Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ A vrut să fugă de polițiști, dar a ajuns cu mașina într-un pilon. Șofer băut, ajuns pe mâna oamenilor legii.

A vrut să fugă de polițiști, dar a ajuns cu mașina într-un pilon. Este isprava unui șofer prins beat la volan. În automobil se mai aflau trei bărbați, care s-au făcut nevăzuţi imediat după impact. Din fericire, toţi s-au ales doar cu câteva zgârâieturi.

Publicat

Accidentul a avut loc aseară, pe o stradă din centrul Capitalei. Camera de bord a echipajului de poliție a reușit să surprindă imagini din momentul impactului.

Testul de alcoolemie a demonstrat că, în aerul expirat, concentrația de acool a depășit de cinci ori norma admisă.

„- Încă, încă, încă o atât, uite aici atent.
– 0.86
– Asta sunt trei beri.
– BMW a cui e?
– Al meu.
– De ce ai venit cu dânsu?
– Eu trei beri am băut.”


Conducătorul în vârstă de 25 de ani s-a dat în spectacol în fața agenților de patrulare.

”El a venit, el așa îmi umbla cu degetele, „că auzi tu, că așa și așa”. Da până acum el era erou aici…că ai venit , na pac, pac … așa umbla pe aici. Da de unde te-ai luat așa educat măi? De unde te-ai luat tu așa? Până acum de ce nu vorbeai așa când nu erau ei ?”

Mai mult, bărbatul conducea automobilul doar cu o mână, cealaltă fiind bandajată. Acesta nu și-a recunoscut fapta și i-a acuzat pe polițiști că l-ar fi oprit fără motiv.


„M-am speriat din cauza la poliție, poliția m-a speriat că eu am vrut să mă opresc în partea stângă și din cauza că ei erau din urma mea, eu am lovit în acest pilon. Fără nici o poziție fără nimic, eu pur și simplu mergeam regulamentar, poliția pur și simplu o vrut să mă oprească, domnu o spus că eu eram în stare de ebrietate.”

Șoferul nu s-a arătat deranjat de faptul că a urcat beat la volan.

„Da e normal pentru că la noi, numai la noi în Moldova așa-i că dacă bei două beri gata ești …în pantaloni cum s-ar spune, știi? Pentru că din două beri nu te îmbeți.”


Acum, acesta riscă să se aleagă cu dosar penal.

„ Noi am dat sonor ca să oprească, cetățeanul nu a vrut, a început să fugă de noi. Riscă amendă până la 42 de mii de lei cu privarea de conducere a automobilului de trei până la cinci ani”, a spus ALEXANDR NEMEȚ, agent principal al INP.


publika.md

Moldova

Poker ilegal la Bălți: descinderi într-o saună folosită ca sală clandestină de jocuri de noroc

Ofițerii Direcției Investigații „Nord” a INI au destructurat o schemă de organizare ilegală a jocurilor de noroc în municipiul Bălți. Activitatea era desfășurată într-o saună închiriată special pentru acest scop, iar organizatorul – un bărbat de 37 de ani – genera venituri nedeclarate, prejudiciind bugetul public.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, în saună se desfășurau partide ilegale de poker, la care participau mai multe persoane. În urma perchezițiilor efectuate cu sprijinul mascaților din BPDS „Fulger”, și în baza autorizațiilor emise de Judecătoria Bălți, au fost ridicate sute de fișe de joc (cu valori de 5, 25, 100, 500 și 5000 lei), cărți de joc și alte obiecte relevante.

În interior au fost depistate 12 persoane care participau la jocurile de noroc ilegale. Asupra acestora s-au efectuat percheziții corporale, fiind ridicate sume de bani folosite în activitatea infracțională.


Investigațiile continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate în organizarea și desfășurarea jocurilor ilegale, precum și pentru documentarea întregii scheme.


Citește mai departe

Moldova

Noi percheziții în dosarul schemei de corupție în domeniul chirurgiei estetice. O altă angajată a unui salon din capitală, depistată cu diplomă falsă

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii municipiului Chișinău continuă documentarea schemei de corupție în domeniul medicinii estetice. Mai multe percheziții sunt în desfășurare, la această oră, într-un nou episod din același dosar. Investigațiile vizează angajata unui salon de frumusețe din capitală, iar în acțiunile de astăzi au fost antrenați și reprezentanți ai Centrului de Sănătate Publică din cadrul Agenției Naționale pentru Sănătate Publică.

Publicat

Potrivit datelor urmăririi penale, femeia deține o diplomă falsă pretins a fi eliberată de o instituție de învățământ superior din Republica Moldova. Fiind sesizată de CNA, instituția menționată a informat că în evidențele academice nu figurează un asemenea act. La moment au loc acțiuni de urmărire penală atât în salonul unde bănuita își desfășoară activitatea, cât și la domiciliul și automobilul acesteia.

Amintim că, CNA și procurorii au reținut-o săptămâna trecută pe șefa unui centru multifuncțional din cadrul Agenției Servicii Publice, bănuită că ar fi pretins și primit 15.000 de euro mită de la administratorii unor saloane specializate în dermatologie și chirurgie estetică din Republica Moldova și România în schimbul perfectării unor diplome de absolvire false ale unei instituții de învățământ superior din străinătate, fără ca beneficiarii să fi urmat efectiv studiile respective. Persoana vizată ar fi susținut că are influență asupra unor factori de decizie din domeniul educației și sănătății din Republica Moldova, promițând că poate facilita recunoașterea și echivalarea diplomelor din străinătate. Astfel, deținătorii diplomelor false, fără pregătire profesională reală, ar fi putut obține dreptul de a efectua proceduri medicale și estetice în saloanele din țară. Vineri, instanța de judecată a dispus arestarea preventivă a funcționarei pe un termen de 20 de zile.

Cazul, documentat de CNA mai bine de 6 luni, evidențiază un fenomen alarmant pentru siguranța publică – corupția și falsificarea calificărilor profesionale în domeniul medicinei estetice, prin care persoane necalificate ajung să desfășoare activități cu impact direct asupra sănătății cetățenilor. CNA și Procuratura îndeamnă cetățenii și administratorii de saloane să denunțe orice caz de corupție sau activitate ilegală, contribuind astfel la protejarea sănătății publice și a integrității profesionale în domeniul frumuseții.


Amintim că orice persoană se prezumă a fi nevinovată până la pronunțarea unei decizii definitive și irevocabile de judecată.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Tragedie în zona Gării Feroviare: un bărbat de 83 de ani, găsit fără suflare pe trotuar

Un echipaj de carabinieri a făcut o descoperire dramatică în zona Gării Feroviare, după ce, în timpul patrulării, carabinierii au observat pe strada Piața Gării un bărbat căzut la pământ și aflat în stare de inconștiență.

Publicat

Intervenția a fost imediată: zona a fost securizată, iar serviciile medicale au fost alertate. În ciuda eforturilor depuse, echipa AMU și medicul legist chemat de polițiștii de la IP Centru au constatat decesul bărbatului, care avea 82 de ani.

Poliția documentează cazul, iar o expertiză medico-legală a fost dispusă pentru a stabili cu exactitate cauza morții. Circumstanțele tragediei rămân, deocamdată, neclare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii