Moldova
/FOTO/ Trei bărbați și o femeie din Azerbaidjan, Uzbekistan și Turcia munceau lucrau, la negru, într-un local din Chișinău
Munca nedeclarată aduce prejudicii atât cetățenilor străini, cât și statului unde aceștia se înregistrează. Oferirea unor condiții de muncă nesigure, salarii sub limita minimă, facilitarea șederii ilegale sau interdicția de a mai intra în Republica Moldova sunt doar câteva dintre riscurile, la care se supun străinii.
În context, la 28.10.2019 de către ofițerii subdiviziunii specializate a BMA, în urma petrecerii masurilor specifice în capitală, în incinta unui loc de agrement au fost depistați 3 bărbați originari din Republica Azerbaidjan, Uzbekistan și Turcia cu vârste cuprinse între 41 și 49 de ani și o femeie în vârstă de 20 de ani originară din Uzbekistan, care desfășurau activități lucrative fără acte permisive, eliberate în modul stabilit de legislație.
Urmare a celor stabilite, în privința străinilor au fost inițiate proceduri de returnare cu instituirea interdicțiilor de intrare pe teritoriul Republicii Moldova pe o perioadă de 3 ani și sancționarea contravențională a acestora cu amenzi de de la 30 la 60 de unități convenționale. Totodată, la demersul Biroului în privința cetățeanului turc de către instanța de judecată a fost dispusă luarea în custodie publică în Centrul de plasament temporar al străinilor.
În continuare, se desfășoară activități specifice pentru clarificarea aspectelor constatate privind primirea la muncă a străinilor fără forme legale, în vederea dispunerii măsurilor legale față de angajator, care riscă amendă de la 120 la 150 de unități convenționale pentru fiecare angajat ilegal, cât și îndepărtarea sub escortă a cetățeanului turc pe teritoriul țării.
Sesizează o ședere ilegală a străinilor pe întreg teritoriul țării la numerele de telefon:
regiunea Nord: 0231-61996, 078740969
regiunea Centru: 022-274018, 078900818
regiunea Sud: 0299-47215, 078740962

Moldova
Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei
Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.
Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.
Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.
Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.
Moldova
Mașină scăpată de sub control, proiectată în gard la intrarea în Vrănești
Un accident rutier s-a produs miercuri, 17 decembrie, la intrarea în localitatea Vrănești, raionul Sîngerei, după ce șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului din cauza condițiilor meteo.
Mașina a ajuns în gardul unei gospodării, care s-a prăbușit în urma impactului, iar autoturismul a fost serios avariat.
Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.
Polițiștii investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.
Moldova
Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite
Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.
Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.
În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.
Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.
-
Moldova6 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Diasporao zi în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova6 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova23 de ore în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova6 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldova3 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Moldova3 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova6 zile în urmă„Agentul imobiliar” care a înșelat de milioane. Fraudă de peste 2,3 milioane de lei
