Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Fetiță, bătută până la sânge de femeia care avea grijă de ea. Ce spune poliția:

O mamă a distribuit pe o rețea de socializare câteva secvențe video în care o fetiță este plină de sânge și plânge

Publicat

Potrivit femeii, care a publicat postarea, aceasta ar fi fiica sa, iar ea se află la muncă în Israel de 5 luni, transmite Știri.md.

Mama susține că și-a dat cele 4 fete sub tutelă femeii din Bravicea deoarece aceasta este baptistă și nu credea că ar putea face vreun rău copiilor săi.

Într-o altă secvență video, se aude doar cum unul dintre copii este bătut cu cruzime.


Mama afirmă că copiii au fost pedepsiți în așa mod pentru că nu au făcut ordine în casă.

„Iată într-așa mod își bate joc de copiii străini o familie credincioasă (baptistă) din satul Bravicea, raionul Călărași. Rușine. Dacă nu ai răbdare nu lua copii la întreținere. Asistența socială să facă ceva și să ia copii de acolo. Copiii sunt în pericol, are încă copii luați de la stat și tot așa își bate joc”, a scris femeia.

Femeia a declarat că și-a dat fetele acestei familii să aibă grijă de ele de un an, iar în fiecare lună trimitea bani pentru întreținere.


„Despre faptul că sunt bătute, mi-au spus fetele când au fost în vizită la cumnata mea. I-am spus fetiței mai mari dacă se mai întâmplă, să filmeze tot și să-mi trimită mie. Și iată că s-a întâmplat”, ne-a spus femeia.

Aceasta spune că astăzi, în jurul orei 03:00, a fost poliția și asistența socială la această familie și au luat cele 4 fetițe.

„Acum ele sunt la un centru de plasament din Călărași, încă nu am vorbit cu ele căci nu am posibilitate să sun. Femeia mai are la întreținere alți 4 copii luați de la stat. Aceștia tot sunt bătuți și umiliți”, a menționat femeia.


Ofițerul de presă al IP Călărași, Cristina Vicol a declarat că poliția a fost sesizată pe acest caz.

„Pe acest caz a fost sesizată poliția și cazul este înregistrat la IP Călărași. În această noapte au fost luați toți copiii de la această familie și au fost plasați la un Centru de Plasament din orașul Călărași. Familia dată va fi cercetată conform articolului violența în familie, deoarece avea tutelă pe acești copii. Această familie are o casă mare și luau copii la îngrijire cât timp părinții erau plecați peste hotare. Mâine va fi și o expertiză. Se întreprind măsuri de investigare”, a declarat Cristina Vicol.


Deocamdată primarul și asistența socială nu au comentat cazul.

Moldova

Prins după 10 ani de căutări: Moldovean căutat pentru omor, reținut în Italia

S-a ascuns timp de 10 ani de pedeapsă, dar a fost prins în Italia. Este vorba de un cetățean moldovean în vârstă de 40 de ani, anunțat în căutare internațională de către autoritățile de la Chișinău.

Publicat

Presa italiană scrie că pe numele acestuia era emis un mandat internațional în vederea extrădării, pentru o crimă comisă în 2015, împreună cu alte trei persoane. Bărbatul este acuzat că ar fi pătruns într-o locuință și ar fi ucis în bătaie, cu o rangă metalică, proprietarul, un bărbat de aproximativ 50 de ani.

Individul a fost recunoscut ulterior vinovat de omor, furt, tâlhărie și evadare, fiind condamnat șa 20 de ani de pușcărie, însă, ar fi reușit să fugă din țară. Recent, în urma unor investigații, polițiștii italieni l-au localizat în provincia Lodi. Deși figura ca domiciliat în zonă, anchetatorii au stabilit că se ascundea în localitatea Orzinuovi și era angajat fictiv la o firmă din Cremona.

Pentru a se deplasa fără a atrage atenția, bărbatul folosea un act de identitate românesc, a cărui autenticitate este verificată de autorități. Acesta a fost încarcerat în penitenciarul din Brescia, în așteptarea procedurilor de extrădare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Și-a bătut gazda până la moarte. Inculpatul, trimis pe banca acuzaților

Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana a finalizat urmărirea penală și a expediat în instanța de judecată cauza penală în privința a unui bărbat în vârstă de 38 de ani, învinuit de vătămare intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, care a cauzat decesul victimei.

Publicat

Conform învinuirii înaintate de către procurorii de la Chișinău, în septembrie 2025, inculpatul, aflându-se la domiciliul părții vătămate, care o găzduise temporar, după consum de alcool, a inițiat un conflict cu gazda.

Inculpatul i-a aplicat părții vătămate multiple lovituri cu mâinile, picioarele și obiecte contondente dure pe diferite regiuni ale corpului, în rezultatul cărora victima a suferit leziuni, care au dus ulterior la deces.

Învinuitul și-a recunoscut parțial vina, iar în cadrul reconstituirii crimei le-a arătat oamenilor legii cum s-a întâmplat totul.


Acesta se află în arest preventiv. Acuzatul riscă o pedeapsă maximă sub formă de închisoare pe un termen de până la 15 ani. Urmărirea penală a fost exercitată de organul de urmărire penală al Inspectoratului de Poliție Ciocana al Direcției de Poliție Chișinău cu suportul ofițerilor de sector al Sectorului de Poliție Vadul lui Vodă, sub conducerea Procuraturii municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana.


Citește mai departe

Moldova

Spărgea apartamente în plină zi: Un chișinăuian ar fi golit șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei

Spărgea apartamente în plină zi, când stăpânii erau la serviciu. Un bărbat de 48 de ani din capitală, a ajuns pe mâna forțelor de ordine, bănuit că ar fi golit cel puțin șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, bărbatul acționa preponderent pe timp de zi, când proprietarii lipseau de acasă. Acesta pătrundea în apartamente prin culegere de chei și sustrăgea bani, bijuterii, bunuri de valoare și tehnică electronică.

Operațiunea de reținere a fost realizată cu suportul mascaților de la Fulger, iar în urma perchezițiilor efectuate la domiciliul suspectului, au fost depistate și ridicate mai multe bunuri care ar proveni din furturile comise. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe caz a fost inițiată o anchetă penală.


Dacă vinovăția bărbatului va fi demonstrată, acesta riscă până la patru ani de detenție.

Cercetările continuă pentru a stabili dacă bănuitul ar fi fost implicat și în alte infracțiuni similar comise în Chișinău.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii