiar pe teritoriul unei subdiviziuni specializată a Poliției de Frontieră. Aceștia ar fi venit să ceară socoteală de la doi șefi din cadrul PF pe care i-ar fi plătit pentru a trece marfă de contrbandă prin sectorul verde al frontierei. Incidentul a avut loc în noaptea de duminică, 10 noiembrie, în localitatea Larga, raionul Briceni. Sursele Deschde.MD din teritoriu susțin că factorii de decizie din cadrul Poliției de Frontieră ar încerca să mușamalizeze acest caz.

Publicat

Surse ale portalului Deschide.MD, sub protecția anonimatului, ne-au spus că Vadim Crăciun alias „Rîjîi”, un personaj cunoscut în Nordul țării și care ar implicat în mai multe scheme de contrabandă cu marfă din Ucraina, în noaptea de duminică, împreună cu Sorin Cernelea, un consătean de-al său, au intrat în postul vamal Larga, Briceni, forțând și doborând la pământ turnichetul cu o mașină de teren de marca Mitsubishi L200.

Cei doi i-au insultat și amenințat pe toți polițiștii de frontieră aflați în tura de serviciu, iar Crăciun chiar l-ar fi lovit de mai multe ori pe superiorul de post, după care s-au deplasat cu autoturismul pe teritoru la o subdiviziune specializată a Poliției de Frontieră unde se păstrează tehnica și armamentul din dotare.

Acolo, Crăciun cu Cernelea ar fi manifestat același comportament agresiv și ar fi aplicat mai multe lovituri cu pumnii polițiștilor de frontieră, după care au urcat în automobil și s-au deplasat într-o direcție necunoscută.


Vadim Crăciun ar fi recurs la aceste acțiuni, din dorința de a se răzbuna pe doi șefi de la PF cărora le-ar fi dat mită ca să treacă un lot de contrabandă prin segmentul verde al frontierei de stat. Crăciun s-ar fi supărat pe ei pentru că nu ar fi făcut așa cum a fost înțelegerea și nu au trecut toată marfa indicată de căre acesta. Este vorba despre Eremei Dodu, șef de secție, și Andrei Mîrza, șef-adjunct al Direcției Nord a Poliției de Frontieră.

Aceleași surse ne-au mai spus că, despre acest caz a fost sesizat șeful de sector al PF, Eremei Dodu, dar și șeful interimar la Direcției Nord al PF, maiorul Ruslan Gălușca, însă cei doi ar fi coordonat cu șeful PF, Rosian Vasiloi, și s-a luat decizia de a nu ridica mare zarvă în acest caz, dar și mușamalizarea incidentului. Cazul a fost trecut în Registrul Nr.2.

Sursele au ținut să menționeze că pentru calmarea spiritelor, imediat după acest incident, s-ar fi implicat și Marin Derevenciuc, șeful Echipelor Moblile din cadrul Direcției Nord a PF. Acesta se presupune că ar fi unul din partenerii schemelor de contrabandă ale lui Crăciun.


Derevenciuc l-ar fi convins pe Crăciun „Rîjii” că trebuie să predea mașina pe teritoriul Sectorului poliției de frontiera Larga până când se va liniști tot, după care ar putea să o ia înapoi. Mai mult, Derevenciuc i-ar fi spus lui Crăciun că pentru o perioadă de timp ar fi bine să fugă din țară, în Ucraina.

Solicitat telefonic, comisarul Eremei Dodu, șef de sector din cadrul PF, când a fost întrebat despre acest caz, ne-a spus că nu ne poate nimic, că este ocupat cu o comisie și a închis nervos apelul.

La rândul său, Andrei Mîrza, șeful-adjunct al Direcției Nord a Poliției de Frontieră, ne-a spus că despre acest caz să luăm legătura cu aparatul central căci la moment el este într-o ședință, are alte priorități, alte lucruri mai importante. Întrebat dacă este adevărat că ar fi luat mită de la presupusul contrabandist care i-a agresat pe polițiștii de frontieră, a început acuza defecțiuni tehnice și la fel ca și Dodu a întrerupt nervos discuția.


Nici de la Ion Cecan, șeful IP Briceni, nu am putut afla mai multe detalii. Cecan nu a confirmat, dar nici nu a infirmat incidentul, și ne-a spus că nu ne poate oferi mai multe detalii dat fiind faptul că acest caz este anchetat de către angajații Poliției de Frontieră.

Ana Marchitan, ofițerul de presă al Poliției de Frontieră, ne-a confirmat incidentul, însă la mai bine de trei zile de la incident, reprezentatul PF susține că nu se cunosc motivele pentru care a venit bărbatul agresiv pe teritoriul PF.


Poliția de frontieră confirmă că în data de 10 noiembrie curent, aproximativ la ora 01:31 a fost semnalat un act de huliganism prin care un mijloc de transport de model Mitsubishi L 200 a lovit porțile de la intrare a Sectorului Poliției de Frontieră Larga. Aflat pe teritoriul Sectorului, conducătorul auto a prezentat un comportament necontrolat, folosind cuvinte obscene în adresa polițiștilor de frontieră. Angajații PF au acționat imediat conform atribuțiilor de serviciu. Persoana documentată este un locuitor al satului Larga, raionul Briceni. Ca urmare a celor întâmplate, a fost inițiat dosar penal pe huliganism, iar ofițerii de investigații continuă cercetările și în prezent împreună cu reprezentanții Procuraturii Briceni”, susține Marchitan.

Deși, reprezentatnul PF susține că „angajații PF au acționat imediat conform atribuțiilor de serviciu”, din imaginile suprinse de camerele de supraveghere se vede cum Crăciun a urcat nestingherit în mașină și și-a văzut mai departe de drum.

Mai mult, Marchitan nu ne-a putut spune ce a stat la baza comportamentului agresiv al bărbatului, însă ne-a comunicat că acesta nu a fost reținut pentru 72 de ore și că este cercetat în stare de liberate.

Moldova

Final tragic după accidentul din Rîșcani: angajatul IGSU lovit cu mașina de un șofer beat și drogat a decedat după 14 zile în comă

Angajatul IGSU, în vârstă de 40 de ani, care a fost lovit de o mașină condusă de un șofer aflat băut și drogat la volan, a decedat pe patul de spital, după 14 zile în comă.

Publicat

Informația a fost oferită pentru redacția noastră de către o persoană apropiată a victimei, care susține că șoferul vinovat ar încerca să propună bani rudelor bărbatului, în încercarea de a scăpa de pedeapsă.

Amintim că accidentul s-a produs pe 3 decembrie, în jurul orei 19:40, pe traseul R-7, în satul Petrușeni, la intersecția cu Duruitoarea Veche, raionul Rîșcani.


Șoferul unui Toyota Auris, un bărbat de 30 de ani, ar fi pierdut controlul volanului, a lovit pietonul de 40 de ani, angajat IGSU, aflat în afara orelor de serviciu, în timp ce se afla lângă propriul automobil, parcat cu avariile pornite, după care s-a izbit într-un pilon electric. Atât victima, cât și șoferul au fost transportați la Spitalul Municipal Bălți.

Testările au arătat că șoferul era în stare avansată de ebrietate, cu 0,68 mg/l alcool în aerul expirat, iar testul antidrog a ieșit pozitiv la consum de marijuana.


Citește mai departe

Moldova

Crimă șocantă în raionul Anenii Noi: trei persoane ar fi fost ucise și date hrană porcilor

Un bărbat de 59 de ani dintr-o localitate a raionului Anenii Noi și concubina acestuia au fost reținuți de oamenii legii, fiind bănuiți de comiterea unor crime deosebit de grave.

Publicat

Potrivit unor surse apropiate anchetei, citate de Stiri.MD, cel puțin trei persoane ar fi fost ucise, iar ulterior cadavrele ar fi fost distruse, fiind oferite drept hrană animalelor din gospodăria suspectului.

Reținerea a avut loc ieri, în satul Bereozchi, după mai multe zile de căutări. Surse apropiate anchetei susțin că bărbatul administra o fermă și angaja persoane social-vulnerabile. Din motive care urmează a fi stabilite, cel puțin trei dintre acestea ar fi fost omorâte.

În timpul perchezițiilor efectuate la domiciliul suspectului, polițiștii au depistat haine ce ar aparține uneia dintre victime, aruncate într-o fântână din curtea gospodăriei.


Autoritățile nu confirmă deocamdată oficial detaliile privind modul comiterii crimei, menționând că este vorba despre un dosar extrem de complex, aflat în faza activă de urmărire penală.

Bărbatul are antecedente penale, fiind anterior condamnat pentru huliganism, violare de domiciliu și furturi. Inițial, cauza penală a fost pornită pe faptul dispariției unei persoane, însă în urma măsurilor speciale de investigație, anchetatorii au stabilit ca versiune de bază comiterea omorului.

Suspectul și concubina acestuia au fost plasați în custodia organelor de drept, iar pe caz continuă acțiunile procesuale. Oamenii legii anunță că vor reveni cu informații suplimentare pe măsura avansării anchetei.


Citește mai departe

Moldova

Meșter în radioelectronică, trimis în judecată după nouă ani de pornografie infantilă

Un bărbat de 53 de ani din Chișinău, care activa în domeniul radioelectronicii, a fost trimis în judecată după ce a acumulat peste 5.500 de fotografii și filmulețe cu pornografie infantilă, unele cu fete începând de la vârsta de 10 ani.

Publicat

Faptele ar fi fost comise pe parcursul a nouă ani, între 2017 și 2025, materialele fiind descărcate și distribuite prin internet, inclusiv prin BitTorrent.

Fișierele erau stocate pe mai multe dispozitive de mare capacitate, iar în urma perchezițiilor au fost ridicate și telefoane mobile pentru expertizare.

Deși inițial a negat, bărbatul a recunoscut ulterior că a deținut materialele, susținând că erau „pentru uz personal”. Legea prevede însă pedeapsă cu închisoarea de la 1 la 3 ani chiar și pentru simpla deținere a unor astfel de imagini.


Dosarul va fi examinat de instanță, iar până la o decizie definitivă, inculpatul beneficiază de prezumția nevinovăției.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii